miercuri, 1 februarie 2017

Îmi rezerv dreptul să visez!




Arta plastică contemporană românească


Adriana Steriopol


Muzeul de Artă Vizuală, Galați


3 februarie 2017





Antiparadisul lui Mihai Eminescu




Lansare de carte


Radu Cernătescu


Biblioteca Județeană Paul Iorgovici, Reșița


1 februarie 2017






Loja Chitarelor




Muzeul Județean Aurelian Sacerdoțeanu


Râmnicu Vâlcea


2 februarie 2017




Expoziţia reuneşte aproximativ 200 de instrumente ce aparţin colecţionarului Viorel Cordoş, prezentate evolutiv, fiind din perioada 1800-1980. 
Printre piesele foarte rare se numără trei exemplare care au aparţinut formaţiei Uriah Heep şi care au autograful lui Mick Box, lead guitar-istul trupei.
Vernisajul va avea loc joi, 2 februarie, ora 14:00, la Muzeul de Istorie.

Expo Art Foto




Expoziție de fotografie


Ștefan Toth


Muzeul Bucovinei, Suceava


7 februarie - 1 martie 2017




   Ediția a V-a a festivalului Internațional de Fotografie Carol Pop de Szathmári - Szathmári Pap Károly organizat de Asociația Internațională Euro Foto Art sub patronajul Ministerului Culturii a oferit oportunitatea de a vernisa la Muzeul Bucovinei din Suceava o nouă expoziție de artă fotografică. De această dată pe simezele muzeului vor fi instalate fotografii de mari dimensiuni ale cunoscutul artist fotograf orădean (și pentru publicul din Suceava): Ștefan Tóth AFIAP.
    Cu această ocazie pe simezele sălii POD a Muzeului Bucovinei vor fi instalate 45 de fotografii alb-negru și color din expoziția reprezentativă vernisată anul trecut în Muzeul Cetății și Orașușui Oradea, cu ocazia aniversării a 65 de ani de viață a cunoscutul artist fotograf orădean. Publicul vizitator va putea descoperi printre fotografiile expuse, realizate timp de 50 de ani, de la primele fotografii realizate în parcul Cișmigiu din București în anul 1968 cu aparatul de fotografiat analog, până la ultimele fotografii digitale realizate în anul 2015 la Budapesta. În cadru expoziției sunt prezentate și fotografii care fac parte din anumite cicluri cum ar fi: Moartea unui Cimitir inspirat din strămutarea Cimitirului Olosig din Oradea, sau cele realizate în urma celor 8 deplasări ale artistului fotograf efectuat în China, Japonia și Coreea de Sud. O serie de fotografii au fost realizate și cu ocazia unor deplasări de creație efectuate în diferite țări ale Europei. Artistul fotograf afirmă că ”cele mai apropiate subiecte sufletului meu sunt imaginii realizate într-o fracțiune de secundă, care au devenit o poveste vizuală deosebită care comunică cu privitorul. Deplasările mele efectuate în China și în mod special în Tibet mi-a oferit posibilitatea realizării unor fotografii cu totul deosebite, în care lumina joacă un rol important în compoziția fotografiei, care este cu totul altfel decât în Europa...”.
   Artistul fotograf expozant a început să fotografieze de mic copil, la vârsta fragedă. Studiile în domeniul fotografiei le-a făcut sub formă autodidactă. Primele expoziții personale i-au fost organizate în Galeria revistei Pentru Patrie în București (1972), apoi în holul Casei de Cultură a Sindicatelor din Oradea (1973) și la Poligraf Club din Oradea (1974). De-a lungul anilor din creațiile sale au fost organizate zeci de expoziții personale în diferite orașe din România, Europa, Brazilia, Noua Zeelandă și Asia. În urma experiențelor acumulate a fost invitat în zeci de jurii naționale și internaționale (China, Germania, Serbia, România, Turcia, Ucraina și Ungaria). De mai multe ori a făcut parte la Suceava în juriile Saloanelor Internaționale Bucovina Mileniul III.) 
    În paralel cu calitatea de artist fotograf, Ștefan Tóth AFIAP a devenit și un bun manager în domeniul artei fotografie. În anul 1990 în calitate de administrator a pus bazele unicei galerii permanente de artă fotografică din România (Galeria Euro Foto Art), în care au fost vernisate peste 530 de expoziții de artă fotografică alcătuită din lucrările artiștilor fotografi din toate colțurile lumii. În data de 8 august 2016 a fost înaugurată prima Expoziție permanentă de tehnică și artă fotografică (care îi poartă numele), în cadrul celor 7 săli din cadrul Muzeului Cetății și Orașului Oradea, căruia le-a donat peste 700 de obiecte adunate în cei peste patruzeci de ani de activitate, ale căror valoare depășește 10.000 euro.
   De-a lungul anilor artistul fotograf Ștefan Tóth AFIAP a devenit o personalitate reprezentativă a artei fotografice din România și din Europa. Actualmente este președintele Asociației Internaționale Euro Foto Art, unicul membru Regional din lume a Federației Internaționale de Artă Fotografică (FIAP), Organizație recunoscută de UNESCO și vicepreședinte al Asociației Fotocluburilor din Ungaria (MAFOSZ), membru FIAP a șării vecine. De asemenea este cel mai longeviv președintele celui mai reprezentativ Fotoclub din România (Clubul Fotografic Nufărul Oradea) pe care îl conduce de 41 de ani de la fondare. După o criză de 17 de ani în care se afla Asociația Artiștilor Fotografi din România (AAFR), a avut curajul în anul 2007 să preia soarta Asociației naționale, fiind ales președintele acestuia timp de peste 5 ani, perioadă în care a condus cu demnitate și respect cunoscuta Organizație pe care l-a predat, în urma unei decizii personale în perioada sa de glorie, în anul 2012.
    Artistul fotograf expozant este membru de onoare a zeci de Fotocluburi din Europa, Brazilia și din Asia. De-a lungul anilor personalitatea lui a fost răsplătită cu diferite distincții naționale și internaționale. Este membru de onoare la zeci de Fotocluburi din Asia, Brazilia, Europa și România.
    Vernisajul expoziției personale va avea loc în prezența autorului marți, 7 februarie, ora 10:00, la Muzeul Bucovinei, la care organizatorii îi invită pe toți iubitorii artei fotografice să participe. Publicul prezent va fi salutat de către managerul Muzeului domnul director general Ursu Constantin-Emil și artistul fotograf Vitor T. Rusu, membru al asociației Euro Foto Art. 
Momentele muzicale vor fi oferite de Școala de Arte Ion Irimescu din Suceava.
    Expoziția retorspectivă a artistului fotograf Ștefan Tóth AFIAP, organizată cu patronajul Consiliului Județean Suceava, în parteneriat cu Centrul Cultural Bucovina (Organizație parteneră a Asociațiai Internaționale Euro Foto Art) și Muzeul Bucovina, va rămâne la dispoziția publicului vizitator până la data de 6 martie 2017.

