miercuri, 7 octombrie 2020
marți, 6 octombrie 2020
Zilele Culturii Odobeștene
Casa de Cultură Constantin C. Giurescu
Odobești,
ediția a IX-a, 14 - 18 octombrie 2020
Vă invităm să participați la ediția a IX-a a Zilelor Culturii Odobeștene pe care o vom organiza în perioada 14-18 octombrie a.c.
Evenimentele culturale vor începe miercuri, 14 octombrie, de la ora 12:00, cu o sărbătoare a cărții, când vom lansa volumele semnate de Janine Vadislav, Lăcrămioara Teodorescu, Cornel Stanciu, Ionel Moni Constantin și Gheorghe Andrei Neagu, președintele Asociației Duiliu Zamfirescu și coordonatorul unuia dintre cele mai longevive cenacluri literare.
Joi, 15 octombrie, la ora 11:00, scriitoarea Irene Postolache și graficiana Anda Toma vor lansa cea mai recentă carte de povești pentru copii.
În a treia zi, vineri, 16 octombrie, va fi omagiată figura cea mai luminoasă din istoria politicii vrâncene, magistratul Vasile I. Țiroiu. La 120 de ani de la nașterea sa, împreună cu Domnul Profesor Costică Neagu, președintele Asociației Simion Mededinți am pregătit două volume: primul, o reeditare - Amintiri. Cum am colaborat cu Simion Mehedinți; al doilea - editat în premieră, Istoricul Podgoriei Putnene, cea mai interesantă lucrare scrisă de cineva vreodată despre situația reală a viticulturii putnene după secularizarea averilor mănăstirești, din timpul filoxerei, distrugerile din Primul Război Mondial și criza viticulturii putnene din perioada interbelică. Evenimentul va începe la ora 11:00 și se va desfășura în Sala de cinema a Casei de Cultură din Odobești.
Sărbătoarea Culturii Odobeștene se va
încheia cu vernisajul expoziției pictoriței Ana Zăbrăuțeanu, duminică, de la
ora 12:00, în Foyerul instituției. Vom reveni cu amănunte despre fiecare
eveniment. Manifestările culturale se vor desfășura cu respectarea normelor de
igienă și de comportament social din perioada de pandemie, pe care vă rugăm să
le respectați!
Dr. Romeo-Valentin Muscă
Florile, culorile...
Muzeul Crama 1777,
Valea Călugărească, muzee,
ediția a III-a, 7 octombrie 2020
Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova vă invită de miercuri, 7 octombrie 2020, la sediul secției sale Muzeul Crama 1777 din comuna Valea Călugărească, județul Prahova, să admirați expoziția temporară itinerantă Florile, culorile – ediția a III-a. Expoziția este organizată în colaborare cu profesorii îndrumători și elevii talentați ai Colegiului de Artă Carmen Sylva din Ploiești.
Aflată la cea de-a treia ediție, expoziția Florile,
culorile vă propune să explorați vizual lumea fascinantă a florilor,
sursă de inspirație fiind o colecție de Mărci Poștale de la jumătatea secolul
al XX-lea din patrimoniul muzeului. Tinerii artiști ai colegiului mai sus
menționat, prin intermediul creațiilor realizate în diferite tehnici ale artei
plastice (acuarelă, linogravură, ceramică, tuș, creion), pun în valoare
florile, atît de dragi tuturor și care prin coloritul și mireasma lor ne
înfrumusețează viața. Acest proiect expozițional vă provoacă să redescoperiți
frumusețea universală a florilor.
Vă așteptăm cu drag!
Monica Cîrstea, muzeograf
luni, 5 octombrie 2020
Pe simezele ieșene - Mir și Borangic
Camelia Ionescu Popa,
Galeriile Dumitru I. Grumăzescu, Iași,
8 - 22 octombrie 2020
Mir și Borangic este o expoziție de pictură și iconografie.
Artista, Camelia Ionescu Popa, cu studii liaceale de artă în orașul natal
Galați, desăvîrșite la Universitatea de Artă din București, a pictat alături de
soțul său, pictorul de biserici Ioan Popa, în lăcașuri sfinte, din întreagă
Europă, mai ales în Italia.
Expoziția este inclusă în programul Simpozionului
Internațional Monumentul Tradiție și Viitor ediția a XXII-a, organizat de
Muzeul Municipal Regina Maria cu sprijinul Primăriei Municipiului Iași și de
află deasemenea sub egida Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.
Expoziția va fi găzduită de Galeriile Dumitru I. Grumăzescu, Str. Lăpușneanu, nr. 24, în perioada 8 - 22 octombrie 2020 iar vernisajul expoziției va avea loc în 8 octombrie, ora 13:00.
Expoziția ajunge la Iași în zilele de sărbătoare ale
orașului desfășurate anul acesta în condiții speciale prin strădania a două
organizații culturale Asociația DAR DEVELOPMENT din București și partenerul său
Asociatia Patrimoniu Artă și Cultură pentru Tineret, sucursala Iași.
Prin această primă expoziție de pictură de șevalet, artista
ne propune o perspectivă proprie și asumată duhovnicește asupra artei rămânând
în zona valorilor fundamentale ale poporului roman, credința ortodoxă și
tradiția având ca expresie costumul popular, cocentrându-se cumva pe piesa sa
cea mai reprezentativă: ia, fascinant izvor de inspirație. Ia, devine un
personaj aproape însuflețit în vreme ce unele piesele ale costumului popular
sunt puse sub lupă dezvăluind neașteptate detalii.
Plecând de la variatele forme de exprimare artistică ale
Cameliei Ionescu Popa, expoziția permite noi și interesante interpretări
inspirate de locul și contextul expunerii, la Iași aceasta va include icoane pe
lemn recuperat și portretele a doi mari ctitori de așezămite devenite
emblematice pentru Muntenia: Neagoe Basarab și Constantin Brâncoveanu.
