vineri, 8 noiembrie 2013

General de Brigada Ioan Dragalina




Muzeul Militar National Regele Ferdinand I


Personalitatea lunii noiembrie


Bucuresti


2013





  S-a născut la 16 decembrie 1860 în oraşul Caransebeş care, în acea perioadă, făcea parte din Austro-Ungaria. 
  În anul 1859, părinţii săi s-au mutat în România, tatăl său devenind administrator (staroste) al ţinuturilor de graniţă, una dintre cele mai importante funcţii administrative ale timpului. La scurt timp, mama sa, Marta Lazaroni, a rămas însărcinată, motiv pentru care cei doi soţi au hotărât ca naşterea primului dintre cei patru copii să aibă loc în casa părintească. De aceea, cei doi s-au întors la Caransebeş, unde tânărul Ioan şi-a petrecut anii copilăriei.


   A urmat şcoala primară în oraşul natal, după care a absolvit Şcoala de cadeţi din Timişoara. Şi-a continuat studiile militare la Academia Militară de la Viena pe care a absolvit-o în anul 1884, fiind încadrat, în acelaşi an, în armata austro-ungară. În paralel, a urmat cursurile Facultăţii de ingineri geodezi, experienţă care îi va fi de folos în activitatea sa militară ulterioară.
  Tânărul Ioan Dragalina a acordat o atenţie deosebită şi vieţii personale. Astfel, în anul 1886 s-a căsătorit cu Elena Giurgincă cu care a avut şase copii: doi băieţi, Corneliu – născut în anul 1887, şi Virgiliu – născut în anul 1890, şi patru fete: Aurora, Elena, Cornelia şi Viorica.
  Animat de sentimente profund româneşti, în anul 1887 Ioan Dragalina şi-a dat demisia din armata austro-ungară, trecând Carpaţii în România unde a fost încadrat în armata română cu gradul de sublocotenent. Bine instruit şi cu o vastă cultură militară, a avansat în ierarhia militară, fiind un exemplu de seriozitate şi abnegaţie. Astfel, a avansat la gradul de căpitan în anul 1893, maior în anul 1899 şi locotenent-colonel în anul 1908.
  În toată această perioadă a fost apreciat de comandanţii săi direcţi, motiv pentru care în perioada 1908-1911, locotenent-colonelul Ioan Dragalina a îndeplinit funcţia de comandant al Şcolii militare de Infanterie din Bucureşti. Cât timp s-a aflat la comanda aceastei prestigioase instituţii de învăţământ a armatei, a introdus metode moderne de pregătire a viitorilor ofiţeri, având drept scop alinierea la contextul politic şi militar internaţional, precum şi în vederea apărării intereselor strategice ale României, atât în plan terestru, cât şi pe ape. 
  Pentru meritele deosebite dovedite în ridicarea niveluluiu ştiinţific al şcolii, pentru ordinea şi disciplina instituite în învăţământul militar, a fost decorat cu Ordinul Steaua României, clasa a V-a.
   În aprilie 1911, Ioan Dragalina a fost avansat la gradul de colonel şi numit comandant al Regimentului 34 infanterie Constanţa, fiind deosebit de respectat şi apreciat de subordonaţi şi autorităţile locale. În această perioadă a fost decorat cu Ordinul Coroana României, clasa a IV-a, ca semn de recunoaştere a meritelor sale la comanda acestei mari unităţi.
  În anul 1914, imediat după izbucnirea Primului Război Mondial, a fost numit responsabil cu realizarea sistemului de fortificaţii de pe Valea Prahovei. Un an mai târziu, a fost înaintat la gradul de general de brigadă, achitându-se cu profesionalism de misiunile încredinţate.
  În anul 1916, a primit comanda Comandamentului 3 teritorial, însă nu a păstrat această funcţie decât pentru un timp foarte scurt, fiind numit comandant al Diviziei I Infanterie, cu sediul la Drobeta Turnu Severin, cu doar câteva zile înainte de intrarea României în război alături de Antanta. Marea unitate pe care a comandat-o avea competenţe de acţiune într-o zonă care acoperea o distanţă foarte mare la frontiera de vest, cuprinsă între izvoarele Argeşului şi Calafat, un sector deosebit de sensibil rezultat din vecinătatea cu una dintre puterile adverse: Austro-Ungaria.


