joi, 16 iunie 2016

A doua carte de la Vama Veche




Lansare de carte


Cristian Pepino


Libraria Humanitas, Cismigiu, Bucuresti


18 iunie 2016



Pictura si grafica de Victor Brauner in colectii particulare din Romania




Arta plastica contemporana romaneasca


Muzeul de Arta Piatra Neamt


15 - 30 iunie 2016





Douăsprezece nopţi




Lansare de carte


Constantin P. Popescu


Libraria Mihai Eminescu, Bucuresti


17 iunie 2016





   Asociaţia Culturală ADSUM are onoarea de a vă invita la evenimentul organizat de Editura ZIP, lansarea volumului Douăsprezece nopţi, autor Constantin P. Popescu.
   Evenimentul va avea loc în data de 17 iunie, ora 17:30 şi este găzduit de Librăria Mihai Eminescu, Bucureşti.
   Cărţi publicate: Oamenii de lângă noi, 2008; Marmură neagră, Ed. Bibliotheca, Târgovişte, 2011; Marmură albă, Ed. Bibliotheca, Târgovişte, 2012; Anul tăcerii şi alte povestiri, Ed. Bibliotheca, Târgovişte, 2013, Douăsprezece nopţi, Editura ZIP, 2016
    Antologii: V. Becart, Antologia 55 poeţi contemporani, 2010; Antologiile Revistei Singur – Proză, 2011.
Opinii
   Constantin P. Popescu este un prozator surprinzător, cu notaţii de viaţă cotidiană, cu un discurs care balansează între impresionism şi relatare reportericească. Proza sa se recomandă în unele părţi printr-un psihologism de bună factură, iar observaţia este poate punctul forte al acestui prozator. (George Coandă)
   Întâmplarea a făcut să-l fi cunoscut şi apreciat de la început, ca pictor, pe Constantin P. Popescu, de cum am dat cu ochii de uleiurile sale în muzeul satului de la Pietroşiţa. [...] Poate că datorită timidităţii, poate că datorită altor cauze, Popescu a păşit târziu în literatură şi în lumea literară a Cetăţii prin Societatea Scriitorilor Târgovişteni, dar destul de ferm şi dintr-o dată, cu două „marmure” una după alta, dar la care se vede că trudise mai demult (ştiu că în „forţarea” debutului său literar un mare merit îi revine şi editorului Mihai Stan, altminteri cine ştie când ar fi îndrăznit!). Din cele două cărţi (s-a afirmat la Salonul SST) se vede că are şcoala virtuozilor, a unui maestru de ceremonii… literare pe spaţii mici. Aproape toate povestirile sale au consistenţa esenţelor clasice, degajă fineţea unei bijuterii lucrate în filigram. Cele două cărţi ale sale îi conferă aura unui ostaş de nădejde al SST-ului, ceea ce nu e deloc puţin. (Dan Gîju)

România – civilizații suprapuse




Muzeul National de Istorie a Romaniei


Bucuresti


22 iunie 2016





   Muzeul Naţional de Istorie a României (MNIR) anunță deschiderea expoziției România – civilizații suprapuse. Vernisajul va avea loc miercuri, 22 iunie 2016, începând cu ora 17:00, la sediul muzeului din Calea Victoriei nr. 12, sector 3, București.
   Expoziția România – civilizații suprapuse reunește artefacte arheologice și istorice de primă importanță din colecțiile Muzeului Național de Istorie a României și ale altor muzee românești. Adevărate capodopere aparținând patrimoniul național, aceste obiecte stau mărturie cu privire la numeroasele civilizații care s-au succedat de-a lungul timpului în cuprinsul spațiului actual al României, loc de convergență culturală.
   Acest amplu proiect expozițional reprezintă o a doua etapă a unui demers muzeal de anvergură inițiat de Muzeul Național de Istorie a României, anume de a prezenta publicului din țară și din străinătate cele mai importante bunuri de patrimoniu cu semnificație istorică și arheologică aflate în colecțiile muzeelor din România. În acest sens, în ultimii trei ani, Muzeul Național de Istorie a României a colaborat cu 25 de muzee din România, care au contribuit cu artefacte din colecțiile lor la realizarea expoziției internaționale Comorile României (itinerată actualmente în China) și a celei naționale intitulate România – civilizații suprapuse. Expoziția reunește câteva sute de exponate, ilustrând evoluția civilizațiilor preistorice, antice și medievale care s-au succedat pe teritoriul actual al României, inclusiv o serie de bunuri culturale de primă importanță intrate de curând în colecțiile Muzeului Național de Istorie a României.
    Instituțiile muzeale partenere sunt: Muzeul Național al Literaturii Române (București), Muzeul Național Brukenthal (Sibiu), Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei (Cluj Napoca), Muzeul de Artă (Cluj Napoca), Complexul Muzeal Național Moldova (Iași), Muzeul Național Banatului (Timișoara), Muzeul de Istorie Națională și Arheologie (Constanța), Institutul de Cercetări Eco-Muzeale Gavrilă Simion (Tulcea), Muzeul Bucovinei (Suceava), Complexul Național Muzeal Curtea Domnească (Târgoviște), Muzeul Județean Mureș (Târgu Mureș), Muzeul Civilizației Dacice și Romane (Deva), Muzeul Județean Satu Mare, Muzeul Național Secuiesc (Sfântu Gheorghe), Muzeul Civilizației Gumelnița (Oltenița), Muzeul Regiunii Porților de Fier (Drobeta Turnu Severin), Muzeul Județean Ștefan cel Mare (Vaslui), Complexul Muzeal Iulian Antonescu (Bacău), Muzeul Județean Botoșani, Muzeul Județean Teleorman (Alexandria), Muzeul Județean Maramureș (Baia Mare), Muzeul Romanaților (Caracal), Muzeul Județean Argeș (Pitești), Muzeul Banatului Montan (Reșița), Muzeul Județean de Istorie și Artă Sălaj (Zalău).
    Asociația Cultura Verde a pus la dispoziție printurile 3D a patru piese din expoziție: statuetă antropomorfă tipică pentru cultura Gârla Mare (preistorie), cap de statuie – Serapis (antichitate), cahlă de sobă (ev mediu) și cruce de mână (epocă modernă). Imprimanta 3D cu care au fost realizate aceste obiecte este o achiziție co-finanțată de Elveția prin intermediul Contribuției Elvețiene pentru Uniunea Europeană Extinsă în cadrul proiectului Creșterea implicării în protecția mediului prin implementarea unei stații experimentale pentru reciclarea materialelor plastice în vederea producerii de filament pentru imprimarea 3D/Rec-o-Plast.
    Expoziţia va fi deschisă în perioada 22 iunie – 18 septembrie 2016, putând fi vizitată de miercuri până duminică în intervalul orar 10:00 – 18:00, în Holul Central al muzeului.
***MNIR

