Se afișează postările cu eticheta Aurel Dumitru. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Aurel Dumitru. Afișați toate postările

vineri, 15 octombrie 2021

Pictură, obiect

 


Arta plastică contemporană românească 


Aurel Dumitru 


Muzeul de Artă Comparată, Sângeorz-Băi 


19 octombrie 2021




     Ca un magician al spațiului și ca un metafizician al posibilului, pentru care semnul eliptic poate deveni oricând obiect, iar obiectul se poate resorbi, cu aceeași rapiditate, într-o nouă hieratică a semnului, Aurel Dumitru conferă picturii corporalitate, dizolvă obiectele în subtile suprafețe picturale, extinde câmpul tabloului dincolo de limitele lui fizice și comprimă, prin structuri modulare, natura expansivă a picturii până la mumia axiomatică a tubului de culoare suficient sieși. În aceste condiții, privirea critică nu are decât o singură șansă: resemnarea meditativă în fața unui fascinant număr de iluzionism care devine, instantaneu, realitatea însăși. (Pavel Şuşară)

 

Vernisaj:

marți, 19 octombrie 2021, ora 18:00 

la Muzeul de Artă Comparată Sîngeorz-Băi 

sub auspiciile Consiliului Județean Bistrița-Năsăud si a Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud.

Manager, dr. Alexandru Gavrilas

joi, 5 martie 2020

Pe simezele Capitalei - Roata




Arta plastică contemporană românească, 


Aurel Dumitru, 


Muzeul de Artă Modernă și Contemporană Pavel Șușară, București, 


12 martie - 12 aprilie 2020




    De formație scenograf, familiarizat cu toate formele de percepție a spațiului și un bun cunoscător al celor mai diverse materiale și texturi, Aurel Dumitru este un caz singular în arta noastră contemporană, foarte puțin cunoscut publicului larg, și cu atât mai mult celui din București.

vineri, 30 august 2013

Pe simezele iesene




Arta plastica contemporana romaneasca


Aurel Dumitru


Expozitie de Arta obiectuala


Galeria de Arta DANA, Iasi


3 septembrie 2013






  Galeria de Artă DANA din Iaşi găzduieşte, în perioada 3 - 29 septembrie, expoziţia Artă obiectuală semnată de către artistul plastic Aurel DUMITRU, membru al U.A.P.R. , filiala Arad.   Vernisajul va avea loc marți, orele 18.00 la sediul de pe str. Prof. Cujbă, nr. 17 iar în deschiderea evenimentului artistic va vorbi criticul de artă Valentin Ciucă.
  "Lucrările lui Aurel Dumitru, panouri în relief realizate prin colaje de obiecte și materiale, fac trecerea de la imaginea figurativă la meditaţia asupra limbajului plastic și asupra inconsistenţei identităţii obiectuale. Tuburi metalice, bucăţi de sarmă, substanţe vegetale și minerale, își pierd condiţia iniţială, își neagă identitatea și devin simple elemente într-un sistem de semne, care le recuperează fizic și le restaurează moral." 
(Pavel Șușară, critic de artă)

Expoziţia va fi deschisă publicului în cursul săptămânii între
 orele 10.00-18.00 iar sâmbăta între orele 10.00- 13.00.