miercuri, 31 iulie 2019

Cultura de masă în Epoca de Aur - Cîntarea României & Cenaclul Flacăra




Muzeul Nicolae Minovici


București 


2 - 23 august 2019




   Proiectul Cultura de masă în Epoca de Aur - Cîntarea României & Cenaclul Flacăra este compus din cercetare, expoziție și publicație ce prezintă și analizează politicile culturale din perioada lui Nicolae Ceaușescu.
    Este produs de PostModernism Museum în cadrul programului său lansat în 2015 numit DARE (Documentarea, Arhivarea, Reevaluarea și Expunerea artei și culturii vizuale produse în România în perioada 1944-1989) și găzduit de Muzeul Municipiului Bucureşti - Muzeul Nicolae Minovici în perioada 2 - 23 august 2019.
    Pe 23 august, la ora 11:00, are loc în cadrul expoziției lansarea cărții omonime și un ghidaj specializat. Publicația Cultura de masă în Epoca de Aur” - Cîntarea României & Cenaclul Flacăra conține studiile autorilor: Cristina Anisescu, Daniela Apostol, Florin Dumitrescu, Călin Hentea, Cosmin Nasui, Oana Nasui și Cristian Vasile și este în curs de apariție la Editura PostModernism Museum, 2019.
Producător: PostModernism Museum
    Spațiu desfășurare: Muzeul Municipiului Bucureşti - Muzeul Nicolae Minovici, Str. Dr Minovici Nicolae nr. 1
Expoziție deschisă: 2 - 23 august 2019 /// miercuri-duminică 10:00-18:00, ultima intrare la 17:30
Proiect cultural co-finanţat de AFCN Administrația Fondului Cultural Național.
    Parteneri: Muzeul Municipiului București, Muzeul Nicolae Minovici, Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității - CNSAS CNSAS, Arhivele Naționale ale României, Muzeul Cineastului Amator
Curator și cercetător: Cosmin Nasui
Cercetători consultanți: Cristian Vasile, istoric; Călin Hentea, artist plastic amator și istoric al propagandei; Daniela Apostol, regizor și producător; Cristina Anisescu, doctor în psihologie; Florin Dumitrescu, antropolog
Manager proiect și cercetare aplicată pe politici culturale de masă: Oana Ionita Nasui
Consultanți artistici: Andrei Ujică, Vasile Pop-Negresteanu, Doru Rocker Ionescu

Pe simezele sibiene - Eterna întoarcere




Arta plastică contemporană românească 


Dumitru Radu 


Muzeul de Artă Contemporană, Sibiu 


2 august 2019




   Suflet răscruce, Dumitru Radu este un sangvin melancolic – sau, dacă vreți, un coleric fantast, deopotrivă contemplativ și ziditor. Un meșter insuflat de ethosul tradiției dar și un artist profund implicat în contemporaneitate și în modernitatea târzie. Știe să lucreze cu lemnul dar totodată și cu distrugătorul acestuia, cu focul în care topește și modelează metalul.   
    Lucrează deopotrivă cu compasul, echerul, dalta și mistria și citește umanitatea nu doar în termenii tradiției creștine, ci și ca pe o caravană de persoane care mânate de trompeta solului ceresc încearcă să meargă pe drumul sinuos al fericirii, al eternității. De multe ori în sculptura lui Dumitru Radu se întâlnește spirala sau roata ca o reflexie și o analogie la roata vieții care se cuprinde în cele două coordonate nașterea și moartea. În acest sens, călătoria întoarcerii în sine, poate motivul cel mai drag lui Dumitru Radu, trebuie citită ca un drum prin viață, coborâre în sine pentru ca mai apoi să existe o ascensiune celestă. Călătorie inițiatică, rătăcire și cale întru renaștere prin întoarcere la valoare, spirit și frumos.
    Dumitru Radu etalează subtil existența omului în univers și căutarea acestuia în drumul său, în actul privirii, în actul trăirii. Evidenta sinceritate a artistului reprezintă implicit invitația adresată corpului și sufletului să zăbovească, să mediteze, să coboare și să se înalțe totodată de la prezentul teluric și până în misteriosul univers.

marți, 30 iulie 2019

Ce-am avut...




Din istoria industriei românești 


Complexul de Industrializarea Lemnului, Blaj




Vedere de ansamblu a C.I.L. Blaj.





La tabloul de comandă al secției de P.F.L.





Hala de fabricație P.F.L.



Secția de formatizare.



Articol publicat în Revista Știință și Tehnică, Nr. 10. Octombrie 1964.



"Primadona Alhambrei"




De pe scenele teatrului românesc de-odinioară 


Maria Marini







Consemnare publicată în Revista Cinema, Nr. 695 - 696. 16 - 31 decembrie 1945.


Biserici de lemn din Bucovina istorică - cercetare şi conservare




Laurențiu Dragomir 


Muzeul de Istorie, Suceava 


1- 20 august 2019




    Muzeul Bucovinei găzduieşte în perioada 1 – 20 august 2019 expoziţia Biserici de lemn din Bucovina istorică - cercetare şi conservare, vernisajul având loc joi, 1 august, ora 14:00, la Muzeul de Istorie, Sala Cafeteria.
    Proiectul expoziţional prezintă prin imagini şi note o sintetizare a cercetării documentare şi de teren a autorului, dr. Laurenţiu Dragomir, urmărind înţelegerea şi aprofundarea fenomenului bisericilor de lemn din Bucovina, evidenţa lor ştiinţifică, precum şi situaţia actual a stării de conservare a acestora.
   Bucovina este renumită prin bisericile cu fresce exterioare din România, parte din ele incluse în patrimoniul UNESCO, sau prin vechile biserici din Lujeni sau din Toporăuţi, aflate în prezent în regiunea Cernăuţi din Ucraina.
   Alături de aceste monumentale şi valoroase lăcaşe de cult, Bucovina păstrează o categorie specială de monumente de arhitectură vernaculară religioasă, modeste în aparenţă, mai puţin cunoscute, dar destul de numeroase. Ele sunt adevărate opere de artă ale meşterilor populari, de cele mai multe ori anonimi, însumând un număr de peste 350 de biserici de lemn, după cum au fost identificate în urma cercetării ce a prilejuit această expoziţie.
   Expoziţia a fost itinerată până acum la Muzeul Unirii din Iaşi în 2017, în cadrul Simpozionului internaţional Monumentul - tradiţie şi viitor, la Muzeul Regional de Istorie şi Etnografie din Cernăuţi în vara anului 2018, la Complexul Naţional Muzeal „Curtea Domnească” din Târgovişte, în perioada aprilie – mai 2019 şi la Muzeul de Istorie şi Arheologie Piatra Neamţ în perioada mai – iulie 2019.

Expoziție de artă chineză




Fan Hongbin, Zou Ming 


Muzeul Național al Unirii, Alba Iulia 


16 august 2019





Tipărituri miniaturale




Galeriile Dumitru I. Grumăzescu 


Iași 


1 - 4 august 2019





    Muzeul Municipal Regina Maria Iași, împreună cu Primăria Municipiului Iași, vă invită joi, 1 august 2019, ora 18:00, să ne fiți alături la vernisajul expoziției de miniaturi și cărți liliput ce se va desfășura la Galeriile Dumitru I. Grumăzescu Iași, strada Lăpușneanu nr. 24.
Prezintă: Prof. univ. dr. Mihai Dorin
    Expoziția reunește obiecte unicat aparținând familiei Grumăzescu și poate fi vizitată în perioada 1 - 4 august 2019 în intervalul orar 10:00 - 17:00.
Vă așteptăm!