Se afișează postările cu eticheta Washington D.C.. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Washington D.C.. Afișați toate postările
duminică, 20 iunie 2021
marți, 31 iulie 2012
Tineri cu care ne mandrim
Succese romanesti peste hotare
Olimpiada Internaţionala de Chimie
Washington D.C., S.U.A.
21 - 29 iulie 2012
La a 44-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Chimie, desfăşurată în perioada 21 - 29 iulie 2012, la Washington, Statele Unite ale Americii, componenţii lotului olimpic al României au cucerit o medalie de aur, două medalii de argint şi o medalie de bronz.
Vlad Bacauanu, absolvent al clasei a XII-a la Liceul International de Informatica, Bucuresti, si-a depasit performanta anterioara (medalia de argint) obtinand medalia de aur.
Medaliile de argint au revenit Mariei Andreea Filip (clasa a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti) si lui Alexandru Paraschiv (clasa a XII-a, Colegiul National Sf. Sava, Bucuresti).
Medalia de bronz a fost obtinuta de catre George Silvian Baltac (clasa a XII-a, Liceul Teoretic Neagoe Basarab, Oltenita)
La editia din acest an au participat 282 concurenti din 78 tari
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