Comori de artă din Colecţia Ion Chiricuţă




Muzeul de Arta Brasov


1 iulie - 18 septembrie 2016






    Muzeul de Artă Brașov, în colaborare cu Muzeul Vasile Pârvan Bârlad, organizează în perioada 1 iulie-18 septembrie 2016 expoziția Comori de artă din Colecţia Ion Chiricuţă.     
    Vernisajul expoziției va avea loc vineri, 1 iulie 2016, ora 13:00,  la sediul Muzeului de Artă Brașov din B-dul. Eroilor nr. 21 (lângă Hotel Capitol).
    Expoziţia Comori de artă din Colecţia Ion Chiricuţă reunește o selecție de  47  de lucrări de artă din colecţia renumitului medic oncolog Ion Chiricuţă, semnate de reprezentanți de seamă ai artei românești din secolul XX: Ștefan Luchian, Octav Băncilă, Theodor Pallady, Gheorghe Petraşcu, Nicolae Tonitza, Iosif Iser, Francisc Şirato, Ștefan Dimitrescu, Ion Ţuculescu, Alexandru Ciucurencu, Marius Bunescu, Rudolf Schweitzer-Cumpăna, Iosif Rosenblut, Corneliu Baba, Gheorghe Vânătoru, Constantin Piliuţă și Vasile Grigore.
    Pasionat colecționar, Ion Chiricuţă a achiziţionat de-a lungul vieţii numeroase obiecte de artă tradiţională, de artă decorativă europeană și orientală şi lucrări de artă românească modernă. În urma donației realizate către Muzeul Vasile Pârvan Bârlad, în cadrul muzeului s-a constituit Colecţia de artă comparată prof. dr. doc. Ion Chiricuţă.  
    Ion Chiricuţă (1918-1988) a urmat cursurile Facultăţii de Medicină şi Chirurgie din Bucureşti. Din anul 1958 a preluat conducerea Institutului Oncologic din Cluj, unde a inițiat un amplu proces de modernizare şi construcţia unui nou sediu, inaugurat în anul 1965. Ca o recunoaștere a meritelor sale, începând cu 1990, institutul poartă denumirea de Institutul Oncologic Prof. Dr. I. Chiricuţă.
   Activitatea de bun organizator a fost dublată de cea ştiinţifică, el publicând un număr impresionant de articole ştiinţifice, atât în ţară cât şi în străinatate. Devenit profesor de oncologie în anul 1971, Ion Chiricuţă a facut parte din numeroase societăţi ştiinţifice internaţionale de prestigiu: Société Internationale de Sénologie, Organisation Mondiale de la Santé, Union Medicale Balkanique. În anul 1987 a fost numit preşedinte de onoare al Congresului Mondial de Chirurgie Plastică din Paris.

Armonii Cromatice de Sanziene




Arta plastica contemporana romaneasca


Cafeneaua Stay by Coffee to Go, Bucuresti


24 iunie 2016





Expo Cristal




Muzeul National de Geologie


Bucuresti


17 - 19 iunie 2016





    Prieteni, va dam intalnire intre 17-19 iunie 2016 la Expo Cristal. Intre orele 10:00 si 17:00, in curtea interioara, ne vom bucura de stralucirea pietrelor pretioase si semipretioase.