marți, 31 ianuarie 2017

Exponatului lunii februarie




Muzeul Județean Teleorman


Alexandria


1 - 28 februarie 2017





   Muzeul Judeţean Teleorman vă invită miercuri, 1 februarie a.c., ora 11:00, la deschiderea Exponatului lunii februarie.
   Pentru perioada 1 – 28 februarie 2017, Muzeul Judeţean Teleorman propune publicului vizitator un obiect deosebit aflat în patrimoniul instituţiei. Este vorba de o Ladă de zestre.
   Lada de zeste ce face obiectul Exponatului lunii februarie a fost lucrată la atelierul meşterului A. Fulger din Roşiorii de Vede, în anul 1932, după cum se poate observa din inscripţia de pe suprafaţa piesei. Provine din comuna Nicolae Bălcescu (fostă Vodă Carol) a judeţului nostru, de la un anume Leon Ion şi a intrat în patrimoniul etnografic al Muzeului Judeţean Teleorman în anul 2016.
   Lada de zestre parte din categoria mobilierului ţărănesc. Se mai numeşte "lacră” sau "lada ţoalelor”. Lada de zestre s-a întâlnit şi în casele boiereşti din secolul al XVIII –lea fiind folosită în locul dulapului de haine şi lenjerie. Ocupa un loc de cinste în cadrul interiorului ţărănesc, fiind aşezată la capătul patului, ca simbol al femeii măritate, al priceperii ei de a lucra.
Lada de zestre se dădea fetei de către părinţii acesteia cu prilejul nunţii şi conţinea velinţe, scoarțe, aşternuturi, căpătâie, ştergare, toate necesare în noua gospodărie care se întemeia.
   În general lăzile de zestre sunt executate din esenţe lemnoase diferite (fag, frasin, stejar) şi se compun din mai multe părţi, îmbinate unele în altele, într-o tehnică cunoscută din antichitate.
   Lada de zeste ce face obiectul Exponatului lunii februarie are capac plan şi decor pictat cu motive florale şi geometrice. Este pictată cu verde pe toată suprafaţa, excepţie face spatele piesei. iar capacul şi părţile laterale sunt decorate cu linii executate cu negru. Partea din faţă prezintă decor floral executat cu roşu, galben, negru precum şi două imagini din hârtie, probabil provenind dintr-o revistă de modă, după cum era moda vremii.

