joi, 12 decembrie 2013

Pe simezele timisorene




Jecza Gallery


Radu Cioca, Bogdan Girbovan


Timisoara


14 decembrie 2013






   Avem deosebita plăcere de a vă invita la vernisajul unei expoziţii duble de excepţie la Galeria Jecza. Evenimentul va avea loc sâmbătă, 14 decembrie 2013, la ora 19, la Jecza Gallery, Calea Martirilor 51/52-53, 300774 Timişoara, Romania.
   Doi artişti de mare valoare ai artei contemporane se întâlnesc în acelaşi spaţiu la Timişoara: pe de o parte, Radu Cioca anunţă ora: 23:59. Prototipul iconic al timpurilor noastre alerte devine un model iconic al existenţei dominate de incertitudine şi stres; de cealaltă parte, Bogdan Gîrbovan creează o radiografie lucidă a societăţii româneşti sau, cum spune Igor Mocanu, oferă o lecţie politică, "prin abordarea, în fapt, non-ierarhică și egalitariană, a forțelor de ordine publică și spirituală care bântuie spațiul românesc."
   Dubla expoziţie la Jecza Gallery oferă publicului şansa de a descoperi instalaţiile artistului Radu Cioca şi universul fotografiei conceptuale a lui Bogdan Gîrbovan.
   Expoziţia este dedicată atât persoanelor pasionate de fotografia clasică, cât şi celor interesate de evoluţia recentă a artelor vizuale din România.
   Arta lui Radu Cioca şi a lui Bogdan Gîrbovan a fost deja validată de specialiştii artei contemporane din Occident, opera lor se găseşte în importante muzee din lume, ei participând la expoziţii de mare anvergură, precum Bienala de la Veneţia, pentru a numi doar un exemplu.
   Vă invităm aşadar la dialog, vă invităm să vă confruntaţi cu arta a doi importanţi artişti români contemporani şi să participaţi la vernisaj.

