duminică, 13 ianuarie 2013

Asociatia Artistilor Fotografi din Romania


Fotoclub Clar de Bucuresti


Salonul Artistilor Fotografi din Bucuresti


Sala expozitionala F64, Bucuresti


12 - 24 ianuarie 2013






   Organizata de catre Fotoclubul Clar de Bucureşti sub patronajul Asociaţiei Artiştilor Fotografi din Romania, cea de-a III-a ediţie a Salonului Artiştilor Fotografi din Bucureşti a fost vernisată sâmbătă, 12 ianuarie 2013, în Spaţiul expoziţional F64 Studio, situat în blvd. Unirii nr 45 din Bucureşti.
   In acest an expun 32 de artişti fotografi din Bucureşti lucrări reprezentând aproape toate genurile artei fotografice. Juriului Salonului, format din Alina Marin, reprezentant F64, Doina Russu, artist fotograf si Eugen Negrea AFIAP, preşedintele AAFR, a selectionat cele mai bune fotografii, ele fiind printate datorită sponsorizării oferite de dl. Marcel Eremia. 
   AME Design este lider de piaţă de necontestat în ceea ce priveste calitatea imprimarii de mari dimensiuni şi mari rezolutii având drept caracteristici lipsa totala a dungilor de imprimare, densitati foarte mari de culoare, gama de culori RGB (cu profile specifice fiecarui material), viteza foarte mare de printare, lipsa punctului de raster deoarece se foloseste o tehnologie în tonuri continue DURST LAMBDA© ducând astfel la o rezolutie aparenta de 4000 DPI.
   La închiderea Salonului, toate fotografiile vor fi înmânate autorilor lor. În afara lucrărilor printate, restul fotografiilor vor fi proiectate de-a lungul a doua şedinte.

DanaArtGallery


Expozitia: Ipostaze urbane

editia a III-a: Miscare


Galeria Odeon, Teatrul Odeon, Bucuresti


15 ianuarie - 15 februarie 2013





   DanaArtGallery începe anul 2013 cu o nouă expoziție, a treia, din seria cu numele Ipostaze urbane, de data aceasta în centrul atenției fiind Mișcarea ca element care animă fotografiile expuse. 
   Fotografiile sunt în mare parte artistice, dar și de stradă, surprinzând agitația străzilor din diferite orașe . 
    Mișcarea imaginilor apare sugestiv în unele cadre foto surprinse de artiști, dar și mișcarea oamenilor, elementelor naturale,jocul structurilor, succesiunea luminilor și a umbrelor.
    Expun artistii:
Gina Buliga, Lucian Olteanu, Cristina Țintă, Florin Ghebosu, Aida Apostol, Mirela Momanu, Mirela Bichigeanu, Eli Driu, Daniel Crăciun, Mădălina Corina Diaconu.

Asociatia Culturala Irina Satchi


Cella Delavrancea


125 de ani de la nastere


Facultatea de Muzica, Brasov


17 ianuarie 2013






Organizatori:
UNIVERSITATEA TRANSILVANIA BRASOV
Facultatea de Muzică
ASOCIAȚIA CULTURALĂ IRINA ȘAȚCHI

Recital de Pian
ANA MARIA IOAN
Studentă anul IV
Universitatea Națională de Muzică din București
În program:
NICOLAE COMAN - Trei piese pentru pian
J.S. BACH - Partita a V-a în sol major
MAURICE RAVEL - Le Tombeau de Couperin
FRÉDÉRIC CHOPIN - Fantezia op.49 în fa minor
Prezentarea volumului „Cella Delavrancea - paradigmatica prezență”
autoare: lect.univ.dr. DORINA ARSENESCU
Documentar Cella Delavrancea
realizat de Biblioteca Județeană Antim Ivireanul Vâlcea

