duminică, 31 ianuarie 2016

O lume pentru fiecare




Expozitie de fotografie


Julien Oncete


Galeria Occidentului, Bucuresti


10 februarie 2016





    "Trec pe langa noi fotografi care vad aceleasi lucruri, capteaza aceleasi clipe dar le transforma in arta. Cum este posibil? In fond, ce inseamna fotografia pentru fiecare dintre noi? Dar pentru cei care au facut din fotografie o arta, ce fel de arta este aceasta? Acum nu ne mai satisface doar o imagine fidela a realitatii, vrem si un mesaj, vrem si o emotie, obligam tehnica sa ne suprinda, sa ne puna pe ganduri..."
    Fragment din prelegerea Metamorfozle mesajului fotografic, lector Emilia Cernaianu, ce va deschide miercuri, 10 februarie, incepand cu ora 19:00, vernisajul de fotografie O lume pentru fiecare al fotografului Julien Oncete.
***
Galeria OccidentuluiO LUME PENTRU FIECARE - Vernisaj de Fotografie (JULIEN ONCETE)

Festivalului Internațional Orașul și Literatura




Institutul Cultural Roman


Bucuresti


prima editie, 4 - 7 februarie 2016





    În perioada 4-7 Februarie 2016, la sediul ICR din aleea Alexandru numărul 38, București, se va desfășura prima ediție a Festivalului Internațional Orașul și Literatura.
    Festivalul urmărește promovarea prozei contemporane în spațiul public. Participă scriitori din România, Radu Aldulescu, Cristina Andrei, George C. Dumitru, Cristian Fulaș, Bogdan Ghiu, Nora Iuga, Cosmin Perța, Petru Istrate, Andreea Răsuceanu, Octavian Soviany, Bogdan Suceavă și Anca Vieru, dar și din Polonia, Margo Rejmer și Bogumil Luft și din Elveția, Christian Haller.
   Invitați speciali ai festivalului sunt actorul Marcel Iureș, care va prezenta una dintre serile festivalului și fotograful Andrei Păcuraru, care va expune o serie de portrete ale autorilor prezenți.
   Moderatori ai festivalului vor fi Carmen Mușat, Ovidiu Șimonca, Alina Purcaru (Observator Cultural) și Marcel Iureș.

Organizatori: Gestalt Books și Observator Cultural.

Program:
Joi, 4 februarie, ora 18:30

Nora Iuga, Radu Aldulescu, Cristina Andrei,
Bogdan Suceavă (proiecție HD)
moderatori: Carmen Mușat & Ovidiu Șimonca

Vineri, 5 februarie, ora 18:30

Octavian Soviany, Bogumil Luft, George C. Dumitru, Petru Istrate
moderatori: Carmen Mușat & Ovidiu Șimonca

Sambata, 6 februarie, ora 18:30

Bogdan Ghiu, Andreea Răsuceanu, Christian Haller
moderatori: Marcel Iureș & Alina Purcaru

Duminica, 7 februarie, ora 18:30

Cosmin Perța, Margo Rejmer, Cristian Fulaș, Anca Vieru
moderatori: Carmen Mușat & Ovidiu Șimonca

Gravura contemporană românească




Șuetele Avramizilor


Casa Avramide, Tulcea


ediția a VI-a, 12 februarie 2016





   Muzeul de Artă Tulcea deține o colecție de plăci de gravură unică în țară. Peste 400 de lucrări.
Vineri, 12 februarie, de la ora 18:00, vă invităm să ne cunoașteți colecția!

Invitați speciali: 
Ion Titoiu (artist plastic), Ana Maria Dincu (conservator - Muzeul de Artă), 
dr. Ibrahima Keita (expert bunuri culturale cu semnificație artistică)
Lansarea catalogului: Placi de gravura si stampe in colectiile Muzeului de Arta Tulcea

Intrarea este liberă.
Hai la o sueta!
***

Photolife Expo




Expozitie de fotografie


Libraria Okian, Brasov


2 - 29 februarie 2016







   La PhotoLife ne place să călătorim, să descoperim și să fotografiem locurile minunate prin care mergem, însă în același timp nu vrem să fim egoiști și să păstrăm aceste amintiri frumoase numai pentru noi, așa că ne place să le și împărtășim. Așa cum v-am obișnuit de ceva ani încoace, vă așteptăm împreună cu Librăria Okian din Brașov la o expoziție foto, care să celebreze locurile pe care le-am văzut împreună.
   Al optulea an al nostru de existență ne-a purtat prin locuri deja cunoscute, cum ar fi Irlanda de Nord, Delta Dunării sau Maramureșul, însă am venit și cu locații noi, aproape toate în premieră în Romania, cum ar fi Namibia, Islanda, Lofoten, Scoția sau Iordania. Am trăit împreună momente unice, de la valurile uriașe din Ballintoy în Irlanda și pînă la pășitul printr-un vulcan în Islanda, de la luminile spectaculoase ale Aurorei în Lofoten și pînă la adrenalina dată de vînătoarea unui ghepard în Namibia, sau de la vremea capricioasă îndurată în Scoției și pînă la ceaiul băut cu beduinii în deșertul Iordaniei. Tot acest periplu fotografic este dedicat pasiunii cu care fiecare expozant declanșează de fiecare dată, este dedicat bucuriei pe care o resimți atunci cînd vezi o imagine bună, este dedicat prieteniilor formate la fiecare întîlnire în parte. 
   Toate imaginile din expoziție sunt realizate în cadrul turelor foto organizate la PhotoLife, indiferent că au fost ture practice de la curs, workshop-uri din țară sau photo tour-uri în diverse colțuri ale lumii.
    Fotografii care expun sunt: Alexandra-Irina Ionescu, Alexandru Bobeică, Alexandru Preoteasa, Alexandru Mazăre, Claudiu Drocas, Cristian Bălteanu, Cristian Cerghedean, Daniela Barac, Diana Popescu, Florentina Tîlvîc, Gabriel Barac, Gabriela Dragomir, Gheorghe Butoeru, Laurent Lefevre, Lehel Gyorgy, Liviu Dragomir, Luiza Cerghedean, Mariana Cotoi, Nicoleta Varga, Răzvan Iliescu, Remus Munteanu, Sorin Tarcea, Tina Genovia Obreja, Vlad Popescu.