În vara anului 2019, expoziția Mir și borangic a fost
prezentată la Paris, apoi între 13 iunie-13 iulie 2019, la Galeria Romană din
București, cu un cuvânt de deschidere susținut de Ierom. Savatie Baştovoi,
etnologul Laura Jiga-Iliescu și de criticul şi jurnalistul de artă Vladimir
Bulat. În septembrie 2019 la Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualității
Creștine de la Dunărea de Jos din Galați, a urmat prezentarea în spațiile
Liceului Pedagogic Ortodox Anastasia Popescu din București expoziția a fost
prezentată în perioada 18 noiembrie2019 -3 februarie 2020 despre ea a vorbit
scriitorul Dan Mircea Cipariu care spunea despre expoziție: "Între imagine
poetică și epifanie, expoziția Cameliei Ionescu-Popa, realizată cu siguranța
unui artizan sigur pe mijloacele sale de expresie plastică, ne invită în apele
teritoriale ale formei identitare propuse de cele două materiale organice și
autentice care dau, de altfel, titlul expoziției, mirul și borangicul."
Ultima expunere a avut loc cu sprijinul celor două
organizații cultural menționate mai sus la Palatul Brâncovenesc de la Potlogi a
fost dedicată Sfinților Martiri Brâncoveni și a avut loc în luna august a
acestui an.
Un text de Alexandra Brutaru, președinte Asociația DAR DEVELOPMENT
Nestematele adâncurilor
Muzeul Banatului Montan
Reșița
6 -23 octombrie 2020
Muzeul Banatului Montan Reșița organizează expoziția
Nestematele adâncurilor. Flori de mină din colecția Muzeului Banatului Montan.
Florile de mină asemuite pe drept cu nestematele scoarței
terestre, își au geneza spațio-temporară în vremurile în care munții se aflau
încă în formare. Bijutier primordial, natura a făurit metodic și riguros, cu
geniu matematic, forme geometrice perfecte.
Mineralele sunt substanțe naturale solide, mai rar fluide
(precum mercurul), fiind întrebuinţate în diverse scopuri, de la podoabe și
obiecte de decor până la surse de energie și îngrăşăminte sau amendamente în
agricultură.
Colecția de minerale din cadrul Muzeul Banatului Montan a
prins formă în urma unor donații din anii 70. Cea mai mare achiziție de
eșantioane s-a făcut în anul 1982 de la cunoscutul mineralog Constantin Gruescu
(1924-2020). Din bogăția mineralogică a Banatului, Muzeul Banatului Montan
deține o colecție de 287 piese, unele descoperite în zonele miniere din Banat
precum Ocna de Fier, Dognecea Moldova Nouă, Rușchița, Sasca Montană, Teregova,
provenite din donații și achiziții. Cea mai spectaculoasă piesă este MACLA
JAPONEZĂ sau coaxială, rezultată prin juxtapunerea a două cuarțuri, descoperită
la Ocna de Fier.
Exponatele prezentate acoperă din punct de vedere științific mai multe grupe de minerale: silicați, sulfați și sulfuri, oxizi și hidroxizi dar și carbonați și borați. Cristale (cuarţuri), mostre de granați (andraditul, melanitul) și minerale (blendă, calcit, psilomelan, galenă, goethit, calcedonia).
Pe simezele clujene - Expoziție aniversară
Arta plastică contemporană românească
Viorel Nimigeanu
Muzeul de Artă Cluj-Napoca
7 - 25 octombrie 2020
Muzeul de Artă Cluj-Napoca, instituție publică de interes
județean, care funcționează sub autoritatea Consiliului Județean Cluj,
organizează, în perioada 7 – 25 octombrie 2020, expoziția aniversară a
artistului Viorel Nimigeanu. Acesta s-a născut în 1950, în Nimigea de Jos,
județul Bistrița-Năsăud. În 1969, Viorel Nimigeanu intră la Institutul de Artă
Plastică Ioan Andreescu din Cluj, pe care îl absolvă în anul 1973. În 1977,
este admis la Institutul de Arte Plastice Nicolae Grigorescu din București,
unde are șansa de a-l întâlni pe Corneliu Baba, aflat în ultimul său an de
profesorat. Marele pictor apreciază talentul tânărului student și îl sprijină
în realizarea unor proiecte. Începe lungul șir de participări la numeroase
expoziții de pictură din Baia Mare, Cluj, București. De asemenea, realizează
mai mult de douăzeci de expoziții personale în țară și străinătate. Începând cu
anul 1978 este preocupat din ce în ce mai mult de arta monumentală, executând,
de-a lungul carierei, fresca la mai mult de 30 de biserici din țară și
străinătate. În 2010 își obține doctoratul cu lucrarea Pictura bisericilor
ortodoxe din Transilvania în secolul XX. Arta lui Viorel Nimigeanu a fost
remarcată încă de la debut și urmărită cu căldură de personalități de renume
ale artei și istoriei artei românești: Lazăr Anton, Mircea Țoca, Vasile
Grigore, Dan Grigorescu, Magda Cârneci, Tiberiu Alexa, Virgil Mocanu, Lelia
Pop, Negoiță Lăptoiu, Livia Drăgoi, Alexandra Rus.
Expoziția aniversară a pictorului Viorel Nimigeanu cuprinde lucrări din toate ciclurile de creație ale artistului, dintre care amintim: Darul iubirii, Lecția de frumusețe, Suita maramureșeană, Muntele albastru, Pentagonul sacru, Balerina, Fețele timpului, Ofrandă toamnei, Autoportret, Veneția.l