Primul artist fotograf




Festivalul International de Fotografie 


Szathmari Pap Karoly - Carol Pop de Szathmari



Prima editie, 11 ianuarie - 10 februarie 2013





    Asociaţia Euro Foto Art din Oradea iniţiază, începând cu anul 2013, Festivalul Internaţional de Fotografie Szathmári Pap Károly – Carol Pop de Szathmári, cu scopul de a face cunoscută personalitatea şi dimensiunea europeană a primului artist fotograf din România şi primului fotoreporter de război din lume.
    La prima ediţie a Festivalului au fost invitate să participe asociaţii, societăţi fotografice, fotocluburi, grupuri fotografice, respectiv artişti fotografi amatori şi profesionişti din întreaga lume, cu expoziţii personale, de grup şi de club; saloane naţionale şi internaţionale de artă fotografică; colocvii şi simpozioane; gale de digiporamă; spectacole de imagini şi poezie, precum şi cu alte forme artistice, potrivite evenimentului.
   Festivalul Internaţional se va derula în perioada 11 ianuarie (ziua de naştere a lui Carol Pop de Szathmári) – 10 februarie 2013, în diferite oraşe ale Europei. Primul eveniment al Festivalului, va avea loc la Galeria Euro Foto Art din Oradea.
    În cadrul primei ediţii vor fi vernisate la Bucureşti în parteneriat cu Centrul Cultural al Ungariei din Bucureşti, la Cluj Napoca în parteneriat cu Fotoclubul Stars la Galeria Stars şi la Oradea la Galeria Euro Foto Art organizat în parteneriat cu Clubul Fotografic Nufărul Oradea, ediţia a VII-a a Salonului Internaţional al Artiştilori Fotografi Români şi Maghiari de Pretutindeni, Capitale Uniunii Europene.
    Galeria FKVSV Novi Sad (Serbia), va găzdui, pe perioada Festivalului, expoziţiile artiştilor fotografi din Voivodina, naţionala de fotografie de natură şi Novi Sad şi locuitorii acestuia, manifestare dedicată şi Zilei Oraşului de pe malul Dunării.
    Biblioteca Judeţeană din Brăila va găzdui, în perioada 31 ianuarie – 10 februarie, prima ediţie a Salonului Internaţional Best of CF, organizat în parteneriat cu ANMRF şi Clubul Voltin Brăila. În Muzeul de Fotografie din Ekaterinburg (Rusia), va avea loc în seara zilei de 7 februarie, o gală de digiporamă din România, în cadrul căreia membrii Clubului Fotografic Nufărul din Oradea se vor prezenta cu imaginile digitale şi digiporamele realizate.
    În data de 8 februarie, la ora 18:00, în Galeria Euro Foto Art din Cernăuţi (Ucraina) va fi vernisată, în prezenţa autorului, expoziţia artistului fotograf Ovidiu Pop din Oradea.
    Alte două manifestări vor avea loc în Ungaria, mai precis în oraşele Szolnok şi Debrecen. Membrii Fotoclubului Tiszavirág din Szolnok vor vernisa în cadrul festivalului expoziţia anuală intitulată Imagini găsite în galeria Centrului Cultural din Zagyvarékas, iar la Ifjusági Ház (Casa Tineretului)  din Debrecen va avea loc un simpozion intitulat Simbolisme în fotografie organizat pentru membrii Fotoclubului Debrecen.
    Festivitatea de închidere a Festivalului va avea loc pe 10 februarie, la ora 11:00 la Galeria Euro Foto Art din Oradea, cu vernisajul Salonului anual al membrilor Clubului Fotografic Nufărul. În cadrul Festivalului vor fi acordate mai multe plachete, realizate după conceptul vizual al designerului clujean Eugen Moritz.


    Artistul s-a născut la 11 ianuarie 1812, la Cluj Napoca, fiind botezat cu numele de Szathmári Pap Károly. Primele studii le-a făcut în Transilvania, iar din anul 1853, a lucrat cu Anton Chladek la Pesta. A călătorit mult în ţară şi străinătate, de unde a adunat numeroase imagini pitoreşti, cu caracter de reportaj, dintre care, cele executate în acuarelă, se disting prin vervă, spontaneitate şi poezie.
    În pictură, limbajul său este migălos şi greoi, dar vădind acelaşi spirit de observaţie ascuţit, mai ales în scenele reprezentând bâlciuri sau târguri. Ca litograf (n.r. litografie este un procedeu de reproducere și multiplicare a unor texte, desene etc. prin negative imprimate pe o piatră de calcar), Szathmári a lăsat un album cu vederi din Transilvania (1841), precum şi portretele deputaţilor din Dieta Transilvaniei.


