miercuri, 31 octombrie 2018
ACSINTE.100
Expoziție de fotografie
Muzeul de Artă Constanța
1 - 3 noiembrie 2018
În perioada 1 - 3 noiembrie publicul din Constanța, pasionat
de istorie și fotografie, va avea ocazia să viziteze expoziția fotografiilor de
la începutul secolului 20, văzut prin ochii sergentului fotograf Costică
Acsinte. Intrarea este liberă.
Vernisajul expoziției ACSINTE.100 va avea loc joi, 1
noiembrie, începând cu ora 17:00, la Muzeul de Artă Constanța (Bulevardul Tomis
nr. 82-84).
Expoziția cuprinde 100 de fotografii, în format print și
digital, și acoperă trei teme distincte: Primul Război Mondial, Portrete de
militari și Viața socială în orașul Slobozia în perioada 1930 - 1968. Expoziția
include o componentă multimedia, fotografiile din Primul Război Mondial și
portretele militarilor fiind însoțite de lectura unor fragmente din scrisori,
cărți poștale, jurnale și note de pe front (fragmente din volumul Scrisori de
pe front, alcătuit de Mirela Florian).
Fotografiile ce prezintă scene din viața socială a orașului
Slobozia sunt însoțite de vocea poetului Mircea Dinescu, ialomițean născut în
1950, în Slobozia, care povestește despre copilăria și adolescența petrecute în
micul oraș de provincie, dar și despre Costică Acsinte, fotograful unde mergea
împreună cu mama lui în vremea copilăriei.
ACSINTE. 100 este un proiect organizat de Asociația
Culturală Control N, finanțat de Ministerul Culturii și Identității Naționale,
în cadrul manifestărilor dedicate Centenarului.
Expoziția face parte din colecția personală a fotografului
organizată în cadrul proiectului ACSINTE.100.
Recolte de toamnă
Cluj - Napoca
2 - 4 noiembrie 2018
De vineri până duminică centrul Clujului este gazdă pentru
60 de producători, meșteri populari și artizani reuniți din toate colțurile
tării cu produse gastronomice și meșteșugărești.
Producătorii aduc la Cluj roade bune de toamnă și hrană
adevărată, autohtonă - preparate tradiționale Cordiș atestate din Șimleul
Silvaniei, brânză maturată de la Cund, de la Manufactura de Brânză, burduf de
la ciobanii bistrițeni, plăcinte tradiționale întinse de Turnu dar și plăcinte
muntenești, poale-n brâu botoșănene, miere de la Dej, must proaspăt de Vrancea
și vinuri clujene, dulciuri bănățene, cozonac domnesc, dulcețuri și siropuri de
pe Dealurile Uilei, zacuști de hribi de la Bacău, conserve bune de toamnă și
dulcețuri fine atestate tradițional de la Tina, telemea de la ciobanii sibieni,
legume de la producători locali, toate gustoase si pe degustate, cum cere
tradiția la Piața Țărănească!
Li se alătură meșteri populari locali, dar și invitați din celelalte
provincii istorice și tineri artizani cu lucruri lucrate manual cu drag și
migală - țesături, port tradițional, zgardane, bijuterii, ceramică, cojoace,
obiecte din lemn, jucării, lavandă, marochinărie, cosmetice naturale, porțelan,
lumânări decorative și multe altele.
Haideți!
Să ne cunoaștem artiștii - fiica lui Petru Groza
De pe scenele teatrului românesc de-odinioară
Maria Bisztrai
Foto: Sticky Facts
***Anchetă publicată în Almanah Scînteia 1985. Decembrie 1984.
Exponarul lunii noiembrie
Muzeul Județean Teleorman
Alexandria
1 - 30 noiembrie 2018
Muzeul Judeţean Teleorman, instituţie de cultură aflată în
subordinea Consiliului Judeţean Teleorman vă invită joi, 1 noiembrie 2018, ora
11:00, la deschiderea Exponatului Lunii Noiembrie.
Pentru perioada 1- 30 noiembrie, Muzeul Judeţean Teleorman
propune publicului o fotografie, aflată în patrimoniul instituţiei, ce reprezintă
Gara din Alexandria cu ocazia inaugurării liniei ferate Roşiori-Alexandria, la
20 noiembrie 1895.
Fotografia este lipită pe un carton cu motive florale având
în partea dreaptă jos menţiunea: donat Elena M. Manicatide.
Aşa cum reiese din fotografie, la acest eveniment, unic în
viaţa socială a oraşului, au luat parte mulţi oameni, depăşind cu mult faţada
principală a gării (se văd stând şi în cadrul ferestrelor de la etaj). Momentul
inaugurării surprinde şi prin nămeţii de zăpadă existenţi la sfârşitul toamnei.
Odată cu inaugurarea gării, oraşul Alexandria devenea astfel
legat de restul ţării prin calea ferată Roşiori-Zimnicea, construită în
perioada 1884-1901 şi dată în folosinţă pe trei tronsoane (tronsonul
Roşiori-Alexandria inaugurat la 20 noiembrie 1895, tronsonul
Alexandria-Smârdioasa inaugurat la 1 iulie 1898 şi tronsonul
Smârdioasa-Zimnicea inaugurat la 1 iulie 1901).
Gara din Alexandria împlineşte 123 ani de la inaugurare.
Declarată monument istoric, şi până în prezent niciodată renovată, ea îşi
continuă funcţia originală de instituţie publică, chiar dacă în prezent tot mai
rar sunt cei care călătoresc cu trenul.
Pe simezele Capitalei - Memoria privirii
Arta plastică contemporană românească
Florin Șuțu
Academia de Studii Economice, București
15 octombrie - 29 noiembrie 2018
***
Abonați-vă la:
Postări (Atom)











