miercuri, 18 mai 2016

Colocviul Naţional Studenţesc Mihai Eminescu




Universitatea Alexandru Ioan Cuza


Iasi


editia a XLII-a, 19 - 20 mai 2016




   Colocviul Naţional Studenţesc Mihai Eminescu, ediţia a XLII-a, organizat de Catedra de Literatură română G. Ibrăileanu a Facultăţii de Litere, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi, se va desfășura anul acesta în perioada 19-20 mai.
  Deschiderea lucrărilor Colocviului va avea loc joi, 19 mai 2016, ora 09:00, în Sala Ferdinand (etajul al II-lea, Corpul A al Universității), iar comunicările pe secţiuni se vor desfăşura joi, 19 mai, între orele 15:00-19:00 şi vineri, 20 mai, între orele 08:00-11:00 în Amfiteatrele III. 11, III. 12 şi în sălile „G. Ivănescu” şi „Al. Dima” (corp A, etajul al II-lea).
   Conferința de deschidere a colocviului din acest an se intitulează Eminescu şi faliile imaginarului crepuscular și va fi susținută de dl profesor Călin Teutișan, conf.dr. la Facultatea de Litere a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.
   Festivitatea de premiere va avea loc vineri, 20 mai, ora 14:00, în sala Al. Dima (corp A, etajul al II-lea).
   Lucrările Colocviului se vor desfăşura în secţiunile: I. EXEGEZE II. CRITICA CRITICII/STUDII CULTURALE; III. STILISTICĂ ŞI POETICĂ, LEXICOGRAFIE POETICĂ; IV. PUBLICISTICĂ, ÎNSEMNĂRI, CORESPONDENŢĂ; V. ATELIER DE TRADUCERI

A. Tema generală a colocviului din acest an: Venin si farmec 

B. Interpretarea, din perspective diferite, a poeziilor: Ce şopteşti atît de tainic…, Ah, mierea buzei tale, Venin şi farmec…

C. Subiecte la libera alegere a studentului.

   Pentru Atelierul de traduceri se propun creaţiile: Ce şopteşti atît de tainic…, Ah, mierea buzei tale, Venin şi farmec…. Traducerile vor fi însoţite de: (a) istoria şi “critica” versiunilor precedente; (b) interpretarea semnificaţiei poetice a creaţiei traduse.
   Partenerii acestei manifestări ştiinţifice sunt Editura Universităţii Alexandru Ioan Cuza, Iași, Revista de cultură contemporană Timpul, Editura Adenium, Revista Convorbiri literare, Editura Timpul, Editura Convorbiri literare, Editura Polirom şi Primăria Municipiului Iaşi.
   Cele mai bune comunicări studenţeşti vor fi publicate în revista Studii eminesciene, publicaţie întemeiată în 1980, de regretatul profesor Dumitru Irimia, inițiatorul Colocviului, și coordonată actualmente de prof. dr. Lăcrămioara Petrescu și asist. dr. Ilie Moisuc.
***TIMPUL

Anul 1916 - O adevărată bisectoare a Marelui Război




Interferente culturale


Petre Otu


Cercul Militar National, Bucuresti


19 mai 2016




   Joi, 19 mai 2016, ora 17:15, la Sala Cinema, va avea loc expunerea cu tema Ultima etapă a neutralității românești. Negocieri și ultimatumuri susținută de profesor universitar dr. Petre Otu, istoric.
Intrarea liberă.
***Cercul Militar Naţional