   În anul 1860 a realizat o hartă topografică a ţării. Opera sa mai cuprinde cromolitografii şi acuarele, înfăţişând tipuri şi porturi populare, cu un caracter exclusiv documentar. În anul 1843, după ce s-a mutat în Bucureşti, a realizat primele dagherotipii (cel mai vechi procedeu de fotografiere, care fixa imaginile pe plăci de cupru argintate, sensibilizate cu vapori de iod). În perioada 1860-1870, a publicat un volum cu o sută de fotografii şi a preluat numele de artist Carol Pop de Szathmari.
   A fost considerat printre primii 10 fotografi din Europa şi a realizat primul reportaj fotografic de război din lume, în timpul Războiului Crimeii, prin care este recunoscut ca primul foto-jurnalist. A călătorit în China, iar cu acordul ţarului Rusiei, a ajuns şi în Siberia, unde a realizat fotografii artistice.


   În anul 1855, a primit patru medalii, pentru albumele de fotografie realizate şi pentru activitatea sa fotografică, medaliile fiind acordate de Regina Angliei, Împăratul Austriei, Napoleon al III-lea al Franţei şi Regele Spaniei.
   În anul 1860, a contribuit la înfiinţarea Asociaţiei Bukaresti Magyar Közlöny, prima asociaţie culturală a maghiarilor din Bucureşti.
***oradeapress.ro

Bilant pozitiv



Agentia de Stiri Bune


Complexul Muzeal Curtea Domneasca


Targoviste




curteadomneascatargoviste

   Complexul Naţional Muzeal Curtea Domnească a avut în anul 2012 un număr record de vizitatori. Daca în anul 2011, numărul total de vizitatori depăşea cu puţin 100.000 (109.048), în 2012, numărul vizitatorilor s-a apropiat de 150.000.
   Mai exact, în perioada 1 ianuarie 2012 – 31 decembrie 2012, un număr de 147.448 de persoane au vizitat muzeele din cadrul Complexului Naţional Muzeal Curtea Domnească.
   Cei mai mulţi au vizitat Ansamblul Monumental Curtea Domnească, cel mai important obiectiv turistic din judeţul Dâmboviţa, unde au fost extinse spaţiile expoziţionale în urma finalizării lucrărilor de restaurare, urmat de Muzeul Tiparului şi al Cărţii Vechi Româneşti, care a fost mutat într-o nouă locaţie, casa Dionisie Lupu, din incinta Ansamblului Monumental Curtea Domnească, Muzeul de Istorie, Muzeul de Artă.
   Numărul mare de vizitatori se datorează şi evenimentelor organizate de Complexul Naţional Muzeal Curtea Domnească, care prin  diversificarea ofertei culturale existente de la începutul anului până la sfârşit, a determinat fidelizarea publicului vizitator din toate categoriile de vârstă.
   Pe lânga acestea, au mai fost organizate expoziţii temporare, proiecte educaţionale şi comunicări ştiinţifice, ce au dus la o constantă creştere a popularităţii instituţiei în rândul iubitorilor de cultură, dintre care amintim:  unul dintre cele mai importante evenimente organizate  a fost Noaptea Muzeelor, ajuns la cea de-a VIII –a ediţie, program european desfăşurat sub patronajul UNESCO şi al Secretarului General al Consiliului Europei, atunci când 3.300 de persoane au trecut pragul muzeelor; Zilele Europene ale Patrimoniului care are loc în  fiecare an, în septembrie şi  cetăţenii sunt invitaţi să viziteze monumente istorice din întreaga Europa cu ocazia Zilelor Europene ale Patrimoniului (ZEP), organizate la iniţiativa comună a Consiliului Europei si a Uniunii Europene; Concursul Naţional de Literatură Moştenirea Văcăreştilor, ediţia a XLIV–a; Bienala  de  Artă Plastică  Gheorghe Petraşcu, ediţia a XI-a.
    În componenţa Complexului Naţional Muzeal Curtea Domnească mai intră Muzeul Scriitorilor Dâmboviţeni, Galeriile Stelea, Muzeul Vasile Blendea, Casa Atelier Gheorghe Petraşcu, Muzeul de Etnografie şi Artă Populară, Pucioasa, Complexul Brâncovenesc de la Potlogi, Casa Atelier Gabriel Popescu,  Vulcana Pandele, Casa Memorială I. L. Caragiale, Muzeul de Etnografie şi Artă Populară Pietroşiţa.
***etargoviste.ro

