miercuri, 18 mai 2016

Salonului Naţional de Minerale, Fosile şi Geme




Muzeul Olteniei


Craiova


editia IX-a, 20 mai 2016






    Muzeul Olteniei Craiova, cu sprijinul financiar al Consiliului Judeţean Dolj şi, în parteneriat, cu Primăria Municipiului Craiova şi Consiliul Local, organizează vineri, 20 mai, în Piaţa William Shakespeare, începând cu ora 11:00, a IX-a ediţie a Salonului Naţional de Minerale, Fosile şi Geme, manifestare care se va desfășura până duminică, 22 mai, ora 15:00.
   În România, primele mostre de minerale, fosile şi geme au fost expuse la Cluj-Napoca începând cu anul 1993, manifestarea fiind iniţiată de profesorul Virgil Ghiurcă de la Universitatea Babeş-Bolyai, un pasionat de colecţionarea şi şlefuirea mineralelor. La primele manifestări luau parte colecţionari de minerale şi fosile, pasionaţi din toată ţara, tineri sau vârstnici, interesaţi sau numai curioşi. Încet-încet, în oraşele cu tradiţie în exploatarea mineralelor (Baia Mare) sau în centre universitare ca Timişoara, Oradea, Iaşi, Bucureşti, manifestările de acest gen s-au extins, astăzi ajungând să fie prezenţe obişnuite în peisajul social şi cultural de la noi.
   La Craiova, prima ediţie a Salonului Național de Minerale, Fosile și Geme a fost organizată de specialiştii de la Muzeul Olteniei, în anul 2008, şi s-a bucurat de aprecierea publicului şi a participanţilor. An de an, numărul participanţilor a crescut, la ediția din acest an fiind așteptați peste 40 de participanți din țară și din străinătate. Publicul a venit în număr mare în fiecare an, mereu mai interesat şi mereu mai informat. Acesta este şi scopul principal al Salonului: educaţia făcută prin intermediul unei manifestări în cadrul căreia publicul vine în contact nemijlocit cu exponatele.
   Participanţii la ediția din acest an sunt colecţionari şi comercianţi de minerale, fosile şi geme din ţară (Baia Mare, Satu Mare, Cluj-Napoca, Arad, Tulcea, Bucureşti etc.) sau din străinătate (Ungaria, Ucraina, Moldova). De o simpatie aparte se bucură participanţii care provin din Africa, stabiliţi în România. La ultimele ediţii au participat şi câţiva craioveni care au prezentat bijuterii hand-made. În general participanţii sunt oameni cu o pregătire superioară în domeniu (Emil şi Livia Spiac, Carmen şi Costin Andrei, Andrei Gorduza etc.) sau pasionaţi care au aprofundat cunoştinţele, ajungând la un nivel ridicat de competenţă, capabili să ofere explicaţii şi îndrumări publicului vizitator sau cumpărătorilor.
   În mare, Salonul este o expoziţie în aer liber, un târg, dar şi o bursă a mineralelor, fosilelor şi gemelor, menită a informa şi a forma un publicul vizitator. Pentru a accentua latura educativă, formatoare, în cadrul Salonului sunt cuprinse şi conferinţe susţinute de specialişti, care prezintă subiecte din mineralogie şi din paleontologie. La ediţia din anul acesta sunt programate două astfel de conferinţe: Fosile din Oltenia, susţinută de dr. Constantin Enache, cercetător de valoare, liderul geologilor din Oltenia, şi Silexul - mineral sau unealtă?, susţinută de dr. Ștefan Negreanu, cadru didactic la Facultatea de Geografie a Universității din Craiova.
    Considerăm că cea de-a noua ediţie a Salonului Naţional de Minerale, Fosile şi Geme, care se va desfăşura în Piața William Shakespeare din Craiova se va bucura de atenţia publicului larg şi va marca o nouă contribuţie la constituirea unei frumoase tradiţii.
***Muzeul Olteniei

