marți, 12 mai 2015

Riga




De prin lume adunate...


Letonia


Colectii si Colectionari


Cartofilie




Navigand pe Dugava inghetata.


Pe lacul Kisezers.


Magazin universal in Vecaki.


Detaliu al monumentului din Cimitirul Razboiului.


La intersectia bulevardelor Lenin si Kirov.


Strada Silciema.


Filarmonica de Stat.


Vedere din centrul orasului.


Catedrala.


Vecriga.


Sala de concerte a Catedralei.


Muzeul Revolutiei.


Noul cartier de locuinte de pe strada V. Tereshkova. 


Cladirea Komsomolului.


Mapa set carti postale. 1963. Necirculate.
La data editarii, Letonia era componenta a U.R.S.S.

Poftiți la Târg!




Muzeul Național al Țăranului Român


București


15 - 17 mai 2015





    În luna lui Florar vă asteptăm la o nouă ediție a Pieței Țăranești și Meșter(Ești)! din 15 pană în 17 mai, în curtea interioară a Muzeului Național al Țăranului Român. Târgul va fi deschis vizitatorilor vineri, 15 mai si duminică, 18 mai, între orele 10:00 si 18:00, iar sambătă, 17 mai, între orele 10:00 si 00:00. Intrarea este liberă. Vor fi prezenți meșteri și artizani, creatori și mici producători, colecționari și pasionați de antichități.
    Veți putea degusta produse preparate după rețete tradiționale din toate zonele țării: preparate românești la ceaun și pe grătar, afumături din Banat, brânzeturi argeșene, siropuri, dulcețuri și zacuști muntenești și mureșene, poame, mere și gutui, horincă din Satu Mare și vinuri de la Panciu, babic tătăresc din Dobrogea, magiun de Topoloveni și produsele Topoloveana fără zahăr adăugat.
    De dulce: baclavale, sarailii, plăcinte fel de fel, nugat și halviță, doboș, cafea la nisip, miere și dulceturi, kurtos kalacs, turtă dulce și prăjituri tradiționale, înghețată de casă la butoi, cornete boierești și tarte fine de la Târgul Domnesc.
    Curtea va fi plină cu olari, tesătoare, , fierari, cioplitori, lingurari, iconari, dar și încondeietoare, cusătorese, împletitoare din toate zonele țării, tineri artiști creatori de podoabe și jucării dar și colecționari de antichități țărănești și nu numai .
    Vă așteptăm la întâlnire cu meșterii sâmbătă, între orele 18:00 si 20:00 în curtea interioară astfel:
Țesătoare: Cristina Niculescu din Stoeneşti, județul Vâlcea
Olar: roata olarului – Molnoș Josef din Corund, județul Harghita
Cioplitori în lemn: Vița și Lepădatu, din Băbeni, județul Valcea
Iconari – Cantaragiu Florian din Moara Vlăsiei – icoane pe lemn și 
Oana Musceleanu din Craiova, județul Dolj – icoane tradiționale pe sticlă
Incondeietoare: Filoteea Drajmici din satul Paltinul, 
comuna Vatra Moldovitei, jud. Suceava

Pot fi vizitate expozițiile muzeului astfel :
Expoziţia permanentă va fi deschisă între orele 18.00 – 21.00
Expoziţiile temporare vor fi deschise între orele 18.00 – 00.00

Detalii:
Corina Berariu - Tactic Events
Tel: 0735 441 304
Fax: 031 424 34 88
office@tacticevents.ro
https://www.facebook.com/ptaraneasca

Cealaltă imagine




Arta plastică contemporană românească


Istvan Feleki


Galeria Quadro, Cluj - Napoca


12 mai - 13 iunie 2015




    István Feleki (1954) trăiește și lucrează în Cluj-Napoca.
    Este fotograf, grafician și lector universitar la Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Teatru și Televiziune, linia maghiară.
    Expune, începând din anii ’70, în galerii din țară și din Europa (Franţa, Suedia, Spania, Portugalia, Germania, Polonia, Ungaria), Canada (Toronto), Africa (Maroc, Casablanca), Asia (Japonia, Osaka).
    În 1996 participă la expoziţia Mythologie des chemins de fer organizată la Centre Georges Pompidou, Paris. În 2013 proiectul Ante mare, unæ a fost prezentat la Galeria Quadro, Cluj și la Centrul Cultural La Chesnaie Beauchamp, Franța.
Program: marți – sâmbătă: 10:00–13:00; 14:00–18:00