Plante carnivore...de Noaptea Muzeelor





Complexul Muzeal de Stiintele Naturii Ion Borcea


Bacau


21 mai 2016





   Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii Ion Borcea Bacău, organizează sâmbătă, 21 mai 2016, începând cu ora 20:00, la sediul din strada Aleea Parcului, nr. 9, vernisajul expoziţiei temporare Plante carnivore.
   Plantele carnivore grupează specii foarte diferite, peste 520 la număr, aparţinând la 15 genuri şi 6 familii de dicotiledonate, care sunt răspândite pe întreg globul (mai puţin în deşerturi şi zonele foarte reci): Sarraceniaceae (genurile Sarracenia, Heliamphora, Darlingtonia), Nepenthaceae (genul Nepenthes cu 65 de specii), Droseraceae (genurile Drosera, cu 90 specii, Drosophyllum, Dionaea, Aldrovanda), Byblidaceae (genul Byblis), Cephalotaceae (genul Cephalotus) şi Lentibulariaceae (genurile Utricularia, cu 275 de specii, Pinguicula, Genlisea, Biovularia). În cadrul expoziţiei noastre publicul larg poate admira reprezentanţi din patru genuri: Sarracenia, Nepenthes, Drosera, Dionaea, putând observa şi tipurile de capcane (veziculară, adezivă, plesnitoare, ulcior, tirbuşon) întâlnite în lumea plantelor carnivore.
    În ceea ce priveşte plantele carnivore, nu doar că nu trebuie să-ţi fereşti pisica să nu treacă pe lângă ghiveciul tău cu "planta buclucaşă”, dar nici măcar nu trebuie să stai să-i prinzi muşte. Bun, dar nici să nu îţi iei o astfel de plantă pe ideea că te va feri de ţânţari şi vă promitem că nu v-a sări după ţânţarii pe care îi aveţi în cameră! Planta poate foarte bine să trăiască şi doar din fotosinteză (să nu uităm, vorbim despre plante verzi), mai ales dacă o ajutaţi cu ceilalţi factori de mediu: lumină, temperatură, umiditate.
Vă așteptăm!
Persoană de contact: dr. Ioan Daniel Maftei – muzeograf
Telefon: 0234/512006.


   Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii Ion Borcea invită publicul băcăuan să participe în noaptea de 21 mai 2016 la cea de-a XII-a ediţie a Nopţii Europene a Muzeelor.
  Noaptea Europeană a Muzeelor este un eveniment de succes iniţiat de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa, la manifestare participând în prezent toate ţările membre ale Consiliului Europei.
  În cadrul Complexului Muzeal de Ştiinţele Naturii Ion Borcea Bacău, evenimentul Noaptea Europeană a Muzeelor, este sărbătorit în fiecare an, începând din 2007.
  Între orele 20:00-01:00 (0100 fiind ora de intrare a ultimului vizitator), vor fi organizate diverse activităţi la sediul Muzeului de Ştiinţele Naturii Bacău. Astfel, la ora 20:00 va avea loc vernisarea expoziţiei temporare Plante carnivore şi vor fi deschise spre vizitare şi celelalte expoziţii:
- Expoziţiile permanente: Păduri din România, Ocrotirea naturii, Flori din adâncurile Terrei,
- Expoziţiile temporare: Din lumea fluturilor, Aloe vera - planta minune.
- Expoziţia itinerantă: Simţurile animalelor nocturne.
- Sera cu plante ornamentale a Muzeului de Ştiinţele Naturii.
   De asemenea, publicul larg este invitat să participe la Gala filmului ştiinţific unde poate viziona filme documentare având drept subiect natura.
  În condiţiile în care cerul va fi senin, după ora 22:00, se vor face observaţii astronomice asupra Lunii, planetelor Marte, Jupiter şi Saturn, a stelelor duble şi multiple şi a roiurilor stelare.
Cu ocazia acestui eveniment intrarea în muzeu este gratuită!