Chipiu de general de brigada, md. 1912.

  În august 1916, divizia condusă de generalul Dragalina a luptat cu curaj în zona oraşului Orşova şi pe valea râului Cerna. După ce în dimineaţa zilei de 15 august 1916, Divizia I a atacat la Porţile de Fier, trupele române aflate sub comanda generalului Ioan Dragalina au reuşit la 19 august să ocupe culmile muntoase Alion, Ozoina şi Dranic, eliberând în zilele următoare oraşul Orşova. Ofensiva germano-austro-ungară a fost stopată până la începutul lunii octombrie, Divizia I reuşind să-şi păstreze poziţiile. 


Baston folosit de general pe front.

  Ca urmare a declanșării unei masive ofensive germane și austro-ungare în Valea Jiului (conduse de generalul Paul von Kneussl), în dimineața zilei de 11/24 octombrie 1916, generalul Dragalina a primit ordin să se deplaseze la Craiova, unde a fost numit în funcția de comandant al Armatei I. A decis să ducă lupta în munți, stabilind începerea ofensivei la 14 octombrie. 
   În dimineața zilei de 12 octombrie 1916, generalul Dragalina a luat o mașină, un șofer și doi ofițeri (colonelul Toma Dumitrescu și maiorul Constantin Miltiade) şi a plecat personal în Valea Jiului în recunoaștere, pentru a vorbi cu comandanții aflați în primele linii, deoarece legăturile cu unitățile înaintate erau întrerupte. A ajuns în primele linii şi a trecut podul din apropierea Mănăstirii Lainici, unde s-a spovedit şi s-a împărtăşit. La întoarcere, podul a fost cuprins într-un schimb de focuri. Maşina a trecut în viteză pe pod, prin ploaia de gloanţe, dar câteva gloanţe şi-au atinS ţinta. Generalul a fost rănit de două gloanţe în braţul stâng şi în omoplat. Maşina a reuşit să ajungă în tabăra română, iar Dragalina a fost transportat de urgenţă la postul sanitar din Gura Sadului, unde a fost bandajat, iar rana curăţată. A fost dus apoi la Târgu Jiu şi, în aceeaşi zi, la Craiova, unde doctorii au constatat că este necesară amputarea braţului. Marele Cartier General a ordonat, printr-o telegramă, ca generalul Dragalina să fie transportat de urgenţă la Spitalul Militar de la Palatul Regal din Bucureşti. Trenul a ajuns la Bucureşti abia în seara zilei de 13 octombrie; i s-a dezinfectat rana, i s-a scos glonţul din omoplat, iar brațul i-a fost pus în ghips. Pe patul de spital, regele Ferdinand I al României i-a conferit Ordinul Mihai Viteazul. La 16 octombrie 1916, medicii i-au amputat braţul stâng. Deşi starea sa începuse să se îmbunătăţească, spre seară s-a declanşat septicemia. A murit în seara zilei de 24 octombrie/9 noiembrie 1916. 