120 de ani de la deschiderea Muzeului de Istorie Natural




Muzeul National Brukenthal


Sibiu


12 mai - 31 decembrie 2015





     După 46 de ani de la înfiinţarea Societăţii ardelene de Ştiinţele Naturii din Sibiu (Siebenbürgischer Verein für Naturwissenschaften zu Hermannstadt), prin eforturi imense chiar în condiţiile economice actuale, la 12 mai 1895 s-a deschis într-o atmosferă festivă, de bucurie şi împlinire pentru membrii acesteia, Muzeul de Istorie Naturală (Das Naturwissenschaftliche Museum in Hermannstadt).
    În evoluţia muzeului se pot diferenţia două etape 1895-1949 şi 1949 - prezent, separate de anul în care patrimoniul Societăţii, inclusiv muzeul a fost naţionalizat şi a intrat în patrimoniul Statului Român. Un an important pentru Muzeu a fost şi 1957 când devine parte componentă a Muzeului Naţional Brukenthal.
    După ce Societatea a avut sediu propriu şi muzeu pentru colecţiile aflate în patrimoniul acesteia activitatea în Societate şi inclusiv în muzeu a devenit din ce în ce mai complexă şi diversificată. Relaţia cu publicul devine din ce în ce mai susţinută existând locaţia pentru conferinţe, activităţi educaţionale etc. personalităţi marcante ale timpului din cadrul Provinciei dar şi din afara ei au vizitat muzeul şi si-a manifestat interesul legat de activitatea membrilor Societăţii. Dintre personalităţile a căror trecere a fost marcată în cartea de impresii a muzeului enumerăm: Mihai Eminescu, Costache Negruzzi (preşedinte Academia Română), Emil Racoviţă (preşedinte Societatea de Ştiinţe din Cluj), Alexandru Borza (director al Muzeului Botanic Cluj) etc.
    O perioadă dificilă pentru Muzeu a fost cea din timpul celui de-al II-lea Război Mondial, când valoroase piese din patrimoniul Muzeului (72 de lăzi), în aprilie 1944, au fost adăpostite în Biserica Evanghelică din Agnita. Muzeul, în 1945, a pus la dispoziţia Muzeului Zoologic din Cernăuţi evacuat de război, două săli.
    Renovat şi organizat de-a lungul existenţei sale, de mai bine de un secol, de trei ori, Muzeul prin expoziţiile permanente organizate a fost şi este un promotor al muzeografiei naturaliste româneşti. Astfel, în 1954 vechea expoziţie tip depozit a fost reorganizată şi a avut în plus o Sala a evoluţionismului – care a fost prima de acest fel în România comunistă. În 1972 s-a reorganizat expoziţia permanentă sub o altă temă Sistematica lumii vii care a constituit şi atunci unicat în peisajul muzeografic românesc. Din decembrie 2007 muzeul se prezintă vizitatorilor secolului XXI într-o nouă concepţie.
    S-au colectat, achiziţionat, de la înfiinţarea Societăţii, piese muzeografice – alcătuind, în prezent, un patrimoniu de peste un milion de piese: mineralogie – petrografie (19.000), paleontologie (57.000), botanică (168.000), entomologie (266.000), malacologie (510.000), vertebrate (8.386).
    Faţada principală a clădirii, de conformaţie neoclasicistă, are un portic cu patru coloane ionice deasupra cărora se află un balcon cu patru coloane corintice. În interiorul muzeului, accesul către spaţiile expoziţionale se face printr-un hol festiv şi o scară amplă. Se păstrează, în hol, atât decoraţiile iniţiale ale tavanului – casete pictate cu elemente fitozoomorfe - cât şi feroneria scării. La baza tavanului sunt trecute numele fondatorilor muzeului, cei care prin cercetări personale, în domeniul ştiinţelor naturii, prin colecţiile donate muzeului, au devenit repere ale ştiinţei naţionale şi internaţionale.
    În expoziţie sunt etalate piese din patrimoniul muzeului reprezentând marile colecţii aşa cum au fost structurate: mineralogie-petrografie, paleontologie, botanică, entomologie, zoologie, malacologie. 
    Expoziţia s-a realizat cu concursul întregului colectiv: Ghizela Vonica (botanică), Gabriela Cuzepan (entomologie), Liviu Pripon (zoologie).
Text oferit de curatorul expoziției: Dr. Rodica Ciobanu.

