luni, 3 august 2015

Ziua Porților Deschise: Sultana-Malu Roșu




Comuna Mânăstirea


7 august 2015



    Muzeul Naţional de Istorie a României din Bucureşti, în colaborare cu Muzeul Dunării de Jos Călăraşi, Muzeul Municipiului Bucureşti, Muzeul Municipal Călăraşi şi Primăria Comunei Mânăstirea, organizează vineri, 7 august 2015, Ziua Porţilor Deschise de pe şantierul arheologic Sultana-Malu Roşu, com. Mânăstirea, jud. Călăraşi (Ediţia a XIII-a).
    Începând cu ora 10:30, cei interesaţi pot vizita şantierul arheologic şi pot admira unele dintre cele mai interesante descoperiri din campania de anul acesta. Cu această ocazie va avea loc prezentarea rezultatelor proiectului Arhitectură & Arheologie Experimentală, ediţia a VI-a, ce se desfăşoară în perioada 18 iulie – 16 august 2015, în cadrul căruia sunt abordate direcții de cercetare privind arhitectura preistorică, ceramica eneolitică, culegerea și prelucrarea cochiliilor de bivalve.
   Echipa de implementare a proiectului este rezultatul unui parteneriat între Muzeul Naţional de Istorie a României, Asociaţia Română de Arheologie, Muzeul Municipiului Bucureşti, Primăria Comunei Mânăstirea (jud. Călăraşi), Primăria Municipiului Călăraşi, Muzeul Municipal Călăraşi, Universitatea Valahia din Târgovişte, cu sprijinul Universităţii de Arhitectură şi Urbanism “Ion Mincu” Bucureşti.
    Evenimentul se va desfășura la Grădinița nr. 1, str. Lehliului nr. 79, din satul Sultana, com. Mânăstirea, jud. Călăraşi, începând cu ora 10:30.
***MNIR

Jurnal de călătorie




Arta plastica contemporana romaneasca


Anamirela Anghel


Muzeul National al Satului Dimitrie Gusti, Bucuresti


5 - 30 august 2015





    Muzeul Naţional al Satului Dimitrie Gusti vă invită miercuri, 5 august 2015, ora 17.30, în foaierul H. H. Stahl, la vernisajul expoziţiei de pictură Jurnal de călătorie, autor Anamirela Anghel.
    Născută în Bucureşti, Anamirela Anghel este de formaţie inginer, absolventă a Institutul de Construcţii Bucureşti, Facultatea de Maşini şi Utilaje, promoţia 1993. Deşi a optat pentru cariera de inginer, urmând traiectoria părinţilor, s-a înscris în paralel la Şcoala Populară de Artă Bucureşti, Secţia de Grafică şi Acuarelă, pe care a urmat-o în perioada 1990 - 1993. Dornică de o permanentă cunoaştere, în perioada 1997 – 1999 Anamirela Anghel a urmat cursurile Universităţii din Jyvaskyla, Finlanda, Facultatea de Ştiinţe Umaniste, Secţia de Limbă Finlandeză şi Secţia de Grafică-Design. Revenind în România în 2005, a lucrat ca translator la Imobilux SRL, Bucureşti şi tot în acel an a creat un Atelier Personal de Grafică în Bucureşti.
    Atrasă dintotdeauna de artă, s-a focalizat pe grafica de şevalet, dar şi pe grafica de design publicitar. De aproximativ doi ani a descoperit culorile şi astfel cercul căutărilor sale s-a închis şi s-a regăsit total prin pictură. Din anul 2013 a devenit membră a Uniunii Artiştilor Plastici.
    În lucrările sale, artista Anamirela Anghel abordează o tematică de tip clasic: peisaj, natură statică, flori, portrete, compoziţie, folosind o cromatică îndrăzneaţă, culori precise, pline de contrast şi o grafică evidentă, cu o claritate a expresiei si a imaginii transmise.
    Anamirela Anghel se face cunoscută prin expoziţii personale şi colective deschise în Bucureşti, dar şi în alte oraşe ale ţării.
    Expoziţia Jurnal de călătorie cuprinde 70 de lucrări şi este o hartă a sufletului, o expresie plastică a sentimentelor artistei. Prin lucrările expuse, artista ne introduce într-un univers deosebit, plin de lumină şi culoare, prin care ne însufleţeşte cu sentimentele sale de bucurie şi optimism, izolându-ne de tumultul vieţii cotidiene.

