marți, 2 septembrie 2014

Târgul de Sfânta Maria




Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti


București


6 - 7 septembrie 2014





  Muzeul Naţional al Satului Dimitrie Gusti vă invită în perioada 6 – 7 septembrie 2014, începând cu ora 09.00, la Târgul de Sfânta Maria.
    Evenimentul propune un program interactiv de refacere a atmosferei vechilor târguri, cu rol de comunicare, negoţ şi creativitate, organizate în preajma sărbătorii creştine Naşterea Maicii Domnului sau Sfântă Mărie Mică, cum este cunoscută în satul tradiţional.
    Recuperarea tradiţiilor legate de această sărbătoare constă în demonstraţii meşteşugăreşti, expoziţii, medalioane, momente muzical – coregrafice, târg cu meşteri, gastronomie tradiţională specifică perioadei şi produse bio.

SÂMBĂTĂ, 6 SEPTEMBRIE:

13.00 – 14.00
Ateliere de creaţie - icoane pe sticlă
Tema: Naşterea Maicii Domnului
Coordonator – prof. Vladimir Baciu – Bucureşti (Biserica Dragomireşti)
09.00 – 19.00 Târgul meşterilor populari … 
arome din bucătăria tradiţională … produse bio.


DUMINICĂ, 7 SEPTEMBRIE

12.00 Viaţa Fecioarei Maria
Teatru de umbre (Sala Victor Ion Popa, Intrarea Kiseleff 30, Clădirea Nouă)

13.00 Mărie şi Mărioară...
Maria Murgoci Costin, Maria Stroia, Maria Butaciu, Ana Maria Arnăutu (Scenă)

14.00 La mare sărbătoare…
Marinel Gabriel Dumitru, Rodica Anghelescu, Narcisa Băleanu (Scenă)

17.00 Răsunet de la Crişana
Florin Ormenişan - tenor
Tudor Niculescu Mizil – chitară clasică
(Sala Victor Ion Popa)

09.00 – 19.00 Târgul meşterilor populari … 
arome din bucătăria tradiţională … produse bio.

Mai multe informaţii:
Biroul Relaţii Publice
021 317 91 03 – int. 178, 143

Matricea - Expozitie de carte-obiect




Arta plastica contemporana romaneasca


Daniela Frumuseanu


Biblioteca Nationala a Romaniei, Bucuresti



5 - 12 septembrie 2014






Un "Soyez les bienvenus a Bucharest !" de-acum jumatate de veac



Romania de-altadata


Colectii si Colectionari


Inscrisuri de toate felurile: Reclame




Un mini-pliant al Cooperatiei Mestesugaresti 
de prin anii '60 - '70.
Probabil adresat, in principal, turistilor vorbitori de limba franceza.
Un bun prilej de a ne nota cateva adrese din acea perioada.
Doar pentru rememorare sau reconstituiri "istorice".
Caci azi, acele spatii comerciale sau de prestari servicii sunt,
in cel mai bun caz, inchiriate (in cea mai mare parte)...





Intre timp lucrurile s-au mai schimbat si, pe alocuri, chiar imbunatatit.
Au aparut si saloanele cu si de masaje erotice.
Nu am idee cine le "presteaza"...

Seară armenească




Ceainăria Cinci, București


5 septembrie 2014





   Vineri (5 septembrie, intre orele 17:00-23:00) va propunem sa ne relaxam intr-o atmosfera speciala, cu o seara armeneasca! Vom avea in gradina cu ceai muzica traditionala armeneasca, o expozitie foto care-o sa ne duca pe meleaguri indepartate si oameni pasionati care ne vor povesti despre cultura lor, asa ca va asteptam sa ne bucuram impreuna de o vineri seara de vis!
   Expoziția cuprinde lucrările a doi fotografi amatori din cadrul comunității armene din București. Fotografiile au fost făcute în perioade diferite parcurgând unele din cele mai faimoase trasee turistice, ajungând la mănăstirile Noravank, Tatev, Khor Virap, templul păgân Garni, Stântul Scaun de la Ecimiadzin, Lacul Sevan, Muzeul Manuscriselor Matenadaran, Monumentul Genocidului Dzidzernakabert și alte destinații ce nu trebuiesc ratate dacă vizitați Armenia. Expoziția are ca scop promovarea punctelor turistice importante ale Armeniei în rândul publicului român.
    Cu o istorie de peste 4000 de ani, Armenia se mândrește prin faptul că este prima țară care a adoptat creștinismul ca religie oficială de stat în anul 301, având un număr impresionat de biserici, mănăstiri și khacikaruri (cruci de piatră) ce împânzesc țara. Arhitectura marcată de prezența rocii vulcanice, tuf, clădește peisajul capitalei Erevan, iar acolo unde arhitectura lipsește, natura își folosește puterea de a săpa în munți, ascunzând padurile dese ale mănăstirii Tatev.