Adinuta si Ursul Ȋmparat



Arta plastica contemporana romaneasca


Adriana Florea Baloiu


Go Contemporary, Bucuresti


19 mai - 26 iunie 2016





Go Contemporary are plăcerea să vă invite joi, 19 mai 2016, la vernisajul expoziţiei 
Adinuta si Ursul Ȋmparat un solo show al artistei Adriana Florea Băloiu.
   Proiectul a fost expus în august 2015 la Muzeul Brăilei, Centrul Cultural Nicăpetre şi este adus, împreună cu o serie de lucrări noi, în faţa publicului din Bucureşti.
   Expoziţia poate fi vizionată în perioada 19 mai – 26 iunie 2016, fiind un eveniment paralel al Bienalei Internaţionale de Artă Contemporană Bucureşti 7 (www.bucharestbiennale.org).
  “Nu ştiu alţii cum sunt sau cum e prin alte părţi, dar eu cand mă gândesc la mine copil, văd doar urşi împăiaţi şi întâmplări ce-mi bulbucau ochii ca la păpuşile Barbie. Am rămas şi azi cu uimirile, şi azi la fel ca atunci, cu aceleaşi întrebări şi nedumeriri care mă urmaresc fidel. Mă privesc în oglinda fetiţei cu geantă roşie, breton şi cămaşă nouă cumpărată de străbunica mea. Mergem împreună să-mi facă o poză pe un scaun de rafie, lângă un urs împăiat. Se amenajase locul acela special pentru copii şi amintiri de neuitat, iar eu, frumos îmbrăcată chipurile, pieptănată la fel de frumos, de mână cu bunica, mă îndrept spre a imortaliza un moment absurd: poza cu ursul.
Bunica a murit acum 5 ani, ursul încă se mai plimbă prin oraşele de provincie.
Aceasta este o poveste, povestea copilului din mine ce încă işi trăieste copilăria independent de lumea adultului şi a sistemului convenţional, fără coloana vertebrală şi cu valori înjumătăţite sau dispărute de tot, într-un dialog aparent dar deloc paradoxal.
   Mai departe, aici este vorba despre închipuirea unei lumi copilăreşti pe scheletul unui adult disfuncţional şi confuz. Lucrările aduc un mix de bucurie izvorâtă din conturarea amintirilor din copilărie şi un mod de abordare nervos sau/şi ironic, provenit din imaginea adultului asupra lumii în care şi-a încarcerat copilul smuls din universul poveştilor. Poveşti, nu cu scufiţa roşie şi lupul cel rău, că lupul nu e rău, (nu ştiu de ce ne învaţă aşa ceva, copii fiind) sau capra cu trei iezi că doar mama nu mă încuie in casă şi pleacă de nebună la coafor lăsându-mă sa descui uşa pedofilului avid de lolite fragede şi curioase. Totuşi nu suntem predispuşi a fi personajele lui Henry Miller din Opus Pistorum, nu toţi şi nu în genere, în orice caz.
   Adinuţa creşte şi se formează fericită către adultul din ce in ce mai puţin fericit şi mai mult conştient de propria percepţie asupra ei şi mediului inconjurător. Se priveşte în oglinda eului şi nu se recunoaşte in forma modelată de toţi factorii la care a fost sau s-a supus. Contrastul între idealul informal şi generalul dasein formal naşte demoni greu de invins. Aşa se desfasoară călătoria spre copilul cu geantă roşie dinspre copilul pierdut şi treaz de azi.”
***Uniunea Artiștilor Plastici din România

Noapte de teatru la muzeu




Muzeul Judetean Teleorman


Alexandria


21 mai 2016





    Muzeul Judeţean Teleorman marchează a XII-a ediţie a Nopţii Muzeelor printr-o Noapte de teatru la muzeu.
   Între orele 18:00 – 20:00, în curtea muzeului, vor fi puse în scenă două piese de teatru : Serpentina – de Paul Everac şi Boul şi viţeii – de Ion Băieşu. Interpretează Trupa de Teatru Scenik din cadrul Centrului Judeţean de Conservare şi Valorificare a Tradiţiei şi Creaţiei Populare Teleorman. Regia artistică aparţine lui Nicolae Doboş.
   Iubitorilor de expoziţii şi de colecţii, Muzeul Judeţean Teleorman le va deschide gratuit porţile celor trei expoziţii permanente - Înapoi în timp: Arheologie şi Numismatică în judeţul Teleorman (Sala Neoliticul, Sala Eneoliticul, Sala Tezaure Monetare), Aspecte etnografice teleormanene şi Colectivizare în Teleorman. Rezistenţă şi acceptare forţată - şi a celor trei expoziţii temporare Păpuşile şi moda franceză de-a lungul timpului (în colaborare cu Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova), Lemnul în cultura populară teleormăneană (cu exponate din patrimoniul Muzeului Judeţean Teleorman, al Muzeului Municipal de Istorie Petre Voivozeanu Roşiorii de Vede şi din colecţia Teodor Săceanu şi a meşterului popular Marin Albu din Dobroteşti), Sosirea militarilor francezi în Alexandria, 6 noiembrie 1918 (Exponatul Lunii )
   Parteneri în organizarea ediţiei din acest an a Nopţii Muzeelor sunt : Consiliul Judeţean Teleorman, Centrul de Conservare şi Valorificare a Tradiţiei Populare Teleorman şi Media Sud TV.
  Muzeul beneficiază de ghidaj audio realizat în cadrul ediției Noaptea Muzeelor 2016 pe mobil și disponibil pe izi.TRAVEL aici: https://izi.travel/…/792ef22c-e9ab-4bd6-b2fe-539bb8cd708d/ro
***