Cinemateca de Arta




Casa Avramide


Tulcea


21 mai 2016







Colocviul Naţional Studenţesc Mihai Eminescu




Universitatea Alexandru Ioan Cuza


Iasi


editia a XLII-a, 19 - 20 mai 2016




   Colocviul Naţional Studenţesc Mihai Eminescu, ediţia a XLII-a, organizat de Catedra de Literatură română G. Ibrăileanu a Facultăţii de Litere, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi, se va desfășura anul acesta în perioada 19-20 mai.
  Deschiderea lucrărilor Colocviului va avea loc joi, 19 mai 2016, ora 09:00, în Sala Ferdinand (etajul al II-lea, Corpul A al Universității), iar comunicările pe secţiuni se vor desfăşura joi, 19 mai, între orele 15:00-19:00 şi vineri, 20 mai, între orele 08:00-11:00 în Amfiteatrele III. 11, III. 12 şi în sălile „G. Ivănescu” şi „Al. Dima” (corp A, etajul al II-lea).
   Conferința de deschidere a colocviului din acest an se intitulează Eminescu şi faliile imaginarului crepuscular și va fi susținută de dl profesor Călin Teutișan, conf.dr. la Facultatea de Litere a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.
   Festivitatea de premiere va avea loc vineri, 20 mai, ora 14:00, în sala Al. Dima (corp A, etajul al II-lea).
   Lucrările Colocviului se vor desfăşura în secţiunile: I. EXEGEZE II. CRITICA CRITICII/STUDII CULTURALE; III. STILISTICĂ ŞI POETICĂ, LEXICOGRAFIE POETICĂ; IV. PUBLICISTICĂ, ÎNSEMNĂRI, CORESPONDENŢĂ; V. ATELIER DE TRADUCERI

A. Tema generală a colocviului din acest an: Venin si farmec 

B. Interpretarea, din perspective diferite, a poeziilor: Ce şopteşti atît de tainic…, Ah, mierea buzei tale, Venin şi farmec…

C. Subiecte la libera alegere a studentului.

   Pentru Atelierul de traduceri se propun creaţiile: Ce şopteşti atît de tainic…, Ah, mierea buzei tale, Venin şi farmec…. Traducerile vor fi însoţite de: (a) istoria şi “critica” versiunilor precedente; (b) interpretarea semnificaţiei poetice a creaţiei traduse.
   Partenerii acestei manifestări ştiinţifice sunt Editura Universităţii Alexandru Ioan Cuza, Iași, Revista de cultură contemporană Timpul, Editura Adenium, Revista Convorbiri literare, Editura Timpul, Editura Convorbiri literare, Editura Polirom şi Primăria Municipiului Iaşi.
   Cele mai bune comunicări studenţeşti vor fi publicate în revista Studii eminesciene, publicaţie întemeiată în 1980, de regretatul profesor Dumitru Irimia, inițiatorul Colocviului, și coordonată actualmente de prof. dr. Lăcrămioara Petrescu și asist. dr. Ilie Moisuc.
***TIMPUL

Anul 1916 - O adevărată bisectoare a Marelui Război




Interferente culturale


Petre Otu


Cercul Militar National, Bucuresti


19 mai 2016




   Joi, 19 mai 2016, ora 17:15, la Sala Cinema, va avea loc expunerea cu tema Ultima etapă a neutralității românești. Negocieri și ultimatumuri susținută de profesor universitar dr. Petre Otu, istoric.
Intrarea liberă.
***Cercul Militar Naţional

