luni, 14 septembrie 2020

Pe simezele ialomițene - Never Give Up




Arta plastică contemporană românească, 


Teofil Androne, 


Galeriile Arcadia, Slobozia, 


15 septembrie 2020




Pe simezele nemțene - Vibrații valahe




Arta plastică contemporană românească 


Gigel Bîrliba 


Galeria de Artă Lascăr Vorel, Piatra Neamț


17 septembrie 2020



Fotografii inedite




Muzeul Municipal Câmpulung 


4 septembrie - 4 octombrie 2020




   Timp de o lună, în perioada 4 septembrie – 4 octombrie 2020, în Secţia de Istorie şi Artă Plastică, este deschisă publicului larg expoziţia Fotografii inedite din colecţiile Muzeului Municipal Câmpulung.
    Expoziția cuprinde un număr de 79 fotografii, printre care se numără: o serie de instantanee cu membri familiilor înrudite Nanu și Moșandrei, ai familiei Golescu - ramura din Câmpulung, imagini ale generalului combatant în Războiul de Independență, Grigore Cantili - înrudit cu familia Golescu, instantanee surprinse de-a lungul vieții poetul Ion Barbu, fotografii cu dramaturgul Alexandru Mușatescu, militarii de carieră Traian Frunzescu și Spiridon Vlaicu, cu Grigore Grecescu - erou al Primului Război Mondial și edil al orașului, cunoscutul arhitect câmpulungean Dumitru Ionescu-Berechet, doctorul Makelarie - medic șef la Spitalul Câmpulung, antreprenorul italian, câmplungean prin adopție, Giovanni de Nicolo, fotografii cu grupuri de militari, dar și cu musceleni purtând costume populare de o frumusețe neasemuită.
    Vă aşteptăm cu mult drag să vizitaţi expoziţia ce dezvăluie frânturi din viaţa unor personalităţi marcante ale Câmpulungului de altădată. Totodată veţi putea afla povestea fiecărei fotografii, iar muzeografii noştri vă vor da detalii despre fiecare fotografie în parte, dar şi despre fiecare personalitate surprinsă de obiectivul aparatului de fotografiat. 

joi, 10 septembrie 2020

Eroii de la Plevna




Banda Desenată Românească


Lansare de carte 


Puiu Manu, Vasile Mănuceanu 


Muzeul Municipiului București 


11 septembrie 2020




   Eveniment! Vineri, 11 septembrie 2020, la  ora 17:00, în curtea palatului Şuţu, domnul Puiu Manu va lansa albumul Eroii de la Plevna. Apărut sub îngrijirea profesorului Gabriel Rusu de la Cluj, albumul reuneşte planşele publicate în revista Cutezătorii, în anul 1977. Pasionaţii de benzi desenate din Bucureşti  sunt aşteptaţi la lansare, cu rugămintea de a respecta regulile impuse de vremurile dificile pe care le trăim (mască de protecţie şi distanţa socială).  Este cadoul pe care dl Puiu Manu îl oferă cititorilor săi, la aniversarea vârstei de 92 de ani!
    Manifestarea are loc în cadrul  Salonului BD Povești din București în benzi desenate, ediția a 7-a.
Mai multe informaţii despre album găsiţi aici:
 

Homo faber, femina faber




Arta plastică contemporană românească 


Maia Ștefana Oprea, Samir Mihail Văncică 


Aluniș Art Center, Comuna Colți 


18 septembrie - 18 noiembrie 2020




    Vineri, 18 septembrie 2020, ora 1800, la Aluniș Art Center (Aluniș, nr. 39, comuna Colți, județul Buzău) are loc vernisajul expoziției de pictură Homo faber, femina faber. Cea de-a treia expoziție de artă contemporană de la Aluniș Art Center îi are protagoniști pe Maia Ștefana Oprea și pe Samir Mihail Văncică, un cuplu de artiști care expun pentru prima dată împreună, deși formează o familie de ani buni. Curatoriată de Ana Sultana Cipariu, expoziția Homo faber, femina faber face parte din programul artistic conceput de inițiatoarea și coordonatoarea proiectului Aluniș Art Center, Iulia Gabriela Sîrbu și poate fi vizitată în perioada 
18 septembrie – 18 noiembrie 2020.

Apanajul masculinităţii




Muzeul de Istorie Teodor Cincu 


Tecuci, muzee 


10 septembrie 2020




    Muzeul de Istorie Teodor Cincu vă propune în acest cald şi calm septembrie o revenire la imaginea patriarhală a societăţii de sfârşit de secol XIX şi început de secol XX, prin intermediul colecţiilor particulare tecucene (Doina Dimitriu, Dănuț Cambir, Dan Cruceanu, Ionel Marcu)  şi ale partenerilor: Muzeul de Istorie Paul Păltănea Galați, Muzeul de Istorie Vasile Pârvan Bârlad și Arhiepiscopia Dunării de Jos – Complexul Muzeal Banu Nicoreşti.
   Joi, 10 septembrie 2020, în curtea frumosului conac Cincu, sunteţi aşteptaţi la o poveste cu şi despre bărbaţii unui timp apus, într-o expoziţie care vorbeşte despre prerogativele sexului masculin.
   Apanajul masculinităţii este un periplu de finite, delicateţe, noutate imagistică şi obiectuală, în lumea aspră a bărbatului, angajând câteva profesii în care rolul femeii a fost refuzat, foarte târziu câștigat sau se lasă încă aşteptat: preotul, episcopul, dascălul şcolii, călătoriile, oşteanul cu ţinuta sa militară, diplomatul în frac şi joben, deţinutul politic şi omul securității purtând mănuşi împănate cu nisip şi pietricele, sportul, precum fotbalul sau şahul, dar şi activităţi particulare precum fumatul, călăria sau cutia din lemn cu sticle inscripţionate 1938.
   Profesioniştii muzeului tecucean vă propun o expoziţie densă cu circa 200 de obiecte, care prezintă o lume adevărată, pe care filmul nu o mai poate aduce decât virtual şi fugar ochilor prea obosiţi de timpul sterp al modernităţii.
   Veţi putea admira un amnar din podişul Tibet cu o vechime de circa 150 ani, o tabacheră de la 1877, ceasuri de argint, ţinute cusute cu fir de aur, ţigări marca Mareşal Antonescu de la 1940 sau ambalaje de ţigări din perioada comunistă.
Suntem aici pentru voi. Recreăm lumi. Aducem cultură acestui oraş.