Agentia de Stiri Bune


Reabilitarea falezei Cazinoului


Constanta





    Anul 2013 va însemna startul unor lucrări de reabilitare a centrului istoric al Constanţei. Zona peninsulară a oraşului de la malul mării este cea mai frumoasă şi cea mai valoroasă din punct de vedere patrimonial. Anunţul demarării şantierului a fost făcut înainte de alegerile parlamentare, iar perioada Sărbătorilor a prelungit stagnarea şantierelor.


    Principala zonă de promenadă a Constanţei, faleza Cazinoului, este ocupată aproape în întregime de bolovani uriaşi de piatră, tone de material de construcţie care vor fi folosite la consolidarea esplanadei. Faleza va fi reabilitată cu bani europeni, prin Programul Operaţional Regional 2007-2013: 17 milioane lei, dintre care 11 milioane sunt contribuţia UE, 2,4 milioane lei vor fi alocaţi din bugetul naţional, iar 4 milioane lei vor fi aportul Primăriei Constanţa. 

    Proiectul cuprinde întreaga zonă Vraja Mării – Cazino - Port Tomis, unde vor fi efectuate o serie de lucrări: reparaţii şi refacere ziduri de sprijin, parapet metalic, balustradă, bolarzi retractabili, reţele edilitare, amenajare alee promenadă faleză, modernizare alei pietonale în parc şi zid de sprijin, mobilarea cu mobilier urban şi amenajare spaţii verzi. Faleza va avea un aspect retro: chioşcuri, pavilioane, foişoare, băncuţe, felinare. Cazinoul rămâne însă punctul sensibil al zonei de promenadă. Pentru edificiul-simbol al oraşului, Primăria are în plan un parteneriat public-privat care să îl renoveze.










***adevarul.ro




Serile Miscarii Aradene


Industrii demult apuse


Cafe Boheme, Arad


18 ianuarie 2013





Industrii demult apuse


   Asemeni zăpezilor acoperind purificatoare orizonturile, așa și vremurile aștern uitarea peste oameni și peste faptele lor.
   Dar mai sunt oameni care aduc la lumină lucruri pe care, altfel, numai din citite le mai putem cunoaște. Unul dintre ei este domnul Buda Bujor, președintele de onoare al asociației Pro Urbe Arad – asociație care militează pentru ocrotirea și reabilitarea patrimoniului arhitectural al Aradului. În această seară, domnia sa ne va vorbi despre industriile demult apuse ale orașului nostru. 
   Cine-și mai amintește de Tricoul Roșu, UTA, TEBA, IMAR, ASTRA, ARIS, Indagrara, Arădeanca, Victoria, Libertatea, Fabrica de Zahăr și multe alte fabrici care au pus zeci de ani pâinea pe masa a zeci de mii de familii din Arad ? 
   Despre Neuman, Lengyel, Weitzer, Hendl, Zwack, Andrenyi, Domany, Simay ... nici atât. Aceștia din urmă au condus Aradul, fiecare la vremea lor, la statutul de cel mai puternic centru economic din Transilvania în 1937.
   Vă așteptăm cu drag să depănăm mai departe poveștile orașului.