duminică, 28 aprilie 2013

Romania, tara mea frumoasa



Muzeul Casa de Targovet


Ploiesti


27 aprilie 2013




Un mic colt de rai...Te incanta de la prima vedere cu verdele proaspat al ierbii, cu straturile de lalele, sau cu arbustii ornamentali ruginii. 


Cunoscuta si sub numele de Casa Hagi Prodan, cladirea este monument de arhitectura care apartine tipului de casa taraneasca de epoca, din targurile prahovene.


Casa a fost ridicata in jurul anului 1785.



Stucatura, policroma la origine, este opera unor artisti locali cunoscuti in epoca.





Decoratia in stuc a fost realizata in jurul anilor 1825-1830. Motivele ornamentale florale sunt o rezonanta tarzie a stucaturilor din piatra brancovenesti



Cladirea a fost restaurata dupa primul razboi mondial, prin grija lui Nicolae Iorga, de arhitectul 
Toma T. Socolescu.


Deocamdata mai multe nu mai spun...Ramane sa descoperiti singuri un univers plin de patina timpului...Doar incercati...Sunt sigur ca veti fi mai bogati sufleteste la plecare...




Dupa restaurare, a devenit primul muzeu din istoria Ploiestiului.




















Si cum calatorului ii sade bine cu drumul, am lasat in urma Casa lui Hagi Prodan, 
spre un alt obiectiv al Ploiestiului: Casa Memoriala I.L. Caragiale. 
 Dar mai intai trebuie sa aduc cuvenitele multumiri Doamnei Oancea Elena, ghidul meu prin acesta  lume de-altadata. Cu bunavointa si pricepere, cu deosebita amabilitate...asa cum ii sta bine unui slujitor al frumosului.
Si nu in ultimul rand, multumiri conducerii Muzeului de Istorie si Arheologie Prahova care mi-a inlesnit aceasta vizita (prin intermediul dnei Irina Voinescu, desigur).

România, țara mea frumoasă



Muzeul Ceasului Nicolae Simache


Ploiești


27 aprilie 2013





Într-o frumoasă zi de sfârșit de aprilie, am ajuns într-un loc pe care aș fi dorit 
demult să-l vizitez. La Muzeul Ceasului Nicolaie Simache.



Insăși clădirea care adăpostește muzeul este o bijuterie, adevarat monument de arhitectură (1890). Acest palat în miniatură, aș putea spune, i-a aparținut magistratului și politicianului Luca Elefterescu. 


Este un muzeu unic în rețeaua muzeelor românești. Înființat în 1963 de profesorul Nicolae Simache, muzeul a fost găzduit de Muzeul de Artă. Pe măsura creșterii patrimoniului a apărut necesitatea unei instituții de sine stătătoare ața încât, din 1971, își muta sediul la actuala adresă.


Clădirea muzeului necesită ample lucrări de consolidare și refacere. Vestea bună este că până 
în 2015 aceste lucruri se vor fi și întâmpla. S-au obținut fondurile necesare, în majoritate europene, s-a organizat licitația și s-a desemnat câștigătoarea acesteia. Se mai așteaptă un timp pentru soluționarea unei contestații și cât de curând vom asista la demararea acțiunii.




Sunt multe de spus despre frumusețea și valoarea obiectelor expuse. Fiecare are, evident, și o "legendă"; la fel de atractivă ca și aspectul în sine al acestuia. Rămâne ca fiecare vizitator să descopere și frumosul și legenda exponatelor. "Efortul" îi va fi pe deplin răsplătit.































Muzeul deține și numeroase ceasuri care au aparținut unor personalități culturale sau politice, românești și străine (Alexandru Ioan Cuza, Carol I, Theodor Aman, Vasile Alecsandri, sunt doar cateva exemple).







Și încă un comentariu: mulțumiri deosebite Irinei Voinescu, referent relații publice al Muzeului de Arheologie Prahova, care mi-a înlesnit această vizită. Și nu în ultimul rând, mulțumiri și personalului prezent în această zi la muzeu. M-au călăuzit în demersul meu, mi-au furnizat informații prețioase ți interesante, mi-au îmbogățit sufletul și  ziua. Sunt sigur că orice oaspete al acestei instituții are parte de același tratament, spre lauda și cinstea acestor oameni devotați.


   La început profesorul SIMACHE era celebru pentru nasul său şi asta mai ales pentru cei care nu îl cunoscuseră personal. Semna în catalog prescurtat NIS, mai toată lumea îi zicea Nas, iar apropiaţii îi spuneau SIMAŞ ori Nea Nicu. 
   A fost un om extraordinar care a creat generaţii de elevi, a educat ca director al internatului copii de la ţară, făcând din ei oameni de nădejde, cu stofă de viitori intelectuali, pentru care a primit titlul de profesor emerit. 
   A organizat nu mai puţin de 21 muzee sau case memoriale, a lăsat în urmă o salbă de muzee cu care oraşul nostru (Ploiesti) se va mândri întotdeauna, o stradă şi un liceu îi poartă numele, un lucrul important este numele poetic pe care i l-a sugerat elevului său STĂNESCU Hristea Nichita: 
-Stănescule, să semnezi Nichita STĂNESCU, fiindcă un poet are nevoie de un nume cu rezonanţă. 
   Iată cum relata Nichita momentul … profesorul meu de istorie Nicolae SIMACHE, un strălucit savant şi un mare pedagog, care ne-a format pe noi toţi în spiritul dragostei de ţară şi al cunoaşterii istoriei patriei noastre, dar nu numai atâta, ci şi într-un spirit de înaltă curăţenie mi-a zis: 
- "Mă, tu faci publicistică, Stănescu Hristea este un nume de soldat mort la Mărăşeşti, n-o să te citească nimeni ; te cheamă şi Nichita, ia pune-l înainte că se izbeşte aiurea cu Stănescu şi te ţine minte lumea".  Şi atunci am semnat Nichita, tatei nu i-a prea plăcut numele ăsta, că era după socru-său. Pe urmă m-am obişnuit şi eu cu el, şi aşa a rămas, fiind tot numele meu … (În familia Stănescu băieţii primeau două prenume, primul al bunicului din patrea tatei şi al doilea al bunicului din partea mamei, aşa că la catalog era strigat STĂNESCU Hristea Nichita). 
- text preluat de pe gociman.com