Se afișează postările cu eticheta Centrul Cultural German. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Centrul Cultural German. Afișați toate postările

marți, 27 ianuarie 2015

Pentru o democrație activă – împotriva extremismului de dreapta!




Centrul Cultural German


Liceul Pedagogic Carmen Sylva, Timisoara


20 - 31 ianuarie 2015





   Vă așteptăm la vernisajul expoziției Pentru o democrație activă – împotriva extremismului de dreapta! care va avea loc în data de 27 ianuarie 2015, la ora 11:00, în sala festivă a Liceului Pedagogic Carmen Sylva! 
    La această dată se împlinesc 70 de ani de la eliberarea lagărului de concentrare de la Auschwitz de către Armata Roșie. Această zi marchează Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului, fapt care stă la baza discuțiilor din jurul expoziției privind extremismul de dreapta, implicațiile sale în societate precum și lupta împotriva acestui tip de gândire.
     Expoziţia, care este un proiect comun realizat de Friedrich-Ebert-Stiftung România (FES) şi Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din Romania Elie Wiesel, informează asupra formelor pe care extremismul de dreapta le îmbracă și asupra pericolului direct pe care îl reprezintă pentru fiecare cetățean și pentru societate în ansamblu. În același timp, încurajează cetățenii români să se implice în sprijinul democrației și al drepturilor omului.
Mai multe informații despre această expoziție veți găsi pe:

marți, 15 ianuarie 2013

Centrul Cultural German, Institutul Francez


Expozitia: 

Germania si Franta - o jumatate de secol de prietenie si cooperare


Consiliul Judetean Timis, Timisoara


23 ianuarie - 20 februarie 2013





expo franta-germania

   Centrul Cultural German şi Institutul Francez, cu sprijinul Consulatului German Timişoara, deschid în data de 22 ianuarie 2013, la ora 18.00, în foierul sălii multifuncţionale a Consiliului Judeţean Timiş, expoziţia Germania şi Franţa – o jumătate de secol de prietenie şi cooperare.    
   Evenimentul are loc sub patronajul preşedintelui Consiliului Judeţean Timiş, Titu Bojin, şi va fi deschis de către directorul Institutului francez Timişoara, Theirry Sete, şi de Consulul Republicii Federale Germania la Timişoara, Klaus-Christian Olasz. Expoziţia are loc cu ocazia aniversării a 50 de ani de la semnarea tratatului de la Elysée. 
   Tratatul cooperării franco-germane a fost semnat în data de 22 ianuarie 1963 de  preşedintele de atunci al Franţei, Charles de Gaulle, şi cancelarul german Konrad Adenauer, la Paris, în palatul Elysée. Germania şi Franţa au devenit astfel cei mai importanţi parteneri europeni, stabilind prin tratat consultarea reciprocă în probleme precum politica externă, cea de securitate, cea privind tineretul şi cea culturală. 
   Expoziţia a fost concepută de Centrul de Informare şi Documentare al Ambasadei Germaniei de la Paris şi prezintă pe câte 26 de panouri în limba germană şi franceză dezvoltarea relaţiei franco-germane, considerată exemplară, precum şi reţeaua densă de cooperare. Prin texte informative, citate şi peste 60 de fotografii şi documente, este prezentată istoria ce precedă semnarea tratatului, semnarea acestuia precum şi o povestea de succes a împăcării pecetuluite prin tratat. Expoziţia poate fi vizită la sediul Consiliului Judetean Timiş de pe 23 ianuarie până pe 20 februarie 2013.
***ziuadevest.ro





duminică, 9 decembrie 2012

Decembrie - Lumea Basmelor



Centrul Cultural German


Timișoara


Decembrie 2012





  În urmă cu 200 de ani a apărut binecunoscuta colecţie de basme a fraţilor Grimm, renumită astăzi în întreaga lume. Centrul Cultural German Timişoara sărbătoreşte această aniversare rotundă transformând luna decembrie într-o lună a basmelor.
  Prinţul broscoi, Frumoasa din Pădurea Adormită, Hänsel şi Gretel – toți ne sunt cunoscuți, fie noi copii, tineri sau adulți. Ei sunt doar o parte dintre personajele, care au devenit renumite datorită colecţiei de basme Kinder- und Hausmärchen a fraţilor Jacob şi Wilhelm Grimm. Această culegere este, pe lângă Biblia tradusă de Martin Luther, cea mai cunoscută şi răspândită carte a istoriei culturale germane. Ea a fost tradusă în 160 de limbi şi preluată în patrimoniul UNESCO în anul 2005.
   De-a lungul întregii luni decembrie sunteţi invitaţi la Centrul Cultural German să pătrundeţi în lumea basmelor. Vor avea loc lecturi de basme și povești pentru copii şi proiecţii ale unor ecranizări ale celor mai cunoscute basme ale fraților Grimm. De asemenea, în expoziţia de afişe Lumea basmelor, pusă la dispoziţie de Goethe-Institut, copiii pot descoperi unde se ascund şi în ziua de astăzi simboluri și elemente tipice ale basmelor. 
   Pentru grupuri de elevi organizăm un "raliu” prin expoziţia de afişe, unde elevii trebuie să se întreacă în rezolvarea unor sarcini. Înscrierile se pot face telefonic la numărul 0256 407058 sau prin e-mail (b.barbu@ccgtm.ro).