Mai multe informaţii:
Biroul Relaţii Publice:
021 317 91 03 – int. 178
***www.muzeul-satului.ro

Festivalul Limbii Romane in Canada si SUA




Prezente romanesti peste hotare


Montreal, Ottawa, New York


15 - 18 august 2015





   Institutul Cultural Român de la New York organizează în premieră în spațiul nord-american, în perioada 15 – 18 august 2015, seria de spectacole muzical-literare intitulată Festivalul Limbii Române în Canada și SUA, dedicată sărbătoririi Zilei Limbii Române.
   La triplul eveniment – programat la Montreal (15 august), Ottawa (16 august) și New York, la sediul institutului (18 august) – participă: marele compozitor și virtuoz interpret la mai multe instrumente muzicale (violoncel, pian etc.) Eugen Doga - a cărui creație a intrat cu mare succes în circuitul european și universal al valorilor muzicale; "Valsul” său a fost declarat parte a Patrimoniului UNESCO - , vestitul naist și dirijor Vasile Iovu, talentata scriitoare și scenaristă Luminița Dumbrăveanu și apreciatul regizor artistic și om de televiziune Teodor Guțu, toți patru din Republica Moldova. Acestora li se alătură Ala Mîndicanu, fost deputat în Parlamentul de la Chișinău, actualmente președinte al Comunității Moldovenilor din Quebec, cea care, de-a lungul anilor, s-a remarcat prin organizarea a nenumărate evenimente cultural-artistice destinate comunităților românești din țara de adopție și care a publicat volumul Dor de libertate (2007).
    Ziua Limbii Române se sărbătorește în România la 31 august, la aceeași dată cu Limba Noastră, o sărbătoare similară celebrată în Republica Moldova, din 1990. În România, sărbătoare a fost instituită prin Legea nr. 53/2013, adoptată de Parlament. În cele două țări, dar și în comunitățile românești din lume sărbătoarea este onorată prin organizarea unor manifestări culturale și științifice menite să încălzească sufletele celor care s-au născut în limba română, iar celor care nu o cunosc să le arate contribuția ei – ca expresie identitară a poporului român – la dezvoltarea civilizației universale.
    În acest context, spectacolele turneului muzical-literar organizat de Institutul Cultural Român de la New York – în cooperare cu Asociația Culturală Română din Montreal, Comunitatea Moldovenilor din Quebec și Studioul Independent Flacăra Film, din Chișinău - reprezintă cadrul potrivit de promovare a unor valori autentice ale culturii române, una și aceeași de-o parte și de alta a Prutului. Evenimentele nu sunt dedicate doar comunităților românești din cele două mari state ale Americii de Nord, ci și publicului de alte și numeroase origini etnice din Canada și SUA.
***

Cutie muzicala cu disc din metal




Muzeul de Istorie Paul Paltanea


Muzeul Casa Cuza Voda, Galati


5 - 31 august 2015




    Muzeul de Istorie Paul Păltănea Galați propune vizitatorilor în luna august 2015, în cadrul proiectului expoziţional Exponatul lunii, un bun muzeistic cu valoare deosebită din patrimoniul instituţiei: CUTIE MUZICALĂ CU DISC DIN METAL.
    Achiziţionată în anul 2002, cutia muzicală cu disc din metal Mira a fost produsă în Elveția de firma Mermond Frères, la începutul secolului al XX-lea. Carcasa cutiei este din lemn de nuc, capacul prezintă pe partea exterioară, marchetărie cu model floral iar pe partea interioară sigla "Mira”, precum şi medaliile obţinute de aceasta în competiţiile internaţionale: Londra (1851), Zurich (1883), Anvers (1885), Chicago (1893), Yverdon (1894), Amsterdam (1895), Geneve (1896), Paris (1900), Vevey (1901). Mecanismul de funcţionare este cel al unei cutii muzicale cu disc din metal perforat, aşezat orizontal. În timpul rotirii discului, cu ajutorul mecanismului cu arc, protuberanţele obţinute prin perforare, antrenate de o roată dinţată, determină vibrarea unor lamele metalice. Cutia muzicală cu disc din metal este prevăzută cu un dispozitiv de reglare a vitezei, iar în exteriorul casetei de lemn există o manivelă care antrenează mecanismul. Împreună cu aceasta au fost achiziţionate şi cinci discuri din metal originale, înregistrate cu melodiile: Imnul Naţional al Austriei, Stephanie, Tannhauser (compozitor R. Wagner), Rigoletto (compozitor G. Verdi), Freischutz (compozitor K.M. von Weber).
    Micro-expoziţia organizată de muzeograf Valentin Bodea, poate fi vizitată la Muzeul Casa Cuza Vodă, secţie a Muzeului de Istorie Paul Păltănea Galaţi, în perioada 5 – 31 august 2015, de miercuri până duminică, între orele 10.00 – 18.00.