Seară de muzică şi poezie la muzeu




Muzeul Judetean Teleorman


Alexandria


16 mai 2015





    Muzeul Judeţean Teleorman vă invită sâmbătă, 16 mai a.c., începând cu ora 17.00 şi pînă la miezul nopţii, la Noaptea Muzeelor.
    A XI-a ediţie a evenimentului european va fi marcată de instituţia muzeală teleormăneană printr-o Seară de muzică şi poezie la muzeu. Cei care vor veni la muzeu vor asista şi participa, începând cu ora 20.00, la un spectacol-concurs susţinut de Trupa Arhaic, Silvia Ureche, Alin Stoian, Ana-Maria Mocanu, Isabell Iancu, Andreea Nuţă, Beatrice Olteanu, Diana Videa.
    Iubitorilor de expoziţii şi de colecţii, Muzeul Judeţean Teleorman le va deschide gratuit porţile celor trei expoziţii permanente - Înapoi în timp: Arheologie şi Numismatică în judeţul Teleorman (Sala Neoliticul, Sala Eneoliticul, Sala Tezaure Monetare), Aspecte etnografice ale satului teleormanean şi Colectivizarea în Teleorman. Rezistenţă şi acceptare forţată - şi a celor trei expoziţii temporare Florile adâncului – colecţia mineralogică Remus Rogozea (cu exponate din patrimoniul Muzeului Olteniei Craiova), Oale şi străchini - ceramica etnografică în judeţul Teleorman (cu exponate din patrimoniul Muzeului Judeţean Teleorman şi al Muzeului Municipal de Istorie Petre Voivozeanu Roşiorii de Vede) şi Bosceaua teleormăneană (Exponatul Lunii)
    Seară de muzică şi poezie la muzeu se va incheia cu decernarea premiilor Noaptea Muzeelor – 2015, premii oferite de Consiliul Judeţean Teleorman.
   Parteneri în organizarea ediţiei din acest an a Nopţii Muzeelor sunt : Consiliul Judeţean Teleorman, Centrul de Conservare şi Valorificarea Tradiţiei Populare Teleorman şi Primăria Alexandria

Maraton pe calea undelor de Noaptea Muzeelor




Radio România Cultural


16 mai 2015





    Radio România Cultural vă invită sâmbătă, 16 mai, între orele 21.00-24.00, la un maraton în direct dedicat Nopţii Muzeelor!
    Ne puteţi asculta şi vedea pe frecvenţele din toată ţara, pe www.radioromaniacultural.ro sau pe aplicaţia mobilă descărcată gratuit din appstore si googleplay!
    Echipa noastră va transmite în direct (audio si video) de la Muzeul Naţional de Artă al României. Invitaţi speciali vor fi: regizorul Radu Afrim, Adrian Silvan Ionescu - directorul Institutului de Istoria Artei, dirijorul Tiberiu Soare şi flautistul Ion Bogdan Ştefănescu. Pro sau contra acestei manifestări, argumentele oamenilor de cultură vor fi cu siguranţă importante pentru cei ce decid să iasă sau din contra, să nu iasă în aceasta noapte pentru a vizita gratuit aceste instituţii care în restul anului nu se bucură (poate) de o aşa mare popularitate.
    În premieră, reporteri vor fi şi ascultătorii Radio România Cultural care au fost invitaţi în prealabil să se înscrie prin telefon sau email. Ei vor lua pulsul manifestărilor din oraşul lor. 

Moderatori: Sorina Goia şi Radu Croitoru

   Vom veni cu informaţii "de culise" de la muzeografii care trebuie să facă faţă numărului, uneori neaşteptat de mare de vizitatori, aceştia din urmă fiind invitaţi permanent să intervină în emisiune de la faţa locului pentru a-şi spune "la cald" impresiile. Vom vorbi despre protestele ce au loc cu acest prilej, despre felul cum un om obişnuit se raportează la un astfel de spaţiu, cum trebuie făcut ca un muzeu ca să fie viu şi atractiv dar şi despre experienţele fiecăruia dintre noi în muzeele din România şi din lume.
    În Noaptea Europeană a Muzeelor, atât în în Europa cât şi în întreaga lume, milioane de vizitatori iau cu asalt instituţiile de cultură ce devin astfel mai vii şi mai primitoare, oferind - cu acest prilej - acces la exponatele lor mai puţin vizitate dar şi organizând evenimente special dedicate.
    Noaptea Europeană a Muzeelor este un eveniment de succes iniţiat de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa şi aflat deja la a unsprezecea ediţie. Evenimentul este patronat, în mod tradiţional, de Consiliul Europei, de UNESCO și de Consiliul Internațional al Muzeelor (ICOM).
    Noaptea Europeană a Muzeelor este pandantul nocturn al Zilei Internaţionale a Muzeelor, care are loc întotdeauna pe 18 mai. Aproximativ 3.000 de muzee din Europa sărbătoresc anual evenimentul.

Legitimatii, legitimatii




Romania de-altadata


Colectii si Colectionari


Inscrisuri de toate felurile




Sa-ncepem cu Rotaru Maria.
Din "Ploesti".


Tanara UTC-ista.


Document eliberat la 22 ianuarie 1955.


Peste ani, fiul sau nepotul ei, Rotaru Ionel, din Pitesti...


...avea sa frecventeze Biblioteca Italiana de la Bucuresti...



...intre 1975-1979.