miercuri, 31 octombrie 2018

Gala Scriitorii Anului




Iași 


ediția a III-a, 8 - 9 noiembrie 2018





ACSINTE.100




Expoziție de fotografie 


Muzeul de Artă Constanța 


1 - 3 noiembrie 2018




    În perioada 1 - 3 noiembrie publicul din Constanța, pasionat de istorie și fotografie, va avea ocazia să viziteze expoziția fotografiilor de la începutul secolului 20, văzut prin ochii sergentului fotograf Costică Acsinte. Intrarea este liberă.
    Vernisajul expoziției ACSINTE.100 va avea loc joi, 1 noiembrie, începând cu ora 17:00, la Muzeul de Artă Constanța (Bulevardul Tomis nr. 82-84).
    Expoziția cuprinde 100 de fotografii, în format print și digital, și acoperă trei teme distincte: Primul Război Mondial, Portrete de militari și Viața socială în orașul Slobozia în perioada 1930 - 1968. Expoziția include o componentă multimedia, fotografiile din Primul Război Mondial și portretele militarilor fiind însoțite de lectura unor fragmente din scrisori, cărți poștale, jurnale și note de pe front (fragmente din volumul Scrisori de pe front, alcătuit de Mirela Florian).
    Fotografiile ce prezintă scene din viața socială a orașului Slobozia sunt însoțite de vocea poetului Mircea Dinescu, ialomițean născut în 1950, în Slobozia, care povestește despre copilăria și adolescența petrecute în micul oraș de provincie, dar și despre Costică Acsinte, fotograful unde mergea împreună cu mama lui în vremea copilăriei.
    ACSINTE. 100 este un proiect organizat de Asociația Culturală Control N, finanțat de Ministerul Culturii și Identității Naționale, în cadrul manifestărilor dedicate Centenarului.
   Expoziția face parte din colecția personală a fotografului organizată în cadrul proiectului ACSINTE.100.

Recolte de toamnă




Cluj - Napoca 


2 - 4 noiembrie 2018




   De vineri până duminică centrul Clujului este gazdă pentru 60 de producători, meșteri populari și artizani reuniți din toate colțurile tării cu produse gastronomice și meșteșugărești.
   Producătorii aduc la Cluj roade bune de toamnă și hrană adevărată, autohtonă - preparate tradiționale Cordiș atestate din Șimleul Silvaniei, brânză maturată de la Cund, de la Manufactura de Brânză, burduf de la ciobanii bistrițeni, plăcinte tradiționale întinse de Turnu dar și plăcinte muntenești, poale-n brâu botoșănene, miere de la Dej, must proaspăt de Vrancea și vinuri clujene, dulciuri bănățene, cozonac domnesc, dulcețuri și siropuri de pe Dealurile Uilei, zacuști de hribi de la Bacău, conserve bune de toamnă și dulcețuri fine atestate tradițional de la Tina, telemea de la ciobanii sibieni, legume de la producători locali, toate gustoase si pe degustate, cum cere tradiția la Piața Țărănească!
    Li se alătură meșteri populari locali, dar și invitați din celelalte provincii istorice și tineri artizani cu lucruri lucrate manual cu drag și migală - țesături, port tradițional, zgardane, bijuterii, ceramică, cojoace, obiecte din lemn, jucării, lavandă, marochinărie, cosmetice naturale, porțelan, lumânări decorative și multe altele.
Haideți!

Să ne cunoaștem artiștii - fiica lui Petru Groza




De pe scenele teatrului românesc de-odinioară 


Maria Bisztrai



Foto: Sticky Facts






***Anchetă publicată în Almanah Scînteia 1985. Decembrie 1984.


Exponarul lunii noiembrie




Muzeul Județean Teleorman 


Alexandria 


1 - 30 noiembrie 2018




    Muzeul Judeţean Teleorman, instituţie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Teleorman vă invită joi, 1 noiembrie 2018, ora 11:00, la deschiderea Exponatului Lunii Noiembrie.
    Pentru perioada 1- 30 noiembrie, Muzeul Judeţean Teleorman propune publicului o fotografie, aflată în patrimoniul instituţiei, ce reprezintă Gara din Alexandria cu ocazia inaugurării liniei ferate Roşiori-Alexandria, la 20 noiembrie 1895.
    Fotografia este lipită pe un carton cu motive florale având în partea dreaptă jos menţiunea: donat Elena M. Manicatide.
    Aşa cum reiese din fotografie, la acest eveniment, unic în viaţa socială a oraşului, au luat parte mulţi oameni, depăşind cu mult faţada principală a gării (se văd stând şi în cadrul ferestrelor de la etaj). Momentul inaugurării surprinde şi prin nămeţii de zăpadă existenţi la sfârşitul toamnei.
    Odată cu inaugurarea gării, oraşul Alexandria devenea astfel legat de restul ţării prin calea ferată Roşiori-Zimnicea, construită în perioada 1884-1901 şi dată în folosinţă pe trei tronsoane (tronsonul Roşiori-Alexandria inaugurat la 20 noiembrie 1895, tronsonul Alexandria-Smârdioasa inaugurat la 1 iulie 1898 şi tronsonul Smârdioasa-Zimnicea inaugurat la 1 iulie 1901).
   Gara din Alexandria împlineşte 123 ani de la inaugurare. Declarată monument istoric, şi până în prezent niciodată renovată, ea îşi continuă funcţia originală de instituţie publică, chiar dacă în prezent tot mai rar sunt cei care călătoresc cu trenul.

Pe simezele Capitalei - Memoria privirii




Arta plastică contemporană românească 


Florin Șuțu 


Academia de Studii Economice, București 


15 octombrie - 29 noiembrie 2018




***

Centenarul zborului Marii Uniri




Complexul Muzeal Iulian Antonescu 


Bacău 


2 noiembrie 2018




***Complexul Muzeal Iulian Antonescu