duminică, 28 octombrie 2012

Expozitia: Metal



Arta plastica contemporana romaneasca


Galeria de Arta Orizont, Bucuresti


octombrie - noiembrie 2012





Printre artistii participanti:

Bogdan Hojbota, Misha Diaconu, Marian Gheorghe, Matei Ulmeanu, Gheorghe Zaharia, Tibor Kolozsi, Mihai Cosmin Iatesen, Dumitru Tili, Cristian Popa, Dana Marinescu, Daniel Rosca, Silviu Lisaru, Catalin Oancea, Cristian Valentin State, Mihai Marcu jr., Gheorghe Maftei 























   "Sculptura în metal este o formă aparte de artă, cu propriile legi de compoziţie şi procedee specifice, în care nimic nu este ceea ce pare la prima lectură. Lucrul cu oţelul, fonta, cuprul sau diverse aliaje este, dacă nu dificil, cel puţin dur, la propriu vorbind. Rezultatele ţin însă de voinţa artistică, mai degrabă decât cea a materialului. Acesta îşi poate împrumuta atributele estetice unei lucrări, cu condiţia necesară şi nesuficientă ca artistul să pună în acord proprietăţile fizico-chimice cu vectorii vizuali, lumina, formele şi volumele pe care le concepe. Materia îşi spune în(tr-un) final cuvântul în context artistic, prin eludarea formelor de butaforie în favoarea punctelor, liniilor şi suprafeţelor, constituite în discurs. Prin lucrările lor, artiştii “metalişti” prezenţi la (galeria) Orizont sunt aliniaţi cu ceea ce se întâmplă în lume, la nivel de excelenţă, în 2012." (Mihai Plămădeală, critic de artă)

Fotografii interzise și imagini personale...



Să ne cunoaștem artiștii...fotografi


Andrei Pandele






Expoziția: Viața de zi cu zi în vremea lui Nicolae Ceaușescu.
Centrul Cultural Bemowo, Varșovia, Polonia.
26 octombrie - 26 noiembrie 2012.

     Vernisajul (26 octombrie, ora 19:00) a fost acompaniat de proiecţia filmului Decreţeii, în regia lui Florin Iepan. 
     Fotografiile alb-negru, realizate de Andrei Pandele, reprezintă un material inestimabil pentru înţelegerea sistemului comunist din România şi pentru documentarea unei perioade de decadenţă şi degradare. Zecile de clişee prezintă viaţa de zi cu zi sub Nicolae Ceauşescu, Bucureştiul întunecat şi murdar, cozile interminabile, întreg cenuşiul unei existenţe decăzute şi fără speranţă.
 Intrarea este liberă

Și câteva dintre imaginile realizate de Andrei Pandele:






Calea Victoriei - Decembrie 1980.


Orașul vechi.


Articol publicat în Revista Fotografia, Nr. 144. Noiembrie - decembrie 1981.





Expozitie de sculptura



Arta plastica contemporana romaneasca


Virgil Scripcaru


Galeria Cuhnia, Palatul Mogosoaia


28 octombrie - 30 decembrie 2012





Virgil Scripcariu

Născut în 1974.

Studii:

2003 – 2005 Universitatea Naţională de Arte Bucureşti
Departamentul de studii şi cursuri postuniversitare
Coordonator: Prof.Vasile Gorduz
1998 – 2003 Universitatea de Arte Nicolae Grigorescu – Bucureşti
Facultatea de Arte Plastice – secţia sculptură
clasa Prof.Vasile Gorduz, asistent Adrian Pârvu.
2009 – Finalist al marelui premiu „Prometeus Opera Prima” Fundaţia Anonimul.
2005 – Bursa Uniunii Artiştilor Plastici din România
2004 Nominalizare pentru marele premiu Prometeus Opera prima
Oferit de Fundatia Anonimul
2003 – Bursa Theodor Aman pentru arte plastice acordată de Guvernului României
Decembrie 2003 – aprilie 2004 – stagii de documentare în străinătate
(Franţa, Italia, Siria) în cadrul bursei Theodor Aman.