Vă aşteaptă cu drag,
Jecza Gallery Timisoara

Atelier de psihologie crestin-ortodoxa




Dialoguri de prim ajutor cu Nicoleta Vascan


Libraria Predania, Bucuresti


editia a XIV-a, 12 decembrie 2013






   Atelierul de psihologie crestin-ortodoxa Dialoguri de prim ajutor cu Nicoleta Vascan,
in prezenta ,"Intrebatorului” Ciprian Voicila, editia a 14-a, aduce in atentia participantilor
tema: Daca nu sunt fatarnic, atunci cum sunt?
   Raspuns la tema: Fii drept credincios si vino la rugaciune!
  In aceasta seara, frati si surori, povestim despre adevarata fata a omului. Adevarul releva chipul lui Dumnezeu din om si descopera minciuna mandra si vicleana care pe nume se cheama minciuna fata de sine. 
  Sa te pazesti de omul fatarnic ca de dracul! Numai ca stapanul si sluga sa acelasi si aceeasi lucrare sunt, deci sa te feresti de rau si de omul rau care pe sine insusi inaintea lui Hristos se aseaza!
  Apostolul Pavel ne spune ca : "In Biserica lui Dumnezeu sunt vase de cinste si vase de necinste.”
  Dar pana sa ajung sa vad aceasta, sa ma pazesc de celalalt din fata si de pe langa mine eu de mine ma ,,impiedic” si de raul crescut in mine.
  Ca ma si intreb acum: OARE EU CUM SUNT?
  Sunt vames sau fariseu sunt si nu stiu? Daca si eu am vandut? Am mintit? Am hulit? N-am iertat? Am judecat? In mandrie am stat si cu viclenie mi-am mahnit aproapele? Daca totul de ochii lumii am facut? ,,Daca frumusete straina am vazut si cu dansa mi-am ranit inima?” Daca la rugaciune n-am stat?,, Sau ce nu se cade am grait?” ,,Sau de pacatul fratelui meu am ras, iar pacatele mele sunt nenumarate sau altceva rau am facut si nu-mi aduc aminte” (Rugaciunea a treia catre Sfantul Duh )
  Si daca pe acestea si mai mult decat aecstea am facut ?
,,Făţărnicia este omagiul pe care viciul îl aduce virtuţii” spune o vorbă înțeleaptă. Astăzi aceste doua „virtuți” sunt în top printre cei ce se cred creștini. În diferite ocazii creștinii vorbesc despre cele duhovnicești, poartă discuții profunde, teologice, toată lumea este încântată însă toți sunt sătui sau chiar îmbuibați, au de toate și nu le pasă prea mult despre semenul lor care doarme sub cerul liber sau n-are ce mânca. Greu se mai convinge astăzi cineva sa pornească cu adevărat o luptă acerbă cu dușmanul cel mai de seamă al său - iubirea de sine. Astfel omul devine un „aluat” care dospește doar părerea de sine, trufie, mândrie, slavă deșartă, ignoranță și toate fiicele lor. Sfântul Teofan Zăvorâtul condamnă în termeni duhovnicești abaterea de la trăirea autentică, trăirea creștin ortodoxă. (Sfântul Teofan Zăvorâtul - Tâlcuiri din Sfânta Scriptură pentru fiecare zi din an, Editura Sophia, București 1999 Colecția Părinți Ruși (I Tes. 5, 1-8; Lc. 11, 47; 12, 1)
Cum sa ma vindec daca-s atins de boala fatarniciei ?
,,In cele din urma, fratii mei, intariti-va in Domnul si in puterea Lui” (Apostolul Pavel)
" Iata Mirele vine in Miezul noptii si fericita este sluga pe care o va afla priveghind "
Sa priveghem si noi asta seara si fapta Sfantului Spiriridon, sfantul calator sa o urmam, la miezonoptica cu totii sa ne adunam! 
[,,Sfantul Spiridon pleaca periodic din racla sa, pentru a-i ajuta pe oamenii care il cheama in rugaciune, cu credinta si cu dragoste, pretutindeni in lume. Alergand prin lume sa faca bine tuturor celor care au nevoie de ajutorul sau, sfantul cel milostiv isi toceste periodic incaltamintea (papuci din matase). Datorita minunilor savarsite in intreaga lume, Sfantul Spiridon a fost numit "sfantul calator". Potrivit unor evlaviosi parinti ai locului, pentru perioade scurte de timp, cinstitele Moaste ale sfantului nu mai sunt prezente in racla din catedrala, iar atunci cand acestea revin, in chip minunat, ele sunt calde si prafuite; la randul lor, incaltarile noi ale sfantului apar tocite, pastrand pe ele pamant si fire de iarba”.- sursa: crestinortodox.ro]



    Cei dintre dumneavoastra care participa la Dialoguri de prim ajutor cu Nicoleta Vascan din aceasta seara au prilejul ca in cea de a doua parte a Atelierului de psihologie crestin-ortodoxa sa ia parte la slujba de Miezonoptica la Manastirea Sitaru. Va fi deosebit de frumos! Miezonoptica inchipuieste Invierea si a doua venire a Mantuitorului. In miez de noapte, la lumina lumanarii se va rosti cuvant drept de invatatura si de slava pentru Hristos, Dumnezeul nostru care ne asteapta si ne primeste cu dragoste si bucurie ca El doar nu voieste moartea pacatosului, ci intoarcerea lui spre viata cea Adevarata.
In numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh sa purtam in suflet si in cuvant Sfanta Traditie pe mai departe!
Nicoleta Florentina Vascan- psiholog clinician crestin-ortodox (membru în cadrul Colegiului Psihologilor din România cu acreditare în psihologia clinică și licențiată în Teologie Ortodoxă și Misiune Socială a Bisericii)
RSVP: Ceainaria Predania, strada Vulturilor nr. 8, Bucuresti Telefon: 0734.131.377
Taxa participare: 30 lei (reprezinta o donatie pentru sustinerea proiectelor caritabile)