vineri, 29 ianuarie 2016

Venita pe lume...de ziua Bing-Bang-ului




Lumea si noi



Azi am primit o frumoasa felicitare.
De la parintii stranepoatei mele, Celia Eugenia.
Ma simt reconfortant si m-am gandit sa impartasesc bucuria si cu voi, cititorii mei,




In continuare va prezint si fotografiile facute chiar de-a doua zi dupa nastere.












Secretul, tinut ca surpriza pana la dobandirea
certificatului oficial de nastere.
Al doilea prenume al Celiei este Eugenia.
In semn de iubire si onorare pentru mama mea, Eugenia.





Cadre de la "locul faptei".
Un spital adventist la care s-a ajuns...conform asigurarii medicale avute de proaspata mamica.











***
O explicatie pentru titulatura;
asa am gasit noi, intr-o voluminoasa carte de astrologie, 
caracterizarea celor nascuti in ziua in care a venit pe lume Celia Eugenia.



In Mundi Vanitas




Arta plastica contemporana romaneasca


Muzeul Civilizatiei Dacice si Romane, Deva


Dorina Pantea, Diana Pantea


1 februarie 2016







COMUNICAT

    Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva și Consiliului Județean Hunedoara organizează luni, 1 februarie 2016, vernisajul unei expoziții de pictură intitulată In Mundi Vanitas ce prezintă publicului 21 de lucrări realizate de Diana și Dorina Pantea (Safir și Rifas) în tehnica ulei.     
    Evenimentul va avea loc începând cu ora 12:00, în spațiile special destinate artelor vizuale din Palatul Magna Curia.
    Potrivit prezentării oficiale, picturile reprezintă îmbinarea unui temperament tumultuos, avid de spaţiu şi de mişcare, de expansiune si de extindere, ramificat spre adâncimile şi perspectivele spaţiilor ce se întrepătrund şi se desfăşoară infinit. Mase de culoare agitate, sumbre, instigă la profunzimea unui dramatism zbuciumat. În această magmă tensionată ce evocă haosul cosmic, se ivesc vagi principii ordonate, contururi cu referinţe umane, anunţând o altă stare de tensiune galactică. In Mundi Vanitas este o radiografie vizual-plastică a dezumanizării individului în societatea contemporană, care are la bază conflictele interioare ale ființei provocate de contrastul imens între ceea ce omul își dorește, simte și percepe.
    Cu asumare și curaj, artistele se angajează pe deplin sufletește în acest act creativ, mărturisindu-și propriile trăiri abisale, propriile înfrângeri și supraviețuiri. Ele realizează o analogie între decăderea ce se insinuează în anumite zone ale existenței în fiecare ființă umană și pierderea valorilor societății contemporane, în care confortul material obținut datorită extraordinarei evoluții tehnologice este invers proporțional cu prăpastia care se surpă în interiorul omului. Safir și Rifas ne pun față în față cu brutalitatea subtilă și perfidă care se manifestă în lumea de astăzi la toate nivelurile.
Biroul de Relaţii cu Publicul
***

Exponatul lunii




Muzeul Judetean Teleorman


Alexandria


1 - 29 februarie 2016






   Muzeul Judeţean Teleorman vă invită luni, 1 februarie a.c., ora 11:00, la deschiderea Exponatului Lunii Februarie.
   Pentru perioada 1 – 29 februarie 2016, Muzeul Judeţean Teleorman propune publicului vizitator un obiect deosebit aflat în patrimoniul instituţiei. Este vorba de o Casetă de birou datată sfârşitul secolului XIX şi începutul secolului XX.
   Caseta de birou era destinată păstrării timbrelor şi peniţelor. Caseta, ce face obiectul Exponatului Lunii, are forma dreptunghiulară, iar în profil se îngustează de la bază spre capac. La bază este prevăzută cu patru picioare, iar partea superioară, unde este capacul, are marginile canelate. În interior sunt două compartimente pentru timbre şi peniţe. Pe capac sunt înscrise, în dreptul celor două compartimente, cuvintele TIMBRES şi PLUMES. Caseta este ornamentală pe marginile laterale cu motive florale, iar capacul cu romburi şi triunghiuri cu câte un punct în mijloc.     De asemenea, pe capac apar cinci crini. Pe spatele casetei sunt gravate cuvintele J-P ,PARIS şi DEPOSE şi numărul 107.