Fotografi: Mcrtici Baghdasarian și Hrant Jaghinyan.

Adresa: strada Olimpului nr. 13.

România și românii în Primul Război Mondial




Diaspora română


Institutul Cultural Român Mihai Eminescu


Galeria la Rond, Chișinau, Republica Moldova


4 septembrie 2014




    Pentru marcarea unui secol de la declanșarea Primului Război Mondial, eveniment de răscruce în istoria modernă care a schimbat harta geopolitică a lumii, inclusiv harta României, Institutul Cultural Român Mihai Eminescu la Chișinău, în colaborare cu Muzeul Național de Istorie a României, Arhivele Naționale ale României, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj Napoca, Primăria Municipiului Chișinău, Biblioteca Națională a Republicii Moldova, cu sprijinul Arhivei Ministerului Afacerilor Externe si aportul Muzeului Național de Istorie a Moldovei, organizează joi, 4 septembrie 2014, ora 11.00, la Galeria la RonD situată în preajma monumentului lui Ştefan cel Mare şi Sfânt din Chişinău, expoziția stradală România și românii în Primul Război Mondial.
    Alcătuită din bannere de dimensiuni 0,95 x 2,05 m, desfășurate pe o suprafață de 50 m.p., expoziția aduce în atenția publicului o serie de fotografii, documente de arhivă, ilustrații, hărți etc., menite să reconstituie evenimentele din perioada de neutralitate a Regatului României (1914-1916); mărturii, fotografii, extrase din presa vremii privind luptele de front după intrarea României în război alături de Antanta, precum și o serie de materiale legate de sfârșitul războiului, sfârșit care a constituit preambulul realizării unui vechi deziderat istoric național: Marea Unire din 1918. Ampla expoziție cuprinde, de asemenea, o secțiune legată de participarea scriitorilor pe front, precum și fragmente de memorii, proză și poezii, având ca temă Primul Război Mondial.
    Evenimentul face parte din seria manifestărilor dedicate Centenarului Primului Război Mondial inițiată de Ministerul Afacerilor Externe și Guvernul României. 

Bibliotecile - Acces Deschis la Educatie si Cultura




Conferinta Nationala a Asociatiei Bibliotecarilor din Romania


Cluj - Napoca


editia a XXV-a, 3 - 5 septembrie 2014





    În perioada 3-5 septembrie 2014, la Cluj-Napoca se desfăşoară cea de-a XXV-a Conferinţă Naţională a Asociaţiei Bibliotecarilor din România (ABR), cu tema Bibliotecile – acces deschis la educaţie şi cultură.

Informaţii pe site-ul conferinţei

Lucrezzia Borgia




De pe scenele teatrului românesc de-odinioară 


Teatrul Național


Colecții și Colecționari


Înscrisuri de toate felurile



V-am mai prezentat astfel de apariții și cu alte ocazii; 
și nu va fi nici pentru ultima oară...



Caiet program al Teatrului Național București.
Stagiunea 1941 - 1942.
Numărul pe luna martie 1942.


Cuprinsul redat, mai neconvențional, pe coperta a IV-a.
Sunt articole de substanță care pot fi citite cu plăcere și-n zilele noastre.


Ne reamintim și cine asigura Directoratul în acea perioadă.
Personalitate care a influențat și conținutul caietelor - program apărute.
Aproape literare le-aș zice.


Astfel, în paginile lucrării, între articole sunt intercalate numeroase poezii...
Cu-al lor parfum de epocă...












Și planul sălii teatrului...
Peste doi ani și jumătate clădirea avea să fie grav avariată 
în urma bombardamentelor și, ulterior, demolată.


Mini programul piesei care se juca în perioada apariției caietului-program.


Oameni care au trecut prin viața...scenei românești.