miercuri, 28 septembrie 2016

La marginea imperiului - origini




Șuetele Avramizilor


Cristian Cealera 


Casa Avramide, Tulcea


ediția a XXVI-a, 30 septembrie 3016






Cu ochii-n 3,14




Lansare de carte


Librăria Humanitas, Cișmigiu, București


4 octombrie 2016




   Vă aşteptăm marţi, 4 octombrie, ora 19:00, la Librăria Humanitas de la Cişmigiu, pentru o întâlnire cu Mircea Vasilescu, Ana Maria Sandu şi Radu Paraschivescu despre 18 ani 
Cu ochii-n 3,14 la Dilema Veche.
    O lume privită cu ochii-n 3,14 de Magdalena Boiangiu, Tita Chiper, Marius Chivu, Adrian Cioroianu, Radu Cosaşu, Adrian Damian, Cristian Ghinea, Stela Giurgeanu, Andrei Manolescu, Matei Martin, Patricia Mihail, Ruxandra Mihăilă, Cristian Munteanu, Cezar Paul-Bădescu, Matei Plesu, Adina Popescu, Iaromira Popovici, Ana Maria Sandu, Simona Sora, Dan Stanciu, Mădălina Şchiopu, Alex. Leo Şerban, Cristina Ştefan, Ruxandra Tudor, Mircea Vasilescu, Luiza Vasiliu, Delia Verdeş-Radu.
    "Am păstrat din miile de însemnări ale celor 18 ani textele care mi s-au părut că n-au nevoie de contexte ajutătoare pentru a fi înțelese. Sunt dincolo de ce s-a întâmplat și de ce o să urmeze. Antologia de acum o să vă descrețească frunțile, o să vă reamintească o grămadă de întâmplări și de personaje și, nu în ultimul rând, cred că o să vă pună pe gânduri.“ Ana Maria Sandu

Oale de Pisc - o carte și un proiect de muzeu




Lansare de carte


Clubul Țăranului, București


29 septembrie 2016





Oale de Pisc - povestea continuă.
Joi, 29 septembrie, orele 18:00-20:00, la Clubul Țăranului,
 Școala de la Piscu lansează cartea pentru oraș.

Invitați: Ioana Popescu - etnolog, Șerban Sturdza și Ștefan Ghenciulescu - arhitecți.

Altfel, vom visa împreună la Muzeul Oalelor de Pisc.

Ploieștiul anului 1974




Expoziție de fotografie


Palatul Culturii, Ploiești


30 septembrie - 2 octombrie 2016





    Expoziția fotografică Ploieștiul anului 1974 surprinde realitățile orașului de la mijlocul perioadei comuniste. La începutul anilor '70, la Ploiești au fost finalizate obiective importante ca Palatul Administrativ, Casa de Cultură a Sindicatelor, Sala Sporturilor Victoria sau Cartierul Nord care au dat un aer socialist modernist orasului. Mărimea noilor construcții reflecta populația în creștere a orașului, de peste 220.000 de locuitori în acel an. Continuă demolările din centrul vechi al orașului și planurile de sistematizare a unui nou centru civic care să reflecte orânduirea socialistă. Simbolul comerțului tradițional este reprezentat de Halele Centrale, o capodoperă a arhitecturii românești interbelice, în timp ce noul Complex Comercial Omnia oferea toate condițiile pentru un comerț modern. Din punct de vedere cultural, Ploieștiul găzduia expoziția Muzeului Ceasului, unic la acea vreme în Europa de Est, aflată în casa prefectului Luca Elefterescu construită la finalul secolului al XIX-lea.
    Expoziția de fotografie documentară Ploieștiul anului 1974 este realizată de Asociația Iubesc Ploieștii în colaborare cu Clubul de Turism și Arte Escamonde Ploiești și ilustrează reproduceri din albumul Imagini Prahovene tipărit în anul 1974 de Comitetul Județean de Cultură și Educație Prahova.
    Expoziția este parte integrantă a Festivalului internațional de fotografie Secvențe 
care se va desfășura între 30 septembrie - 2 octombrie în Sala Pașilor Pieduți a 
Palatului Culturii. Intrarea este gratuită.