Lucrări de for public:

2010 Divan, sculptură în piatră, Parcul IOR, Bucureşti
2010 Ansamblu sculptural decorativ, metal, P&G Urlaţi, jud.Prahova
2009 Bustul arhitectului Paul Smarandescu, Bucureşti, str.Romulus
2008 Maternitate, sculptură metal, Hilltown House, Irlanda
2008 Fântâna cu sculptură Maternitate, str.Arthur Verona, Bucureşti
2007 Bustul Generalului Comşa, sat Mândra, jud.Făgăraş

***Informatie preluata de pe modernism.ro

Coordonate ca tu sa visezi



Arta plastica contemporana romaneasca


Ada Muntean


Galeria Art Yourself, Bucuresti


17 octombrie 2102






Adresa:
Galeria Art Yourself, etaj 1, str. Nicolae Ionescu, nr. 11

“Nu. Nu vreau sa te hipnotizez
Eu doar iti dau coordonate sa visezi
Stii ca ai de ales.[...]
Ai simtit ce esti, ai simtit ce sunt
Ai simtit ce leaga omul asta pe pamant,
Intinde-te pe spate, deasupra ta e cerul,
Albastru instelat, se simte efemerul.”

    Fredonând aceste versuri, am conştientizat că de fapt artistul (de orice natură: artist plastic, muzician sau scriitor) oferă prin lucrările sale coordonate ca privitorul (ascultătorul, cititorul) să viseze. Privitorul, bineînţeles, are de ales. M-a incitat alăturarea de termeni "coordonate” –care indică nişte parametri clari şi precişi ,alături de "visare”- Visul nu poate fi determinat cu exactitate când începe şi când se termină şi prin excelenţă indică o stare ce transcede realitatea.    Psihicul uman porneşte de la frânturi de realitate şi le metamorfozeaza intr-o formulă unică, particulară, individuală.
    Dacă până acum doream să ilustrez realitatea în lucrările mele-sau oricum o lume ce ar putea fi posibilă în realitatea pe care noi o cunoaştem, in prima mea expozitie personala vreau sa explorez ideea de vis, visare.  Pornesc de la ilustrarea corporalităţii umane în timpul visării sau al unei stări apropiate de visare şi  ajung la succesiunea de imagini mentale care apare în vise.
   Lucrările devin  la rândul lor-puncte de pornire ca privitorul să viseze. E ceea ce de fapt spunea Paul Klee: “Arta nu reproduce vizibilul, ci face vizibilul.”
   Tehnica pe care o utilizez în acest proiect este desenul în cărbune, iar pentru titlurile lucrărilor am ales versuri de Lucian Blaga. Sursele de inspirație vizuale și conceptuale pornesc din curentele artistice: Romantism, Simbolism, Suprarealism și din studiile teoretice ale lui Freud și Jung despre vis.
    Justificarea demersului meu poate fi privit ca fiind naiv. Sunt tânără şi vreau să visez. Da, e şi acest lucru, dar mai mult de atât. Am văzut de atâtea ori proiecte româneşti promovate în străinătate şi în ţară cu puternic mesaj socio-politic, care dezvăluie o ţară fostă comunistă cu diverse reminiscenţe şi cutume.
   Pentru mine problemele sociale nu sunt singura sursă de explorare plastică în ce priveşte redarea substanţei zonei în care trăim. Nu vreau să dau exemplul clişeic cu esenţa spiritului românesc-evidentă în atitudinea ciobanului din Mioriţa, aceea de contemplare şi refuzare a realităţii. Ci vreau să cred că se pot găsi aspecte incitante şi de ce nu, relevante- de explorare şi prin evadarea din realitatea care ne consacră tot timpul–aceea de cruzime, şoc, cenuşiu, nedreptate, etc. 
   În articole de specialitate citite recent, se vehiculează tot mai mult ideea că arta autoreferențială este o abordare de proastă calitate în contextul socio-politic actual, pentru că ea trebuie să se inspire și să acționeze conceptual în această sferă. Cu primul meu proiect risc din acest punct de vedere și abordez o zonă de preocupare în definitiv autoreferențială și cu o puternică percepție personală deopotrivă asupra realității și oniricului. (Ada Muntean)





