Complexul Muzeal Bistrita Nasaud




Port popular de iarna din judetul Bistrita-Nasaud


Bistrita





Grand Circus




Arta plastica contemporana romaneasca


Matei Serban


Biblioteca Nationala a Romaniei, Bucuresti


10 decembrie 2013 - 10 ianuarie 2014







   "Arta lui Matei Şerban a ajuns la maturitate, deşi nu a trecut prin etape succesive de căutări, ci având de la început o temelie clasică, un respect pentru formă şi o atragere specială spre conţinutul elevat. Pictura lui este clară ca lumina amiezii, dar poate produce şi dureri de cap, fiindcă solicită intelectul. Claritatea imaginii propune opriri, privitorul pare a mai fi văzut asemenea chipuri, dar nu le recunoaşte, îi sunt cunoscute, dar nu şi familiare. 
   Matei Şerban nu pictează chipuri, ci scene de viaţă. Există ceva romanesc în pictura lui care provine din firescul realităţii. Ca la Stendhal, pare că artistul ar fi aşezat o oglindă la marginea drumului şi descrie apoi ce trece prin faţa obiectivului. Fiind vorba de pictură, nu de literatură, viaţa la Matei Şerban nu curge, nu alunecă, dar – aceasta este noutatea – nici nu pare încremenită. Există multe întretăieri de planuri în tablourile lui Matei Şerban. Şi mult desen. Şi multă sensibilitate. Într-un cuvânt: există artă din beşug în pictura lui.
  Unele lucrări au clasicismul de frescă. Par simple. Liniile sunt sigure, tăiate decisiv. Chipurile sunt excesiv umane, pictorul având bucuria fiinţei. Tineri sau bătrâni, femei sau bărbaţi au tăria să-şi privească vizitatorii-interlocutorii în ochi. Personajele lui Matei Şerban nu au drame, nu sunt melancolice, nu explodează de fericire, dar nici nu mai păstrează ceva din schiţele desenelor. Sunt sănătoase fiindcă au viaţă. Au poveşti în ochi, gesturile le definesc, cadrul e parte integrantă a existenţei.
  Pline de chipuri, tablourile lui Matei Şerban nu vizează portrete, ci scene de viaţă, galerie de conflicte. Se citeşte un bălci al deşertăciunilor în aceste lucrări masive, dar autorul are buna intuiţie să nu ironizeze viaţa. Şi nici nu ar putea, chiar dacă ar încerca: se vede că iubeşte şi admiră viul. Ca în într-o scenă a metroului, în care trei graţii moderne se definesc prin limbajul trupului. 
   Admir la Matei Şerban cultul pentru om. Este o declaraţie a subtextului vizibilă în oricare tablou: defilează umanitatea pe pânze, cu tot ce are ea mai etern trăitor. Bun cunoscător al istoriei, al istoriei artei în primul rând, Matei Şerban pune personajele să se confrunte într-un ritm ameţitor. 
   Parcă ar dansa, parcă s-ar confrunta, se dispreţuiesc şi se admiră reciproc într-un joc al nuanţelor pe care doar culorile fine şi tuşa de maestru le lasă sugerate.
   Matei Şerban nu e în căutare de subiecte ciudate, dar lumea lui concretă, palpabilă, uneori uşor încadrabilă în timp, vorbeşte prin amănunte. Amănuntele sunt semnul distinct al stilului elevat. Aici stă marea surpriză (şi bucurie) pe care ne-o oferă pictura lui Matei Şerban.
Prin pictura lui Matei Şerban, postmodernismul şi post-posmodernismul îşi pot lua bilet de adio de la spaţiul artistic. Matei Şerban demonstrează că arta adevărată este unitate, construcţie, frumosul organizat şi sugestie subtilă.
  De Matei Şerban istoria picturii româneşti nu doar avea nevoie, ci îl aştepta, ca o soluţie pentru ieşirea din căutări sterile, trivial şi banalitate tematică."

