vineri, 27 februarie 2015

Equinox




Arta plastica contemporana romaneasca


Cornelia Victoria Dedu


Elite Art Gallery, Bucuresti


3 - 23 martie 2015




   Elite Art Gallery pregătește o nouă expoziție, în ton cu înprimăvărarea pe care ne-o dorim cu toții. În martie ziua ajunge în sfârșit egală cu noaptea pentru ca apoi să ne bucurăm de tot mai multe ore de lumină. Vă aducem și un plus binevenit de seninătate și frumos cu expoziția de pictură Equinox a artistei Cornelia Victoria Dedu. Expoziția va fi deschisă în perioada 3-23 martie.

Personalităţi feminine din ştiinţa şi tehnica românească




Muzeul National Tehnic prof. ing. Dimitrie Leonida


Bucuresti


5 martie 2015





   S.C. Electrica Serv S.A. – Muzeul Naţional Tehnic prof. ing. Dimitrie Leonida organizează în data de 5 martie 2015, orele 11:00 – 14:15, în Sala de Conferinţe a muzeului, Simpozionul Personalităţi feminine din ştiinţa şi tehnica românească.
   De-a lungul timpului au existat mai multe femei care au încercat să ia atitudine în domenii considerate multă vreme, prin tradiţie "treburi de-ale bărbaţilor”. Majoritatea şi-au adus o contribuţie la mersul istoriei discret, fără ostentaţie, atât de tiptil încât abia târziu posteritatea le-a făcut dreptate, recunoscându-le însemnătatea faptelor.
   Istoria noastră ascunde femei extraordinare. Nu se vorbeşte despre ele, nu am auzit numele lor, nu ştim de ce ar trebui să ne mândrim cu ele. Prin acest simpozion, dorim să creăm un mediu de cunoaştere a femeilor remarcabile ce s-au impus în ştiinţa şi tehnica românească.
   Virgina Maria Andreescu - Haret (1894-1962) – prima femeie arhitect din lume, Ana Aslan (1897-1988)- descoperitoarea vitaminei H3 (Gerovital), produs geriatric brevetat în peste 30 de ţări, Smaranda Brăescu (1897-1948) – prima femeie pilot din România, Ştefania Mărăcineanu ( 1882-1970) – adevărata descoperitoare a radioactivităţii, sunt doar câteva exemple ale femeilor românce ce au scris o istorie la "feminin” în ştiinţă şi tehnică.

Mihai Eminescu - Poezii




Lansare de carte


Libraria Humanitas, Cismigiu, Bucuresti


4 martie 2015




   "Eminescu nu a avut timp să-şi adune creaţia într-un volum <de autor>, tot astfel cum nu a avut, de fapt, nici timp să o încheie, lăsându-ne moştenire un şantier de proporţii uriaşe – pe cât de fascinant, pe atât de copleşitor.“Ioana Bot

Targul Primaverii




Universitatea Populara Ioan I. Dalles


Bucuresti


5 - 8 martie 2015



Intalniri Sophia




Ce li se ascunde tinerilor


Bolile acestui veac


Libraria Sophia, Bucuresti


5 martie 2015



Exponatul lunii




Muzeul Judetean Teleorman


Alexandria


1 - 31 martie 2015





    Muzeul Judeţean Teleorman vă invită luni, 2 martie 2015, ora 11.00 , la inaugurarea EXPONATULUI LUNII MARTIE.
    Pentru perioada 1- 31 martie 2015, Muzeul Judeţean Teleorman propune publicului vizitator un document deosebit aflat în patrimoniul instituţiei. Este vorba PACHETUL METALIC DE ŢIGĂRI "TRIPLE ENTENTE”
    Pachetul de ţigarete este din tablă, de formă dreptunghiulară având lungimea de 13,5 cm, lăţimea de 8,5 cm şi grosimea de 2,6 cm. El se deschide pe latura superioară cu un capac prins într-o balama. Pachetul este alămit cu excepţia părţii exterioare a capacului. Aceasta este imprimată şi se disting trei zone dispuse pe diagonala capacului. Prima zonă (din partea din stânga sus) este imprimată cu albastru în degrade unde apare inscripţia "TRIPLE ENTENTE”. Partea diagonală-mijloc, în lăţime de 4 cm este o bandă de culoare galben-crem şi mărginită cu două benzi aurite punctate cu picăţele roşii, cu lăţimea de 0,5 cm. Pe mijlocul benzii, cu lungimea pe diagonală de 15 cm sunt imprimate trei steme regale. Partea de jos este de culoare verde având inscripţia 50 CIGARETTES DE GRAND LUXE. Pe partea interioară a capacului, imprimată cu auriu, este înscrisă (centru-sus) stema regală a României susţinută de inscripţia în formă de potcoavă: REGIE ROYALE DE ROUMANIE, Regie care a patronat fabricarea acestei mărci de ţigări. În partea stângă jos se află inscripţia LES HAUTES RECOMPENSES AUX EXPOSITIONS, despărţită prin două liniuţe verticale de inscripţia din partea dreaptă jos: DEUX GRANDS PRIX EXPOSITION UNIVERSELLE PARIS. 1900.

Exponatul lunii




Muzeul Municipal Dej


2 - 31 martie 2015





   În perioada 2- 31 martie 2015, Muzeul Municipal Dej a organizat pentru publicului vizitator o expoziție formată din ,"relicve” ale regimului comunist și ale trecerii lui Gheorghe Gheorghiu Dej prin orașul de la confluența Someșurilor.
   Expoziția are în centru un exponat inedit și interesant: Diploma de CETĂȚEAN DE ONOARE al orașului Dej acordată de primarul Homorodeanu Ștefan, în anul 1947, lui Gheorghe Gheorghiu Dej, Ministrul Industriei și Comerțului, domiciliat în București, conform dispozițiunilor art. 31 din Regulamentul Legii administrative și art. 16 din Regulamentul nr. 4 pentru aplicarea legii Nr. 235/1947, publicat în Monitorul Oficial nr. 124 din 4 iunie 1947. În Diplomă se justifică acordarea ei: ,"pentru serviciile mari aduse Țării, poporului și locuitorilor acestui oraș”.
    În 18 martie 2015 se împlinesc 50 de ani de la moartea liderului comunist Gheorghe Gheorghiu Dej. Pentru români Gheorghe Gheorghiu Dej a rămas simbolul instaurării regimului comunist în România, pentru dejeni este şi liderul comunist care şi-a adăugat la numele său numele oraşului Dej. Pentru generaţia tânără această apropiere între orașul nostru și numele liderului creează confuzie şi de aceea trebuie aruncată o rază de lumină asupra biografiei sale.