    "Prima expoziție personală realizată de Ada Muntean explorează universul feminin în cheie simbolic-erotică. Artista își plasează personajele construite realist în ipostaze lascive, o abandonare subtilă care le face imponderabile.
    Corpul uman, construit realist într-un desen concis și puternic își pierde gravitația în vis, personalizându-se într-o atitudine voit suprareală. Mergând pe firul subliminal al inconștientului freudian, visul erotic transcris de Ada conturează o imagine a femeii văzută prin filtrul  unei sexualități delicate, unde evidența rămâne la un stadiu intuitiv, incipient, fără să alunece în pornografie. Firul narativ al expoziției ipostaziază corpul uman ca subiect de contemplare și pretext pentru o incursiune în imaginarul simbolic al visului erotic. Redus la senzorial din această perspectivă, corpul este eliberat de orice formă a normei impuse și se manifestă liber în inconștientul visului, în acea libertate infinită protejată de intimitatea subconștientului.’’  (Valentina Iancu, curator)

***Informatii si imagini preluate de pe modernism.ro

Ecosisteme



Arta plastica contemporana romaneasca


Lavinia Musat


Galeria Orizont, Bucuresti


19 noiembrie - 2 decembrie 2012




Concept:

   "Acest proiect este o forma de a intoarce naturii ceea ce mi-a dat. In realizarea lui am pornit de la ideea ca exista un sens al lucrurilor. Imi imaginez un lant desfasurat de evenimente caracteristice lumii noastre si anume faptul ca orice forma de viata se naste,se dezvolta, se perpetueaza si moare.
    Ceea ce ma obliga in acest proiect sa gandesc o natura dubla,contradictorie, facuta dintr-o combinatie paradoxala intre acelasi si altul a fost imaginea unui Ecosistem Acvatic. Am pornit in intelegerea si descifrarea lui de la locurile natale –malurile Dunarii, acolo unde totul e facere si desfacere de elemente, nastere si moarte intre lunci si balti –permanenta devenire- de fiecare data totul are puterea “sa renasca din propria cenusa” . El se comporta aici ca un model ideal dupa care am realizat o copie in lumea fizica prin imagini directe sau reprezentari sugerate pe care sufletul este invitat sa le parcurga.
    Flosindu-ma de elementele luate din natura sau cele care deja au suferit o interventie umana, voi initia o transformare a lor, o re-formare catre o alta idee si anume aceea ca fiecare privitor isi poate regasi propria existenta de viata." (Lavinia Musat)

Tehnica: tempera pe carton, papier mancher, tehnici mixte.
Curator: Rodica Sultana





sâmbătă, 27 octombrie 2012

De Ziua Regelui



Casa Regala a Romaniei


Regele Mihai I  a decorat diferite personalitati


25 octombrie 2012




   În total, 14 personalităţi din diverse domenii de activitate au fost decorate de Regele Mihai I, chiar de ziua acestuia.
   Astfel, şapte personalităţi au primit Medalia Regele Mihai I pentru Loialitate, patru personalităţi au primit medalia Crucea Casei Regale a României, iar alte trei personalităţi au primit decoraţia Nihil Sine Deo.

   Medaliile Regele Mihai I pentru Loialitate au fost acordate de principesa moştenitoare Margareta în numele Regelui Mihai I. Au primit această distincţie Andreea Buga, Paulina Popoiu, directorul Muzeului Satului din Bucureşti, Lucian Indrieş, Iren Arsene, managerul editurii Curtea Veche, Radu Coroamă, istoric şi muzeograf, Ernest Oberländer-Târnoveanu, directorul Muzeului Naţional de Istorie a României, şi actorul Andras Istvan Demeter, fost preşedinte-director general al Societăţii Române de Radiodifuziune.


