miercuri, 28 septembrie 2016
Cu ochii-n 3,14
Lansare de carte
Librăria Humanitas, Cișmigiu, București
4 octombrie 2016
Vă aşteptăm marţi, 4 octombrie, ora 19:00, la Librăria
Humanitas de la Cişmigiu, pentru o întâlnire cu Mircea Vasilescu, Ana Maria
Sandu şi Radu Paraschivescu despre 18 ani
Cu ochii-n 3,14 la Dilema Veche.
Oale de Pisc - o carte și un proiect de muzeu
Lansare de carte
Clubul Țăranului, București
29 septembrie 2016
Oale de Pisc - povestea continuă.
Joi, 29 septembrie, orele 18:00-20:00, la Clubul Țăranului,
Școala
de la Piscu lansează cartea pentru oraș.
Invitați: Ioana Popescu - etnolog, Șerban Sturdza și Ștefan
Ghenciulescu - arhitecți.
Altfel, vom visa împreună la Muzeul Oalelor de Pisc.
Ploieștiul anului 1974
Expoziție de fotografie
Palatul Culturii, Ploiești
30 septembrie - 2 octombrie 2016
Expoziția fotografică Ploieștiul anului 1974 surprinde
realitățile orașului de la mijlocul perioadei comuniste. La începutul anilor
'70, la Ploiești au fost finalizate obiective importante ca Palatul
Administrativ, Casa de Cultură a Sindicatelor, Sala Sporturilor Victoria sau
Cartierul Nord care au dat un aer socialist modernist orasului. Mărimea noilor
construcții reflecta populația în creștere a orașului, de peste 220.000 de
locuitori în acel an. Continuă demolările din centrul vechi al orașului și planurile
de sistematizare a unui nou centru civic care să reflecte orânduirea
socialistă. Simbolul comerțului tradițional este reprezentat de Halele
Centrale, o capodoperă a arhitecturii românești interbelice, în timp ce noul
Complex Comercial Omnia oferea toate condițiile pentru un comerț modern. Din
punct de vedere cultural, Ploieștiul găzduia expoziția Muzeului Ceasului, unic
la acea vreme în Europa de Est, aflată în casa prefectului Luca Elefterescu
construită la finalul secolului al XIX-lea.
care se va desfășura între 30 septembrie - 2
octombrie în Sala Pașilor Pieduți a
Palatului Culturii. Intrarea este gratuită.
Corneliu Eugen Moraru - co-fondator Asociația Iubesc
Ploieștii
marți, 27 septembrie 2016
Regele Ferdinand I al României și gesturile sale istorice
Muzeul Național Peleș
Ion Bulei
Sinaia
29 septembrie 2016
Muzeul Național Peleș vă invită joi, 29 septembrie, ora 12:00, să audiați conferința susținută de prof. univ. dr. Ion Bulei.
Intitulată Regele Ferdinand I al României și gesturile
sale istorice, ea se înscrie în seria conferințelor publice, dedicate regilor
și reginelor României.
Cu o carieră universitară impresionantă, Ion Bulei rămâne
unul dintre cei mai străluciți istorici ai epocii moderne românești.
Viața în vremea lui Carol I, Viața
cotidiană în timpul lui Carol I, Conservatorismul, Istorie și actualitate, Lumea românească la 1900, Regina Maria, O istorie a românilor, Românii în
secolele XIX-XX, Europenizarea reprezintă doar câteva titluri
de mare succes pe care și-a pus semnătura de-a lungul timpului.
Anul acesta, Muzeul Național Peleș a editat catalogul
expoziției temporare Regina Elisabeta a României – Un secol de eternitate, în
care a publicat un text scris de prof. univ. dr. Ion Bulei.
Loss of Soul
Arta plastică contemporană românească
Botond Reszegh
Muzeul de Artă Arad
29 septembrie - 23 octombrie 2016
Sala Ovidiu Maitec/Muzeul de Artă Arad/Complexul Muzeal Arad
Str. Gheorghe Popa de Teiuş, nr. 2-4, etaj 2
29 septembrie - 23 octombrie 2016
Vernisaj : Joi, 29 septembrie 2016, ora: 19:00
Curator : dr. Adrian Sandu – artist vizual (Complexul Muzeal
Arad)
Prezintă:
Adriana Oprea – critic (Muzeul Național de artă Contemporană
a României)
Boszormenyi Zoltan – scriitor
Muzeul de Artă, din cadrul Complexului Muzeal Arad,
prezintă, în premieră, expoziția de grafică, semnată de artistul Botond
Részegh. Vernisajul va avea loc joi, 29 septembrie, ora 19:00, evenimentul
fiind prezentat de Adriana Oprea – critic și Boszormenyi Zoltan – scriitor.
Expoziția este deschisă la Arad, în perioada 29 septembrie-23 octombrie 2016.
Evenimentul este realizat cu sprijinul financiar al ConsEvenimentul
este realizat cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Arad.
"Pentru artistul Botond Részegh, Loss of Soul, titlul dat
expoziţiei de la Muzeul de Artă din Arad – este numele dezumanizării. Încă nu e
totul pierdut (lost soul), ci e mai degrabă un proces al pierderii în curs.
Loss of Soul este numele dat seriei de Capete, lucrările expoziţiei, şi e un
titlu cu pathos – criticii ar zice <expresionist> , cu atât mai mult cu cât se
referă la portrete fără faţă, chipuri fără imagine, feţe fără suflet. Ele sunt
făcute de un grafician la bază care comută spre pictură cu o suspectă relaxare,
pentru că pictura a fost mereu un miraj, un fruct oprit, un alter-ego al
artelor grafice; pictura e Celălaltul graficii şi invers, ca un corp (pasta şi
carnozitatea) oferit unui cap (structura şi cerebralitatea).
Capetele lui Reszegh Botond sunt mase fără formă aglutinate
într-o consistenţă suspectă, urâtă, brutală. Şi în grafică şi în pictură,
Reszegh Botond este pe cât de direct în cum face – sigur şi precis în manieră,
pe atât de indirect în ce face – voalat şi obscur în subiect. Prin imaginile
lui Reszegh Botond nu se vede. Dar cu toate că nu vezi prin ele, Capetele pot
fi gâlme sau burţi, pântece şi origini. Numai că doar sufletul poate spune ceva
despre pierderea lui, doar el îşi poate constata dispariţia. Expoziţia Loss of Soul vorbeşte despre el, despre cum admiră golul şi îşi contemplă absenţa. De
aceea picturile Reszegh Botond sunt lipsite de imagine, goale ca ale lui
Francis Bacon, asiatice” – dr. Adrian Sandu, curatorul expoziției (artist
vizual, Complexul Muzeal Arad).
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