Plante carnivore...de Noaptea Muzeelor





Complexul Muzeal de Stiintele Naturii Ion Borcea


Bacau


21 mai 2016





   Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii Ion Borcea Bacău, organizează sâmbătă, 21 mai 2016, începând cu ora 20:00, la sediul din strada Aleea Parcului, nr. 9, vernisajul expoziţiei temporare Plante carnivore.
   Plantele carnivore grupează specii foarte diferite, peste 520 la număr, aparţinând la 15 genuri şi 6 familii de dicotiledonate, care sunt răspândite pe întreg globul (mai puţin în deşerturi şi zonele foarte reci): Sarraceniaceae (genurile Sarracenia, Heliamphora, Darlingtonia), Nepenthaceae (genul Nepenthes cu 65 de specii), Droseraceae (genurile Drosera, cu 90 specii, Drosophyllum, Dionaea, Aldrovanda), Byblidaceae (genul Byblis), Cephalotaceae (genul Cephalotus) şi Lentibulariaceae (genurile Utricularia, cu 275 de specii, Pinguicula, Genlisea, Biovularia). În cadrul expoziţiei noastre publicul larg poate admira reprezentanţi din patru genuri: Sarracenia, Nepenthes, Drosera, Dionaea, putând observa şi tipurile de capcane (veziculară, adezivă, plesnitoare, ulcior, tirbuşon) întâlnite în lumea plantelor carnivore.
    În ceea ce priveşte plantele carnivore, nu doar că nu trebuie să-ţi fereşti pisica să nu treacă pe lângă ghiveciul tău cu "planta buclucaşă”, dar nici măcar nu trebuie să stai să-i prinzi muşte. Bun, dar nici să nu îţi iei o astfel de plantă pe ideea că te va feri de ţânţari şi vă promitem că nu v-a sări după ţânţarii pe care îi aveţi în cameră! Planta poate foarte bine să trăiască şi doar din fotosinteză (să nu uităm, vorbim despre plante verzi), mai ales dacă o ajutaţi cu ceilalţi factori de mediu: lumină, temperatură, umiditate.
Vă așteptăm!
Persoană de contact: dr. Ioan Daniel Maftei – muzeograf
Telefon: 0234/512006.


   Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii Ion Borcea invită publicul băcăuan să participe în noaptea de 21 mai 2016 la cea de-a XII-a ediţie a Nopţii Europene a Muzeelor.
  Noaptea Europeană a Muzeelor este un eveniment de succes iniţiat de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa, la manifestare participând în prezent toate ţările membre ale Consiliului Europei.
  În cadrul Complexului Muzeal de Ştiinţele Naturii Ion Borcea Bacău, evenimentul Noaptea Europeană a Muzeelor, este sărbătorit în fiecare an, începând din 2007.
  Între orele 20:00-01:00 (0100 fiind ora de intrare a ultimului vizitator), vor fi organizate diverse activităţi la sediul Muzeului de Ştiinţele Naturii Bacău. Astfel, la ora 20:00 va avea loc vernisarea expoziţiei temporare Plante carnivore şi vor fi deschise spre vizitare şi celelalte expoziţii:
- Expoziţiile permanente: Păduri din România, Ocrotirea naturii, Flori din adâncurile Terrei,
- Expoziţiile temporare: Din lumea fluturilor, Aloe vera - planta minune.
- Expoziţia itinerantă: Simţurile animalelor nocturne.
- Sera cu plante ornamentale a Muzeului de Ştiinţele Naturii.
   De asemenea, publicul larg este invitat să participe la Gala filmului ştiinţific unde poate viziona filme documentare având drept subiect natura.
  În condiţiile în care cerul va fi senin, după ora 22:00, se vor face observaţii astronomice asupra Lunii, planetelor Marte, Jupiter şi Saturn, a stelelor duble şi multiple şi a roiurilor stelare.
Cu ocazia acestui eveniment intrarea în muzeu este gratuită!