    Medalia Crucea Casei Regale a României a fost acordată următoarelor patru personalităţi - Simon Berry, Danielle Maillefer, Henri Paul, fostul ambasador al Franţei la Bucureşti, şi actriţa Oana Pellea, fiind înmânate chiar de către Regele Mihai I.
   Şi Medaliile Nihil Sine Deo au fost înmânate de către Regele Mihai I lui Ionel Haiduc, preşedintele Academiei Române, lui Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Naţionale a României, şi sopranei Angela Gheorghiu.

   Angela Gheorghiu a fost decorată "pentru că reprezintă un simbol al valorilor culturale perene ale operei mondiale, al devenirii prin educaţie şi cultură şi al României peste hotare", "pentru cariera sa bogată, pentru talentul său exemplar şi pentru măreţia reprezentaţiilor sale scenice", "pentru bogăţia rolurilor interpretate", dar şi "pentru că prin activitatea sa publică promovează profesionalismul şi demnitatea omului de cultură".
   Totodată, soprana a primit medalia Nihil Sine Deo pentru susţinerea publică a Familiei Regale a României şi "pentru întărirea legăturii dintre România şi familiile regale ale lumii, prin reprezentaţiile sale internaţionale".
   La rândul său, Angela Gheorghiu a declarat că este "foarte emoţionată". "Cunosc Familia Regală şi pe Majestatea Sa de foarte mulţi ani", a spus soprana. De asemenea, Angela Gheorghiu a amintit că marţea viitoare (30 octombrie) va cânta la Londra pentru regina Elizabeth a II-a.
"Aşa cum Majestatea Sa a înţeles că are o misiune, aşa şi eu am avut o misiune prin artă şi prin cultură să aduc aminte (...) că există în România oameni talentaţi, care îşi dăruiesc viaţa pentru cultură, pentru artă şi pentru ţara lor", a spus Angela Gheorghiu. "Nu se poate face acest lucru decât dăruindu-te. Eu mi-am dăruit viaţa, de 20 de ani şi ceva, pentru ceea ce Dumnezeu mi-a hărăzit", a mai spus soprana.
    De asemenea, Angela Gheorghiu a spus că este fericită să fie prezentă la o astfel de ceremonie, la care a participat "lumea cea mai bună din Bucureşti". Soprana a amintit şi de legătura strânsă pe care o are cu Principele Radu, pe care îl cunoaşte din studenţie.


   Pe de altă parte, Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Naţionale a României (BNR), a primit Medalia Nihil Sine Deo pentru "măiestria cu care conduce Banca Naţională a României, instituţie fundamentală a statului român şi a sistemului european, apărându-i independenţa şi prerogativele într-un context politic tensionat", pentru "exemplul de profesionalism şi continuitate pe care îl oferă atât pe plan intern, conducând una dintre puţinele instituţii stabile şi eficiente româneşti, cât şi pe plan internaţional, prin politica monetară exemplară pe care a adoptat-o în momente dificile ale trecutului recent"
   De asemenea, Mugur Isărescu a primit această distincţie "pentru exemplul său personal de demnitate, echidistanţă şi lucru de calitate pe care îl dă zilnic angajaţilor săi, dar şi tuturor celor care aspiră la profesionalizarea vieţii publice româneşti" şi "pentru susţinerea publică a valorilor" Familiei Regale a României.