Profesor Universitar, Dr. Petre Anghel,
Presedinte Asociatia Societatea de Maine

Invitație la Castel





Muzeul Etnografic al Transilvaniei


Cluj-Napoca


14 - 15 decembrie 2013





E-Motional rethinking dance




Centrul de Cultura George Apostu


Bacau


12 decembrie 2013







Comunicat de presă

   Centrul de Cultură George Apostu Bacău anunţă pentru joi, 12 decembrie, ora 11.00, Conferinţa de presă cu ocazia lansării noului proiect de cooperare culturală europeană. 
   Întâlnirea este menită a marca lansarea oficială a proiectului de cooperare culturală europeană E-Motional, rethinking dance, proiect selectat pentru finanţare prin Programul Cultura al Uniunii Europene.
   Proiectul ce se derulează în perioada 2013 - 2015 a avut lansarea în data de 6 decembrie 2013 în Bucureşti la ZonaD – studio Paradis Serial, spaţiul Fundaţiei Gabriela Tudor.
   Proiectul European - E-Motional: rethinking dance este organizat de Fundaţia Gabriela Tudor (lider de program), în parteneriat cu Asociaţia Coregrafilor Profesionişti din Letonia/ Time to Dance Festival (Riga), Fabrica de Movimentos/ Festival da Fabrica (Porto), şi Centrul de Cultură George Apostu (Bacău), în asociere cu Centrul Coregrafic Trois CL (Luxemburg) şi Muzeul Naţional George Enescu.
   Va fi făcut cunoscut calendarul activităţilor ce se vor desfăşura în cadrul proiectului.
   Proiectul E-Motional: rethinking dance este derulat cu sprijinul programului Cultura (2007-2013) al Comisiei Europene şi are un profil multidisciplinar ce include oportunităti de lucru pentru profesioniştii din dans contemporan şi domeniile conexe care lucrează cu mişcarea în diversele ei forme (arte vizuale, noile media, muzică, teatru, etc.) la Riga, Porto, Bucureşti, Bacău (Luxemburg) şi Muzeul Naţional George Enescu.
  Partenerii români Fundaţia Gabriela Tudor şi Centrul de Cultură George Apostu Bacău au ca obiectiv principal stimularea creativităţii în artele contemporane şi încurajarea implementării rezidenţelor artistice în România, rezidenţe ale unor echipe mixte de artişti, din domenii diferite, selecţionate în urma unor concursuri de proiecte.

Calendarul - O poveste despre timp




Muzeul Județean Teleorman


Colecția Gheorghe Zbârcea


Alexandria


13 decembrie 2013 - 31 ianuarie 2014






   Muzeul Judeţean Teleorman deschide vineri, 13 decembrie 2013, ora 11.00, expoziţia Calendarul - O poveste despre timp.
   Expoziţia cuprinde peste 800 de calendare ce aparţin colecţionarului Gheorghe Zbârcea din Bucureşti. Sunt prezentate calendare într-o mare multitudine de forme, suport şi destinaţie.   
  Astfel, întâlnim calendare de buzunar, de birou, de perete, calendare creştin-ortodoxe, agende-calendar de buzunar, calendare pentru ceas. În ceea ce priveşte suportul din care sunt confecţionate, şi aici se constată o varietate de materiale: hârtie, carton, plastic, pânză, metal.
  Temele abordate şi emitenţii calendarelor relevă o bogăţie deosebită. Astfel, sunt expuse, deopotrivă, calendare româneşti şi străine realizate de asociaţii diverse, bănci, cluburi, instituţii guvernamentale, instituţii de cultură, edituri şi reviste, întreprinderi, companii de asigurări, companii de transport, asociaţii sportive, magazine, hoteluri şi restaurante, ş.a.m.d.
  Cel mai vechi exponat este un calendar de cancelarie din 1867, cu portretul tânărului Carol I, proaspăt înscăunat ca domn al Principatelor Unite.
  De asemenea, se remarcă un Almanah-calendar al judeţului Teleorman, tipărit în anul 1935 la tipografia Lumina Poporului din Roşiorii de Vede.
  Indiferent de cum ar putea fi considerat calendarul: mărturii şi expresie a istoriei, mijloc de informare şi cunoaştere, mijloc de propagandă şi publicitate, factor de cultură şi produs, acest petic de hârtie, ce poartă zilele şi lunile anului, rămâne un martor al istoriei ce ne povesteşte despre timp şi trecerea lui.
   Expoziţia Calendarul - O poveste despre timp va rămâne la dispoziţia publicului vizitator până la data de 31 ianuarie 2014.