marți, 17 mai 2016

Calendar afectiv




Arta plastică contemporană românească


Florin Șuțu


Cercul Militar Național, București


23 mai - 9 iunie 2016





   Palatul Cercului Militar National, Uniunea Artiștilor Plastici din România vă invită la vernisajul expoziției de pictură Calendar afectiv semnată de Florin Sutu.
   Vernisajul va avea loc miercuri, 25 mai 2016, ora 18:00, în Sala Galeria Artelor a Cercului Militar National.
  Expoziția va fi deschisă în perioada 23 mai – 9 iunie 2016. Program de vizitare L-D, 11:00 -19.00.
***Uniunea Artiștilor Plastici din România

Jucăriile copilăriei de altădată




Complexul Muzeal Iulian Antonescu


Bacau


20 mai 2016






   Complexul Muzeal Iulian Antonescu Bacău în colaborare cu Asociaţia Muzeul Jucăriilor Bucureşti vă invită să rememoraţi minunaţii ani ai copilăriei cu prilejul vernisajului expoziţiei Jucăriile copilăriei de altădată, eveniment care va avea loc vineri, 20 mai 2016, ora 11:00, la sediul central din strada 9 Mai nr. 7, sala 13.
   Deşi mulţi dintre noi au trecut demult de vârsta copilăriei, unii au deja fire albe în păr, ne amintim cu plăcere jocurile şi jucăriile care ne-au marcat cea mai frumoasă perioadă din viaţa fiecăruia dintre noi. Copii din noi, îşi amintesc cu nostalgie de căluţii de lemn sau plastic, de păpuşile primite în dar de la Moş Gerilă (actualul Moş Crăciun), de trotinetele albastre din lemn şi, deşi jucăriile nu erau atât de sofisticate ca acum, şi cu mult, mult mai puţine, parcă bucuria era mai mare.
    “Cu cât îmbătrânesc, cu atât simt mai profund că puţinele bucurii ale copilăriei sunt cele mai bune pe care ţi le poate da viaţa” spunea Ellen Glasgow şi dacă încă nu am ajuns la vârsta la care să concretizăm toate acestea, cu siguranţă vom ajunge mai devreme sau mai târziu.
   Cuvântul de deschidere va fi rostit de prof. Mariana Popa, Manager al Complexului Muzeal Iulian Antonescu Bacău, iar copiii din clasa I C, Şcoala Gimnazială Mihai Drăgan Bacău, coordonaţi de prof. Olga Chirciu vor susţine un moment artistic.
   Prezentarea expoziţiei va fi realizată de către Mihaela Băbuşanu de la CMIA Bacău şi inginer Cristian Dumitru, preşedinte al Asociaţiei Muzeul Jucăriilor Bucureşti.
   Expoziţia conţine un număr de 425 piese, specifice perioadei 1920-1990, din colecţia Asociaţiei Muzeul Jucăriilor Bucureşti, unele dintre ele cu o valoare deosebită.
   Chiar dacă aţi trecut de vârsta copilăriei, vă asigurăm că nu veţi rămâne indiferenţi văzând jucăriile expuse care vă vor bucura ochii şi inimile şi cu ajutorul cărora veţi retrăi pentru
un timp, clipele minunate ale copilăriei.
   Mulţumesc pentru excelenta colaborare colegului Dimitrie-Ovidiu Boldur şi Bistro Events Măgura, în persoana doamnei Radu Mărioara pentru susţinere.
Vă aşteptăm cu drag alături de noi!          
Mihaela Băbuşanu
responsabil proiect
***