Adinuta si Ursul Ȋmparat



Arta plastica contemporana romaneasca


Adriana Florea Baloiu


Go Contemporary, Bucuresti


19 mai - 26 iunie 2016





Go Contemporary are plăcerea să vă invite joi, 19 mai 2016, la vernisajul expoziţiei 
Adinuta si Ursul Ȋmparat un solo show al artistei Adriana Florea Băloiu.
   Proiectul a fost expus în august 2015 la Muzeul Brăilei, Centrul Cultural Nicăpetre şi este adus, împreună cu o serie de lucrări noi, în faţa publicului din Bucureşti.
   Expoziţia poate fi vizionată în perioada 19 mai – 26 iunie 2016, fiind un eveniment paralel al Bienalei Internaţionale de Artă Contemporană Bucureşti 7 (www.bucharestbiennale.org).
  “Nu ştiu alţii cum sunt sau cum e prin alte părţi, dar eu cand mă gândesc la mine copil, văd doar urşi împăiaţi şi întâmplări ce-mi bulbucau ochii ca la păpuşile Barbie. Am rămas şi azi cu uimirile, şi azi la fel ca atunci, cu aceleaşi întrebări şi nedumeriri care mă urmaresc fidel. Mă privesc în oglinda fetiţei cu geantă roşie, breton şi cămaşă nouă cumpărată de străbunica mea. Mergem împreună să-mi facă o poză pe un scaun de rafie, lângă un urs împăiat. Se amenajase locul acela special pentru copii şi amintiri de neuitat, iar eu, frumos îmbrăcată chipurile, pieptănată la fel de frumos, de mână cu bunica, mă îndrept spre a imortaliza un moment absurd: poza cu ursul.
Bunica a murit acum 5 ani, ursul încă se mai plimbă prin oraşele de provincie.
Aceasta este o poveste, povestea copilului din mine ce încă işi trăieste copilăria independent de lumea adultului şi a sistemului convenţional, fără coloana vertebrală şi cu valori înjumătăţite sau dispărute de tot, într-un dialog aparent dar deloc paradoxal.
   Mai departe, aici este vorba despre închipuirea unei lumi copilăreşti pe scheletul unui adult disfuncţional şi confuz. Lucrările aduc un mix de bucurie izvorâtă din conturarea amintirilor din copilărie şi un mod de abordare nervos sau/şi ironic, provenit din imaginea adultului asupra lumii în care şi-a încarcerat copilul smuls din universul poveştilor. Poveşti, nu cu scufiţa roşie şi lupul cel rău, că lupul nu e rău, (nu ştiu de ce ne învaţă aşa ceva, copii fiind) sau capra cu trei iezi că doar mama nu mă încuie in casă şi pleacă de nebună la coafor lăsându-mă sa descui uşa pedofilului avid de lolite fragede şi curioase. Totuşi nu suntem predispuşi a fi personajele lui Henry Miller din Opus Pistorum, nu toţi şi nu în genere, în orice caz.
   Adinuţa creşte şi se formează fericită către adultul din ce in ce mai puţin fericit şi mai mult conştient de propria percepţie asupra ei şi mediului inconjurător. Se priveşte în oglinda eului şi nu se recunoaşte in forma modelată de toţi factorii la care a fost sau s-a supus. Contrastul între idealul informal şi generalul dasein formal naşte demoni greu de invins. Aşa se desfasoară călătoria spre copilul cu geantă roşie dinspre copilul pierdut şi treaz de azi.”
***Uniunea Artiștilor Plastici din România

Noapte de teatru la muzeu




Muzeul Judetean Teleorman


Alexandria


21 mai 2016





    Muzeul Judeţean Teleorman marchează a XII-a ediţie a Nopţii Muzeelor printr-o Noapte de teatru la muzeu.
   Între orele 18:00 – 20:00, în curtea muzeului, vor fi puse în scenă două piese de teatru : Serpentina – de Paul Everac şi Boul şi viţeii – de Ion Băieşu. Interpretează Trupa de Teatru Scenik din cadrul Centrului Judeţean de Conservare şi Valorificare a Tradiţiei şi Creaţiei Populare Teleorman. Regia artistică aparţine lui Nicolae Doboş.
   Iubitorilor de expoziţii şi de colecţii, Muzeul Judeţean Teleorman le va deschide gratuit porţile celor trei expoziţii permanente - Înapoi în timp: Arheologie şi Numismatică în judeţul Teleorman (Sala Neoliticul, Sala Eneoliticul, Sala Tezaure Monetare), Aspecte etnografice teleormanene şi Colectivizare în Teleorman. Rezistenţă şi acceptare forţată - şi a celor trei expoziţii temporare Păpuşile şi moda franceză de-a lungul timpului (în colaborare cu Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova), Lemnul în cultura populară teleormăneană (cu exponate din patrimoniul Muzeului Judeţean Teleorman, al Muzeului Municipal de Istorie Petre Voivozeanu Roşiorii de Vede şi din colecţia Teodor Săceanu şi a meşterului popular Marin Albu din Dobroteşti), Sosirea militarilor francezi în Alexandria, 6 noiembrie 1918 (Exponatul Lunii )
   Parteneri în organizarea ediţiei din acest an a Nopţii Muzeelor sunt : Consiliul Judeţean Teleorman, Centrul de Conservare şi Valorificare a Tradiţiei Populare Teleorman şi Media Sud TV.
  Muzeul beneficiază de ghidaj audio realizat în cadrul ediției Noaptea Muzeelor 2016 pe mobil și disponibil pe izi.TRAVEL aici: https://izi.travel/…/792ef22c-e9ab-4bd6-b2fe-539bb8cd708d/ro
***