luni, 1 noiembrie 2021

Exponatului Lunii Noiembrie

 


Muzeul Județean Teleorman 


Alexandria 


1 - 30 noiembrie 2021




   Muzeul Judeţean Teleorman, instituţie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Teleorman, vă invită luni, 1 noiembrie a.c., ora 11:00, la deschiderea Exponatului Lunii Noiembrie.

   Pentru luna noiembrie a.c., Muzeul Judeţean Teleorman propune publicului vizitator un document deosebit aflat în patrimoniul instituției. Este vorba de o Diplomă C.F.R. datată 1939.

     Emisă de Societatea generală LOCOMOTIVA a Mecanicilor Conducători C.F.R., această diplomă consemnează numirea ca membru al acestei societăți a D-lui Tache S. Gheorghe din Alexandria, la data de 24 ianuarie 1939.

     Are dimensiunile de 60 x 48 cm și a fost imprimată pe un carton subțire, dublat pe verso cu un carton gros, pentru imprimare folosindu-se cerneală tipografică neagră și verde, în timp ce pentru completare și semnături s-a utilizat o cerneală ferogalică.

    În centrul jumătății inferioare are un decupaj, în medalion, ce prezintă o fotografie a titularului diplomei, plasată pe spatele acesteia.

    Bogat decorată, diploma are o grafică semnată de atelierul Lito[grafic] C. Caraianu & Co. București ce prezintă: ingineri proiectanți ai CFR (stânga jos), meșteri fierari ai CFR (dreapta jos), o locomotivă ce iese de pe podul Regele Carol I de la Cernavodă, traversând Dunărea și apărând într-un peisaj simbolic în care se regăsesc o serie de elemente CFR - o altă linie de cale ferată, un viaduct, o gară și un alt tren ce se apropie de un tunel (centru jos), precum și fațada unui portic, cu un fronton superior sprijinit pe câte doi semicoloni corintici, îmbogățit cu numeroase simboluri CFR (încadrează textul în partea superioară a diplomei).

Diploma expusă se remarcă atât prin valoarea istorică, cât și prin valoarea artistică a realizării ei.

Cu bicicleta prin alte timpuri

 


Muzeul Civilizației Gumelnița 


Oltenița 


2 - 30 noiembrie 2021




    Muzeul Civilizației Gumelnița din cadrul Direcției de Cultură Oltenița, în colaborare cu Muzeul Municipiului București și Primăria mun. Oltenița, vă invită în data de 2 noiembrie, începând cu ora 08:00 la Turnul de Apă să vizitați expoziția de fotografie Cu bicicleta prin alte timpuri”.

   „Expoziţia urmăreşte evidenţierea unor elemente, poate mai puţin cunoscute, despre aspectul şi parametrii bicicletelor de la începutul existenţei lor, precum şi o expunere a evoluţiei acestora în timp.

    Misiunea acestui proiect expoziţional se doreşte a fi punerea în valoare a importantei Colecţii de fotografii deţinută de Muzeul Municipiului Bucureşti, şi prezentarea în faţa publicului a câtorva imagini inedite, făcând astfel apel în special la educarea tinerilor în ideea înţelegerii importanţei şi necesităţii protejării şi conservării patrimoniului istoric şi cultural.

     Nu în ultimul rând, printre obiectivele proiectului expoziţional se numără şi trezirea ori susţinerea interesului comunităţii pentru mijloacele de transport sau relaxare benefice pentru condiţia fizică şi starea de sănătate a omului.” Ana Iacob, muzeograf Muzeul Municipiului București

Dobrogea în sărbătoare

 


Biblioteca Județeană Ioan N. Roman 


Constanța 


1 - 30 noiembrie 2021




La 14 noiembrie se sărbătorește Ziua Dobrogei (declarată sărbătoare oficială din anul 2015).

    Biblioteca Județeană Ioan N. Roman Constanța marchează această sărbătoare, la 143 de ani de la Unirea Dobrogei cu România, prin organizarea expoziției cu titlul Dobrogea în sărbătoare. Ziua Dobrogei -14 noiembrie.

     Expoziția (organizată de bibliograf dr. Angela-Anca Dobre din cadrul Biroului de Informare Bibliografică Dobrogeană) este amplasată în holul central al instituției fiind deschisă pe tot parcursul lunii noiembrie 2021 și conține cărți și alte publicații care ilustrează etapele devenirii Dobrogei moderne, după Unirea acesteia cu România.

    Este evidențiat aici și rolul personalităților politice și culturale, locale și naționale, al oamenilor care au iubit Dobrogea și au acționat pentru propășirea ținutului pontic (regele Carol I, Mihail Kogălniceanu, Ion C. Brătianu, Ioan. N. Roman, Constantin Brătescu, Marin Ionescu-Dobrogianu ș. a.).

sâmbătă, 30 octombrie 2021

Act venețian

 


De pe scenele teatrului românesc de-odinioară 


Teatrul Constantin Nottara





Eugenia Bădulescu (Alta) și George Constantin (Pietro Gralla).
Premieră: 7 decembrie 1963.






Eugenia Bădulescu (Alta) și George Constantin (Pietro Gralla).




George Constantin (Pietro Gralla) și Constantin Brezeanu (Marcello Mariani).



Articol publicat în Revista Teatrul, Nr. 2. Februarie 1964.


Consemnare publicată în Revista Flacăra, Nr. 10. 6 martie 1965.

Pe simezele constănțene

 


Arta plastică contemporană românească 


Muzeul de Artă Constanța 


27 octombrie - 28 noiembrie 2021



Amintiri din Botoșaniul de odinioară

 


Expoziție de fotografie 


Colecția Gheorghe Stanciu și Alexandru Hriscu 


Galeriile de Artă Ștefan Luchian, Botoșani


6 noiembrie 2021



Ion Gr. Popescu - Inginer silvic, hotarnic și amenajist

 


Casa Atelier Gravor Gabriel Popescu 


Vulcana Pandele


noiembrie 2021 - martie 2022