Corneliu Eugen Moraru - co-fondator Asociația Iubesc Ploieștii

marți, 27 septembrie 2016

Regele Ferdinand I al României și gesturile sale istorice




Muzeul Național Peleș


Ion Bulei


Sinaia


29 septembrie 2016





    Muzeul Național Peleș vă invită joi, 29 septembrie, ora 12:00, să audiați conferința susținută de prof. univ. dr. Ion Bulei.
    Intitulată Regele Ferdinand I al României și gesturile sale istorice, ea se înscrie în seria conferințelor publice, dedicate regilor și reginelor României.
    Cu o carieră universitară impresionantă, Ion Bulei rămâne unul dintre cei mai străluciți istorici ai epocii moderne românești.
    Viața în vremea lui Carol I, Viața cotidiană în timpul lui Carol I, Conservatorismul, Istorie și actualitate, Lumea românească la 1900, Regina Maria, O istorie a românilor, Românii în secolele XIX-XX, Europenizarea reprezintă doar câteva titluri de mare succes pe care și-a pus semnătura de-a lungul timpului.
   Anul acesta, Muzeul Național Peleș a editat catalogul expoziției temporare Regina Elisabeta a României – Un secol de eternitate, în care a publicat un text scris de prof. univ. dr. Ion Bulei.

Pionieri ai aeronauticii din spațiul brailean. Ianca și aeronautica




Casa de Cultură Ion Theodorescu Sion


Ianca


1 octombrie 2016





Loss of Soul




Arta plastică contemporană românească


Botond Reszegh


Muzeul de Artă Arad


29 septembrie - 23 octombrie 2016




Sala Ovidiu Maitec/Muzeul de Artă Arad/Complexul Muzeal Arad
Str. Gheorghe Popa de Teiuş, nr. 2-4, etaj 2
29 septembrie - 23 octombrie 2016
Vernisaj : Joi, 29 septembrie 2016, ora: 19:00
Curator : dr. Adrian Sandu – artist vizual (Complexul Muzeal Arad)
Prezintă:
Adriana Oprea – critic (Muzeul Național de artă Contemporană a României)
Boszormenyi Zoltan – scriitor
    Muzeul de Artă, din cadrul Complexului Muzeal Arad, prezintă, în premieră, expoziția de grafică, semnată de artistul Botond Részegh. Vernisajul va avea loc joi, 29 septembrie, ora 19:00, evenimentul fiind prezentat de Adriana Oprea – critic și Boszormenyi Zoltan – scriitor. Expoziția este deschisă la Arad, în perioada 29 septembrie-23 octombrie 2016.
   Evenimentul este realizat cu sprijinul financiar al ConsEvenimentul este realizat cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Arad.
   "Pentru artistul Botond Részegh, Loss of Soul, titlul dat expoziţiei de la Muzeul de Artă din Arad – este numele dezumanizării. Încă nu e totul pierdut (lost soul), ci e mai degrabă un proces al pierderii în curs. Loss of Soul este numele dat seriei de Capete, lucrările expoziţiei, şi e un titlu cu pathos – criticii ar zice <expresionist> , cu atât mai mult cu cât se referă la portrete fără faţă, chipuri fără imagine, feţe fără suflet. Ele sunt făcute de un grafician la bază care comută spre pictură cu o suspectă relaxare, pentru că pictura a fost mereu un miraj, un fruct oprit, un alter-ego al artelor grafice; pictura e Celălaltul graficii şi invers, ca un corp (pasta şi carnozitatea) oferit unui cap (structura şi cerebralitatea).
    Capetele lui Reszegh Botond sunt mase fără formă aglutinate într-o consistenţă suspectă, urâtă, brutală. Şi în grafică şi în pictură, Reszegh Botond este pe cât de direct în cum face – sigur şi precis în manieră, pe atât de indirect în ce face – voalat şi obscur în subiect. Prin imaginile lui Reszegh Botond nu se vede. Dar cu toate că nu vezi prin ele, Capetele pot fi gâlme sau burţi, pântece şi origini. Numai că doar sufletul poate spune ceva despre pierderea lui, doar el îşi poate constata dispariţia. Expoziţia Loss of Soul vorbeşte despre el, despre cum admiră golul şi îşi contemplă absenţa. De aceea picturile Reszegh Botond sunt lipsite de imagine, goale ca ale lui Francis Bacon, asiatice” – dr. Adrian Sandu, curatorul expoziției (artist vizual, Complexul Muzeal Arad).