    Actriţa Oana Pellea a primit Medalia Crucea Casei Regale a Romaniei din partea Majestatii Sale Regele Mihai I pentru "întreaga sa carieră în teatru şi cinematografie, prin care a dus numele României peste hotare", pentru "dedicaţia cu care duce mai departe pasiunea şi măiestria părinţilor săi, dovedind că talentul şi priceperea artistică pot răzbate chiar şi în condiţii grele" şi pentru "implicarea sa socială, prin care susţine valorile perene ale culturii".
   "Este pe departe cea mai mare onoare pe care am primit-o în viaţa mea", a declarat Oana Pellea. Foarte emoţionată, actriţa a mai spus că această medalie reprezintă pentru ea "o enormă responsabilitate".
   Pe de altă parte, Henri Paul, fostul ambasador al Franţei la Bucureşti, a primit Medalia Crucea Casei Regale a României pentru "întreaga sa activitate politică, administrativă şi diplomatică pusă în slujba dezvoltării relaţiilor tradiţionale dintre România şi Franţa", dar şi pentru că, "prin profesionalismul şi dedicaţia sa, a reuşit să continue bunele relaţii diplomatice dintre cele două ţări, în ciuda impacturilor atinse în perioada mandatului său". De asemenea, Henri Paul a fost decorat pentru "buna colaborare şi sprijinul generos" oferit Familiei Regale, "atât privat, cât şi în cadrul evenimentelor publice comune".
   "Este foarte frumos că îşi amintesc de mine. Eu îmi amintesc cu afecţiune de România", a declarat Henri Paul. Acesta a mai spus că are "tot respectul" pentru Regele Mihai I, pentru "înţelepciunea, curajul său şi eleganţa sa". Totodată, fostul ambasador al Franţei la Bucureşti i-a urat Regelui Mihai I, în limba română, "La Mulţi Ani !".

   Academicianul Ionel Haiduc a primit Medalia Nihil Sine Deo pentru "întreaga sa activitate ştiinţifică şi publicistică, prin care a susţinut constant calitatea cercetării şi promovarea publică a acesteia", pentru "activitatea sa în fruntea Academiei Române, instituţie cu tradiţie şi demnitate", care a susţinut public valorile Familiei Regale, pentru "recunoaşterea publică" arătată faţă de Familia Regală şi pentru "încercarea constantă de a duce mai departe misiunea publică a Academiei Române".

   La ceremonie au asistat membri ai familiei regale - Principesa Margareta şi principii Radu şi Nicolae -, dar şi actriţa Mariana Mihuţ, pianistul Dan Grigore şi actorul şi directorul Teatrului Naţional Bucureşti, Ion Caramitru.
   Ceremonia de înmânare a acestor distincţii a fost foarte riguroasă, regele oferind toate decoraţiile după intonarea Imnului regal.


   Medalia Regele Mihai I pentru Loialitate a fost instituită pe 10 mai 2008 prin ordinul Regelui Mihai I. Medalia se acordă membrilor merituoşi ai Casei Regale sau colaboratorilor de peste cinci ani ai acesteia, din toată ţara şi din străinătate. Medalia poate fi oferită, de asemenea, unor personalităţi din România şi din lume.
   Medalia Crucea Casei Regale a României a fost instituită pe 10 mai 2008, prin ordinul Regelui Mihai I. Decernarea Crucii Casei Regale a României poate fi făcută unor personalităţi în poziţii importante în Casa Regală. Se poate decerna unor colaboratori ai Casei Regale care se bucură de prestigiu în societatea românească, reprezentând societatea civilă, mediul politic sau economic, lumea culturii sau a diplomaţiei, precum şi organizaţii naţionale sau internaţionale. Totodată, decoraţia poate fi acordată unor personalităţi care au sprijinit activitatea Familiei Regale în mod continuu sau care au făcut o faptă importantă faţă de Casa Regală.
   Decoraţia Regală Nihil Sine Deo a fost instituită pe 30 decembrie 2009, prin ordinul Regelui Mihai I. Decoraţia regală Nihil Sine Deo poate fi acordată personalităţilor marcante din domeniul social, şiinţfic, educaţonal, cultural, spiritual, economic, politic şi militar care au ajuns la un respectabil număr de ani în profesie sau au realizat o performanţă de înalt nivel, au avut o iniţiativă ieşită din comun, au dat dovadă de generozitate şi spirit de răspundere, au folosit puterea exemplului personal pentru a îmbogăţi prezentul românesc.