Se afișează postările cu eticheta Washington D.C.. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Washington D.C.. Afișați toate postările

marți, 31 iulie 2012

Tineri cu care ne mandrim



Succese romanesti peste hotare


Olimpiada Internaţionala de Chimie


Washington D.C., S.U.A.


21 - 29 iulie 2012


       La a 44-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Chimie, desfăşurată în perioada 21 - 29 iulie 2012, la Washington, Statele Unite ale Americii, componenţii lotului olimpic al României au cucerit o medalie de aur, două medalii de argint şi o medalie de bronz. 

Olimpicii romani la Chimie

     Vlad Bacauanu, absolvent al clasei a XII-a la Liceul International de Informatica, Bucuresti, si-a depasit performanta anterioara (medalia de argint) obtinand medalia de aur. 

     Medaliile de argint au revenit Mariei Andreea Filip (clasa a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti) si lui Alexandru Paraschiv (clasa a XII-a, Colegiul National Sf. Sava, Bucuresti).

    Medalia de bronz a fost obtinuta de catre George Silvian Baltac (clasa a XII-a, Liceul Teoretic Neagoe Basarab, Oltenita)

  La editia din acest an au participat 282 concurenti din 78 tari