  Slujba de înmormântare a fost oficiată la Biserica Albă din Bucureşti, în prezenţa regelui Ferdinand, a principelui Carol (viitorul rege Carol a II-lea) şi a numeroşi oameni politici: Ion I.C. Brătianu (prim-ministrul României), Vintilă I.C. Brătianu (ministrul de război), Barbu Ştefănescu-Delavrancea, Mihail Cantacuzino (ministrul justiţiei), Take Ionescu (ministrul de externe), Henry Catargi (mareşalul Palatului), generali şi ataşaţi militari străini în România. Este înmormântat în Cimitirul Eroilor (Bellu Militar).
***Muzeul Militar National Regele Ferdinand I

La inceput de (nou) drum




Muzeul de Arta Vizuala 


Expozitia: Muzeografi - Accente plastice


Galati


7 noiembrie 2013




  După cum se ştie, la sfârşitul lunii mai, Muzeul de Artă Vizuală Galaţi a fost nevoit să-şi închidă porţile.
  Evenimentele muzeului se vor desfăşura în spaţiul pus la dispoziţie de autorităţile locale (provizoriu, conform promisiunilor acestora), la parterul blocului V 3, strada Tecuci nr. 7.
  Inaugurarea noului spaţiu expoziţional a avut loc pe 7 noiembrie, odată cu vernisajul expoziţiei Muzeografi - Accente plastice. 


foto: Nour Gheorghe

  Expun colegii noştri, artiştii: Anca Tofan (pictură), Mariana Cocoş (pictură), Gheorghe Miron (pictură), Gheorghe Andreescu (pictură), Alexandru Pamfil (sculptură), Eduard Costandache (sculptură), Liviu Adrian Sandu (sculptură).

Photo: Luminita de la capatul   strazii pietonale ce duce la noul spatiul expozitional  al Muzeului de Arta Vizuala Galati  .

foto: Nour Gheorghe

***Ada-Simona Biris

Initiative de toata lauda




Casa de Cultura a Municipiului Iasi Mihai Ursachi


Expozitie de arta fotografica: 

Alb si Negru in cultura penitenciara


Iasi


4 - 26 noiembrie 2013







   Penitenciarul Iași in parteneriat cu 
Casa de Cultură a Municipiului Iași Mihai Ursachi și 
Galeriile Anticariat D-tru Grumazescu Iasi

organizează

Alb si negru in cultura penitenciara. 

Expozitie de arta fotografica 

4 - 26 noiembrie 2013


REALIZATORI:

George Marici, redactor Radio Iasi
SERVICIUL EDUCATIE, PENITENCIAR IASI

Cultura- Culturi-Subculturi
Expozitie de produse confectionate de persoane private de libertate 
in cadrul atelierelor de terapie ocupationala

Fundatia Rubin




Arta plastica contemporana romaneasca


Expozitia: Pastel Urban


Casa Artelor/Galeria Pygmalion, Timisoara


Editia a VI-a, 15 noiembrie - 4 decembrie 2013





In Memoriam Gheorghe Struna (IX)




Colectii si Colectionari


De prin Banat (1)


Cartofilie





Introducere

  Articolul face parte dintr-un nou serial. Acesta se doreste a fi un omagiu adus unui pasionat colectionar, filatelist in primul rand, dar si cartofil. Colegii din Asociatia Filatelistilor Timisoara isi aduc aminte cu siguranta de Gheorghe Struna si sunt convins ca intr-un mod elogios.
  Dincolo de satisfactiile personale pe care ti le aduce orice colectie, eu cred ca nu exista implinire mai mare decat aceea in care rodul pasiunii tale, dincolo de premiile obtinute in cadrul unor expozitii, indiferent de rangul acestora, ajunge la un public cat mai larg, la sufletul lui as indrazni sa spun.
  Acesta este si rostul demersului meu: de a face sa parvina la cat mai multi dintre noi aceste imagini, stranse cu migala, cu sacrificii uneori, imagini ale unei pasiuni de-o viata. Viata din pacate curmata prea repede.
  Multumesc mult fiicei lui Gheorghe Struna pentru acordul pe care si l-a dat in a impartasi din rezultatele pasiunii tatalui ei. Si mai trebuie sa aduc multumirile mele D-nei Dorotea Momir fara de care nici nu as fi stiut de aceste adevarate comori pe care vi le voi prezenta in serial. Tot Doro s-a ingrijit de scanarea cartilor postale ca si de "expedierea" lor catre mine; cheltuind un timp extrem de pretios fie si numai pentru propria-i pasiune (filumenia). 