Pe simezele Capitalei




Arta plastica contemporana romaneasca


Petru Udrea


Palatul Cercului Militar National, Bucuresti


3 - 16 august 2015





***Petru Udrea

Exponatul lunii




Muzeul Poni - Cernatescu


Iasi


august 2015





   Pe tot parcursul lunii august, la Muzeul Poni-Cernătescu din Iaşi, este prezentat publicului un interesant bun patrimonial cu valoare muzeistică deosebită: Ordinul Franz Joseph.
   Fondat la 2 decembrie 1849 de către Franz Josef, împăratul Austriei şi rege al Ungariei, Ordinul onorific eponim, ce includea iniţial patru şi ulterior 5 cinci grade, era acordat - pentru merite militare dar şi civile (industrie, comerţ şi diplomaţie) - cetăţenilor care au desfăşurat activităţi deosebite în folosul şi pentru prosperitatea Imperiului Austro-Ungar. Conferirea Ordinului nu implica atribute nobiliare sau onoruri ereditare subînţelese. Astfel, membrii Ordinului aveau acces la festivităţiile Curţii Imperiale, fără a fi supuşi unei anchete prealabile privind nobleţea, ceea ce reprezenta o mare noutate în epocă.
În România există puţine personalităţi cărora le-a fost conferit.
   Ordinul Franz Joseph – gradul Mare Cruce, conferit în anul 1903 profesorului chimist Petru Poni, face parte din categoria decoraţiilor realizate în atelierul VINC MAYER'S SÖHNE – din Viena şi conţine două piese: o cruce şi o placă. Crucea, cu patru braţe, este realizată din email roşu cu marginile din aur. Pe avers este plasat un vultur bicefal cu aripile întinse, care are pe fiecare cap câte o coroană şi ţine, în ciocuri, un lanţ de aur ale cărui capete sunt reprezentate de două palme strânse. Pe lanţ, în partea de jos, se află inscripţia VIRIBUS UNITIS, ("CU FORŢELE UNITE", deviza împăratului Franz Joseph). Lanțul înconjoară un medalion rotund, alb, din email, având un contur din aur, situat pe pieptul acvilei. În centrul medalionului se află iniţialele împăratului ("FJ”). Pe revers, în centru, este plasat un medalion rotund, alb, încadrat de un contur din aur care are marcat (prin cifre) anul 1894. Deasupra crucii se află o coroană de aur decorată cu mici pietre semipreţioase verzi, albe şi roşii, dar şi cu motive florale.
   Placa are formă de stea cu opt ramuri având aplicat, între braţele crucii, acelaşi vultur bicefal. Coroana, de dimensiuni mai mici, este legată de cruce printr-o panglică de aur cu capetele bifurcate. Panglica este realizată din mătase riflată de culoare roşie.
   Cutia în care se păstrează Ordinul Franz Joseph este realizată din carton îmbrăcat în piele fină, de culoare neagră. Este căptuşită în interior cu mătase şi pluş, ambele de culoare albă. Pe mătasea de pe capac este inscripţionat numele fabricantului, adresa şi stema.
   Decoraţia este însoţită şi de brevetul original, ambele fiind expuse in holul de primire al Muzeului Poni-Cernatescu din Iasi până la sfârşitul lunii august.

Un apartament la Paris



Lansare de carte


Michelle Gable


Libraria Humanitas, Cismigiu, Bucuresti


12 august 2015





   Viaţa şi dragostea în Belle Epoque este subiectul unei seri pariziene care va avea loc miercuri, 12 august la librăria Humanitas de la Cişmigiu plecând de la excepţionalul roman semnat de Michelle Gable, Un apartament la Paris.
   "Ideea romanului i-a venit lui Michelle Gable în 2010, când agenta ei literară i-a trimis un articol despre un apartament parizian care nu mai fusese deschis de şapte decenii. Ce a facut autoarea pornind de aici este un lucru fabulos."
    Vă aşteptăm cu drag alături de invitaţii noştri Marius Constantinescu, Ecobescu Sandra şi Monica Neatu. Moderatorul întâlnirii este Denisa Comanescu, director general Humanitas Fiction.
   Cartea este recomandată de bookblog.ro iar evenimentul se desfăşoară în parteneriat cu Fundatia Calea Victoriei.