Shiva Nataraja - Stăpânul dansului cosmic




Casa de Cultură Friedrich Schiller


București


4 decembrie 2017




   Sambata, 4 februarie, ora 17:30, va asteptam la un eveniment de exceptie la Casa Schiller dedicat culturii indiene ce va fi incununat de o reprezentaţie de dans clasic indian Shiva Nataraja - Stăpânul dansului cosmic, concept coregrafic: Carmen Coţovanu Pesantez. Interpretează Grupul Centrului de Artă Euterpe: Alina Ion, Iulia Harangus, Angelica Floareş.

Scrisori către Monica. 1951-1958




Lansare de carte


Ecaterina Bălăcioiu-Lovinescu


Librăria Humanitas, Cișmigiu, București


2 februarie 2017





   Editura Humanitas vă invită joi, 2 februarie, ora 19:00, la lansarea celui de-al doilea volum epistolar al Ecaterinei Bălăcioiu-Lovinescu, Scrisori către Monica. 1951-1958, apărut recent în colecţia Memorii/Jurnale, în superba traducere a Gabrielei Creţia şi îngrijirea lui Astrid Cambose.
   La eveniment vor participa Ioana Pârvulescu, scriitor şi critic literar, Gabriela Creţia, filolog şi traducător literar şi Astrid Cambose, istoric literar şi editor.
   "O mamă îi scrie aproape zilnic fiicei sale, pe care nu ştie dacă o va mai întâlni vreodată. Suntem în România, în deceniul cel mai cumplit al comunismului, în anii ’50 ai secolului trecut. Asistăm la stricarea din temelii a vechii lumi, la teroare, mizerie, umilire. Scrisorile îi sunt adresate Monicăi Lovinescu, la Paris.
Ce sunt, în fond, aceste pagini?
Răspunsul îl dă chiar expeditoarea, Ecaterina Bălăcioiu-Lovinescu.
   Sunt formele variate «pe care le poate îmbrăca suferinţa» şi strigătul dragostei materne exasperate.
   Sunt «o rugăciune», «o poruncă» şi «un efort de supremă voinţă» pentru ca destinul fiicei să învingă istoria ostilă.
   Sunt o încercare blândă de a apropia două fotolii şi de a crede că ea, mama, şi fata ei sunt «iarăşi alături, iarăşi una lângă alta». Dragostea maternă dă un lirism concentrat unora dintre fraze, iar primejdia le dă dramatismul. Sfârşitul mamei (în închisoare, aruncată la groapa comună), presimţit printre rânduri, le dă tragismul. Până la urmă, expeditoarea şi fiica ei devin asemenea eroinelor de tragedie greacă.
   Şi totuşi, o rază de speranţă: fiica depărtată, Monica, îşi trăieşte marea dragoste. Scrisorile mamei îl acceptă pe noul fiu, care va veghea în locul ei: Virgil Ierunca.
   Splendid traduse din franceză de Gabriela Creţia, selectate, explicate şi editate impecabil de Astrid Cambose, scrisorile din acest volum sunt în acelaşi timp un document istoric şi un document uman.“ (Ioana Pârvulescu)