joi, 20 februarie 2020
Pe simezele Capitalei - Lucrurile se întâmplă în altă parte
Arta plastică contemporană românească
Gabriela Culic
ARCUB, București
28 februarie - 13 martie 2020
Conversații la muzeu - București, oraș european
Muzeul Național Cotroceni,
București
25 februarie 2020
Muzeul Național Cotroceni organizează marți, 25 februarie
2020, ora 19:00, conferința București, oraș european, în cadrul programului Conversații la muzeu. Conferința va
explora modul în care particularitățile Bucureștiului pot sta la baza
dezvoltării unui oraș smart.
Influențat de diferite aspecte culturale, istorice
și politice, Bucureștiul este un oraș aflat într-un continuu proces de
schimbare, în care clădiri din epoca "La Belle Époque” stau alături de blocuri
din era comunistă și de noi ansambluri rezidențiale. Contrastele, pe care este
construită identitatea orașului, sunt sursa punctelor tari, dar și a
slăbiciunilor Bucureștiului.
Conferința, moderată de Matei Martin, îi va reuni pe Bogdan
Suditu, Teodor Frolu și Edmond Niculușcă.
Înscrierea la eveniment se face până joi, 20 februarie 2020,
ora 10:00, la adresa evenimente@muzeulcotroceni.ro. Participarea este gratuită,
în limita locurilor disponibile.
De la editurile Măiastra și Letras...
Lansare de carte
Avram Iancu, George Simion
Biblioteca Județeană George Coșbuc, Bistrița
21 februarie 2020
Jurnal de București. Memoriile unui ambasador american
Muzeul Municipiului București
20 februarie 2020
Muzeul Municipiului București și Editura ART vă invită la
conferința Jurnal de București. Memoriile unui ambasador american.
Un dialog între Alfred H. Moses, ambasador al Statelor Unite la București în
perioada 1994-1997, și profesorul Liviu Rotman. Moderator: Cătălin D.
Constanti.
Cartea Jurnal de Bucureşti. Drumul României de la
întuneric la lumină de Alfred H. Moses a fost publicată inițial în
Statele Unite și a apărut anul trecut la Editura ART, în traducerea lui Andrei
Dósa.
Alfred H. Moses, un avocat din Washington și director al UN
Watch (Geneva), a fost consilier special al lui Jimmy Carter (1980 1981),
ambasador al SUA în România (1994–1997) și trimis special al președintelui în
conflictul din Cipru (1999 2001). A fost președintele național al Comitetului
Evreiesc American, chiar înainte de a deveni ambasador. În 2002 i-a fost
acordată medalia Marea Cruce a României de către președintele României Ion
Iliescu, fiind singurul american care a primit această distincție.
Liviu Rotman este Doctor în istorie și Profesor Universitar
la Facultatea de Științe Politice din cadrul SNSPA unde predă cursul de Istorie
Modernă și Contemporană a României. Printre domeniile sale de interes se
numără: Minoritățile etnice, Istoria evreilor, Comunismul românesc, Holocaustul,
Modernizarea societății românești (secolul 19).
Căderea Zidului Berlinului în noiembrie 1989 a anunțat
sfârșitul regimurilor comuniste din Blocul Estic, dominat de Uniunea Sovietică.
Mișcări de stradă în mare parte pașnice au dus la înlocuirea guvernelor
pretutindeni în Europa de Est – cu excepția României, unde dictatorul Nicolae
Ceaușescu s-a agățat de putere săptămâni la rând, în cele din urmă fugind
împreună cu soția lui din fața protestelor din capitală. Aceștia au fost curând
capturați, puși sub acuzare și executați. România a fost singura țară din
Pactul de la Varșovia care a trecut printr-o răsturnare violentă a guvernului
după căderea Zidului.
În ciuda tranziției violente pe care a făcut-o România de la
regimul comunist, țara se mândrește astăzi cu cea mai mare creștere economică
din Europa, cu o tradiție de politici de centru puternice și ca făcând parte
atât din NATO, cât și din Uniunea Europeană.
În această autobiografie, avocatul american Alfred H. Moses,
care a fost ambasador al Statelor Unite în România din 1994 până în 1997,
povestește saga trecerii acestei națiuni cu ieșire la Marea Neagră, a doua cea
mai mare țară din estul Europei, de la "întuneric la lumină“. Moses descrie cum
a ajuns să fie implicat inițial în România prin conducerea muncii Comitetului
Evreiesc American în ceea ce privește sprijinirea membrilor comunității
evreiești din România – care fusese devastată de naziștii germani – să emigreze
în Israel. Din 1976 până la moartea lui Ceaușescu, Moses a fost principalul actor
american într o misiune complexă și de succes de a convinge România să-i lase
pe cetățenii evrei să plece, ajutând în același timp la păstrarea moștenirii
evreiești.
Moses spune povestea muncii sale privind comunitatea
evreiască din România, a interacțiunilor sale cu liderii României post
comuniste, aleși democratic, și a funcției sale de ambasador al Statelor Unite
la București, într-o perioadă în care țara abia începea să iasă de sub
dărâmăturile comunismului. În timpul în care a fost ambasador, Moses a ajutat
la construirea instituțiilor democratice care abia se înființau, a promovat
privatizarea economiei și a ghidat națiunea pe drumul spre realizarea unei
integrări complete în Occident.
Zilele Artei Bizantine
Muzeul Etnografic al Transilvaniei
Cluj - Napoca
ediția a XVI-a, 19 - 20 februarie 2020
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



















