marți, 2 noiembrie 2021

Altar



Arta plastică contemporană românească


Nicolae Toma Muntean 


Museikon, Alba Iulia 


2 noiembrie 2021




     Prin expoziția Altar, o retrospectivă a activității pictorului Nicolae Toma Muntean, deschisă la Museikon începând din 2 noiembrie 2021, ora 15:00, Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia marchează un nou și însemnat reper în peisajul cultural albaiulian. Totodată, este o bucurie să prezentăm publicului minunatele lucrări ale artistului astfel omagiat, contribuind în acest mod la descoperirea comorilor și oamenilor din orașul nostru, care încă ascunde, departe de privirile ocupate ale trecătorilor, atâtea minunății.

     Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Alba, Uniunea Artiștilor Plastici din România Filiala Alba Iulia, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia (Secția Museikon).

El Oro de los Tigres

 


Palatul Bragadiru 


București 


2 noiembrie 2021



luni, 1 noiembrie 2021

Paharul cu apă

 


De pe scenele teatrului românesc de-odinioară 


Teatrul Muncitoresc C.F.R.





Dana Comnea (Regina Anne). 
Premieră: 8 octombrie 1963.





Consemnare publicată în Revista Teatrul, Nr. 2. Februarie 1964.

Târg cu meșteri și anticari

 


Muzeul Național al Țăranului Român 


București 


5 - 7 noiembrie 2021



Exponatul lunii noiembrie

 


Muzeul Național al Unirii 


Alba Iulia 


2 noiembrie - 5 decembrie 2021




     Marți, 2 noiembrie 2021, ora 1100, la Sala Unirii va fi vernisat exponatul lunii noiembrie: Regele Ferdinand, pictură de Zogu Zaharescu.

    Reprezentările regilor României sunt rare, regimul comunist încercând să-i scoată din istorie prin distrugerea a tot ceea ce însemna simbol al regalității. Aceeași soartă au avut-o monumentele și piesele de artă care aminteau de monarhia românească. Sculpturile ori monumentele de for public au fost demontate, inscripțiile care aminteau ctitoriile lor au fost martelate, peste picturile murale s-a așternut un strat de var, tablourile mobile au fost distruse.

    În orașul Unirii, Alba Iulia, simbolurile regalității au supraviețuit peste timp: ctitorii Catedralei Încoronării, Ferdinand și Maria, sunt încă la locul lor, pe pereții bisericii, așa cum i-a imaginat pictorul Costin Petrescu, iar la Muzeul Național al Unirii s-au recuperat, în 2013, alte șapte reprezentări ale regilor României Mari, șase tablouri de dimensiuni mari (unul este pictat pe ambele fețe), semnate de Stoica Dumitrescu, Pericle Capidan, Zogu Zaharescu, V. Leon.

   Zogu Zaharescu face parte din categoria pictorilor considerați „de gang”, un pictor care frecventa boema bucureșteană, pictând la comanda unor particulari nu prea înstăriți serii nesfârșite de țigănci ori flori. În tabloul intrat în patrimoniul muzeului albaiulian, se dezvăluite însă ca un pictor talentat, capabil să realizeze un portret de aparat, prin intermediul căruia iese în mod evident din categoria pictorilor uitați, blamați, dovedind ştiinţa practicării picturii profesioniste, academiste, într-o reprezentare memorabilă a Regelui Ferdinand I.

Tabloul cu dimensiunile de 185 cm x 148cm,  va fi expus la Sala Unirii până în 5 decembrie 2021.

Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Alba, Direcția Județeană pentru Cultură Alba și Muzeul Național al Unirii Alba Iulia.

Vernisajul va fi transmis online pe pagina de Facebook a Muzeul Național al Unirii Alba Iulia.

Steaua fără nume

 


De pe scenele teatrului românesc de-odinioară 


Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică I. L. Caragiale





Virgil Ogășanu.







Articol publicat în Revista Teatrul, Nr. 2. Februarie 1964.

Pe simezele Capitalei - Martor tăcut

 


Arta plastică contemporană românească


Luminița Gliga


Cercul Militar Național, București


1 - 14 noiembrie 2021