  Tare mi-as dori ca articolele publicate sub titulatura In Memoriam Gheorghe Struna sa va provoace interes si apreciere. Printr-un like, un comentariu sau distribuire in propriul cerc de prieteni. Poate ca cineva s-ar bucura, acolo Sus...




Anina. Colaj: Tunel. 1933.


Anina. 1929.


Anina. Pod. 1930.


Anina. Viaduct. 1931.


Salutari din Baia Buzias. Anii '20.


Baile Buzias. Interbelica.


Salutari din Baile Buzias. Antebelica.


Buzias. Pavilionul de muzica. Interbelica.


Buzias. Hotel Bazar. 1936.


Baile Herculane. 1899.


Baile Herculane. Hotel Goth. 1900.


Baile Herculane. 1908.


Baile Herculane. 1904.


Baile Herculane. 1906.


Baile Herculane. 1903.


Baile Herculane. Antebelica.


Bocsa. 1913.


Bocsa. 1923.


Deta. Antebelica.


Deta. Antebelica.


Deta. Antebelica.


Deta. Primaria. 1950.


Lugoj. Liceul Coriolan Bradiceanu si Teatru comunal. 1925.



Lugoj. Liceul C. Brediceanu si Teatrul Grozavescu. 1937.


Prefectura Lugoj. 1924. 


Lugoj. Prefectura. Anii '30.


Lugoj. Statuia lui Coriolan Brediceanu. 1956.


Marilla. 1904.


Marilla. 1915.


Marilla. 1901.


Marilla. 1901.


Marilla. 1905.


Marilla. Antebelica.


Marilla. 1926.


Maureni. (Moritzfeld). Colaj. Antebelica.


Maureni. (Moritzfeld). Colaj. Pravalia martin Bity, Farmacia. 
Interbelica.

Manifestare culturala radauteana




Lansare de carte, muzica populara din Bucovina


Clubul C.A.R., Radauti


14 noiembrie 2013




Elena Popa Repezis isi lanseaza volumele de poezii: 
Departari si lacrimi...
Framantari si vise...

Salonul European de Bandă Desenată




București


ediția a III-a, 7 noiembrie - 5 decembrie 2013




   Salonul European de Bandă Desenată, ediția a treia, are loc în perioada 7 noiembrie – 5 decembrie 2013, la Victoria Art Center (Calea Victoriei 12C, în stânga bisericii Zlătari), în librăria parteneră, Jumătatea plină – Bar A1 (str. Piața Amzei nr. 1), precum și în spațiile asociate: Anthony Frost English Bookshop (Calea Victoriei nr. 45), Librairie Kyralina (str. George Enescu nr. 8) și Saint Ink (str. Doamnei nr. 3).  
  Atât cunoscătorii, cât și cei dornici să descopere banda desenată vor avea ocazia să viziteze expozițiile din țările participante (Cehia, Polonia, Franța, Ungaria, Valonia-Bruxelles, Germania și România), să-i întâlnească pe artiștii invitați, să participe la discuții, prezentări și ateliere, să vadă filme de animație, să răsfoiască albume și reviste și să cumpere cele mai noi titluri de bandă desenată românească și internațională.
    Expozițiile prezentate în cadrul Salonului European de Bandă Desenată la Victoria Art Center reflectă diversitatea benzii desenate europene. Proiectul Relațiile româno-cehe în bandă desenată - work in progress prezintă într-o formă netradițională relațiile în mod tradițional bune dintre Republica Cehă și România prin intermediul a trei publicații (dintr-un total de opt) în varianta work in progress. 
  Miserere homine – Omule, îndură-te! este expoziția artistului Lakatos István și conține planșe din banda desenată cu același titlu, în care autorul și-a exprimat ideile legate de propria-i credință în Dumenzeu, opinia lui despre biserică, oameni și relația lui cu lumea, toate acesta puse într-un viitor gotic steampunk. 
   Spirou erou de 5 stele urmărește cei 75 de ani de existență ai revistei Le Journal de Spirou și ai personajului de bandă desenată Spirou, o legendă în Belgia francofonă. 
   Greetings from Berlin oferă o imagine cronologică, de ansamblu, a creației ilustratorului german Atak /Georg Barber: bandă desenată alb-negru din anii 90, desene color pentrj ziare, afișe, lucrări de serigrafie, sculpturi, ilustrații de carte, precum și legendara instalație The Toy Box. 
   Banda desenată românească va fi prezentă prin intermediul unei selecții de lucrări ale artiștilor români de bandă desenată publicați în străinătate și de planșe de bandă desenată publicate anul acesta în revista Comics. 
   Expoziția artistului polonez Maciej Sienczyk Aventuri pe o insulă pustie reunește câteva fragmente din prima bandă desenată nominalizată în finala pentru Premiul Literar Nike 2013, cel mai important premiu de acest fel din Polonia. 
   Editura MM Europe va prezenta o istorie ilustrată a unei benzi desenate.
   La Saint Ink vor fi prezentate expozițiile Harap Alb continuă, copertele celor șapte numere din Harap Alb continuă,  revistă profesionistă de benzi desenate din România, Ioniță Tunsu, un haiduc de București, lucrări din albumul omonim în lucru semnat de Puiu Manu, Revista Comics și prietenii“ lucrări ale artiștilor români publicați în Revista Comics și Școala de Basm, lucrări publicate în revista pentru copii Școala de Basm. 
  Anthony Frost English Bookshop va găzdui expoziția While We Wait #3 a artistei Sorina Vazelina, iar Librairie Kyralina expoziția Le Cirque semnată de Ileana Surducan.
  Artiștii Lakatos István (Ungaria), Atak/Georg Barber (Germania), Sorina Vazelina, Ileana Surducan, Maria Surducan, Xenia Pamfil și Adrian Barbu (România), Matthias Picard și Nicolas Julliard (Franța) se vor întâlni cu publicul Salonului și își vor prezenta lucrările. Jean Auquier, Directorul Centrului Belgian de Bandă Desenată de la Bruxelles, va prezenta expoziția Spirou erou de 5 stele.
  Numeroase ateliere sunt deschise amatorilor pe perioada Salonului European de Bandă Desenată: copiii vor învăța cum să creeze benzi desenate sub îndrumarea lui Octav Ungureanu și a artiștilor revistei Comics, Valentin Sava îi va ajuta pe doritori să-și creeze propriul supererou, Matthias Picard va susține un atelier 3D, Atak/Georg Barber va coordona un atelier de producție de carte serigrafiată, iar librăria Jumătatea plină va organiza un atelier de fanzine DIY.
  Librăria Jumătatea plină va găzdui lansarea romanului grafic Prâslea cel Voinic și merele de aur de Maria Surducan și a albumului de bandă desenată Jim Curious, călătorie în adâncul oceanului de Matthias Picard. La Saint Ink va fi lansat nr. 18 al revistei Comics.
  Informații complete despre eveniment și programul sunt disponibile pe bandadesenataeuropeana.blogspot.ro sau pe site-urile organizatorilor și partenerilor.
   Salonul European de Bandă Desenată este un proiect al clusterului EUNIC București (Rețeaua Europeană a Institutelor Culturale Naționale), organizat de Centrul Ceh, Institutul Maghiar din București, Delegaţia Valonia-Bruxelles, Goethe-Institut, Institutul Cultural Român, Institutul Francez, Institutul Polonez, în parteneriat cu Victoria Art Center, Asociaţia Jumătatea plină, Editura M.M. Europe și proiectul Muzeul Benzii Desenate.