miercuri, 1 februarie 2017
Antiparadisul lui Mihai Eminescu
Lansare de carte
Radu Cernătescu
Biblioteca Județeană Paul Iorgovici, Reșița
1 februarie 2017
Loja Chitarelor
Muzeul Județean Aurelian Sacerdoțeanu
Râmnicu Vâlcea
2 februarie 2017
Expoziţia reuneşte aproximativ 200 de instrumente ce aparţin
colecţionarului Viorel Cordoş, prezentate evolutiv, fiind din perioada
1800-1980.
Printre piesele foarte rare se numără trei exemplare care au
aparţinut formaţiei Uriah Heep şi care au autograful lui Mick Box, lead
guitar-istul trupei.
Vernisajul va avea loc joi, 2 februarie, ora 14:00, la Muzeul
de Istorie.
Expo Art Foto
Expoziție de fotografie
Ștefan Toth
Muzeul Bucovinei, Suceava
7 februarie - 1 martie 2017
Ediția a V-a a festivalului Internațional de Fotografie Carol Pop de Szathmári - Szathmári Pap Károly organizat de Asociația
Internațională Euro Foto Art sub patronajul Ministerului Culturii a oferit
oportunitatea de a vernisa la Muzeul Bucovinei din Suceava o nouă expoziție
de artă fotografică. De această dată pe simezele muzeului vor fi instalate
fotografii de mari dimensiuni ale cunoscutul artist fotograf orădean (și pentru
publicul din Suceava): Ștefan Tóth AFIAP.
În paralel cu calitatea de artist
fotograf, Ștefan Tóth AFIAP a devenit și un bun manager în domeniul artei
fotografie. În anul 1990 în calitate de administrator a pus bazele unicei
galerii permanente de artă fotografică din România (Galeria Euro Foto Art),
în care au fost vernisate peste 530 de expoziții de artă fotografică alcătuită
din lucrările artiștilor fotografi din toate colțurile lumii. În data de 8
august 2016 a fost înaugurată prima Expoziție permanentă de tehnică și artă
fotografică (care îi poartă numele), în cadrul celor 7 săli din cadrul Muzeului
Cetății și Orașului Oradea, căruia le-a donat peste 700 de obiecte adunate în
cei peste patruzeci de ani de activitate, ale căror valoare depășește 10.000
euro.
Artistul fotograf expozant este membru de onoare a zeci de
Fotocluburi din Europa, Brazilia și din Asia. De-a lungul anilor personalitatea
lui a fost răsplătită cu diferite distincții naționale și internaționale. Este
membru de onoare la zeci de Fotocluburi din Asia, Brazilia, Europa și România.
Vernisajul expoziției personale va avea loc în prezența
autorului marți, 7 februarie, ora 10:00, la Muzeul Bucovinei, la care
organizatorii îi invită pe toți iubitorii artei fotografice să participe.
Publicul prezent va fi salutat de către managerul Muzeului domnul director
general Ursu Constantin-Emil și artistul fotograf Vitor T. Rusu, membru al
asociației Euro Foto Art.
Momentele muzicale vor fi oferite de Școala de Arte
Ion Irimescu din Suceava.
marți, 31 ianuarie 2017
Exponatului lunii februarie
Muzeul Județean Teleorman
Alexandria
1 - 28 februarie 2017
Muzeul Judeţean Teleorman vă invită miercuri, 1 februarie
a.c., ora 11:00, la deschiderea Exponatului lunii februarie.
Pentru perioada 1 – 28 februarie 2017, Muzeul Judeţean
Teleorman propune publicului vizitator un obiect deosebit aflat în patrimoniul
instituţiei. Este vorba de o Ladă de zestre.
Lada de zeste ce face obiectul Exponatului lunii februarie a fost lucrată la atelierul meşterului A. Fulger din Roşiorii
de Vede, în anul 1932, după cum se poate observa din inscripţia de pe suprafaţa
piesei. Provine din comuna Nicolae Bălcescu (fostă Vodă Carol) a judeţului
nostru, de la un anume Leon Ion şi a intrat în patrimoniul etnografic al
Muzeului Judeţean Teleorman în anul 2016.
Lada de zestre parte din categoria mobilierului ţărănesc. Se
mai numeşte "lacră” sau "lada ţoalelor”. Lada de zestre s-a întâlnit şi în
casele boiereşti din secolul al XVIII –lea fiind folosită în locul dulapului
de haine şi lenjerie. Ocupa un loc de cinste în cadrul interiorului ţărănesc,
fiind aşezată la capătul patului, ca simbol al femeii măritate, al priceperii
ei de a lucra.
Lada de zestre se dădea fetei de către părinţii acesteia cu
prilejul nunţii şi conţinea velinţe, scoarțe, aşternuturi, căpătâie, ştergare,
toate necesare în noua gospodărie care se întemeia.
În general lăzile de zestre sunt executate din esenţe
lemnoase diferite (fag, frasin, stejar) şi se compun din mai multe părţi, îmbinate
unele în altele, într-o tehnică cunoscută din antichitate.
Lada de zeste ce face obiectul Exponatului lunii februarie are capac plan şi decor pictat cu motive florale şi geometrice.
Este pictată cu verde pe toată suprafaţa, excepţie face spatele piesei. iar
capacul şi părţile laterale sunt decorate cu linii executate cu negru. Partea
din faţă prezintă decor floral executat cu roşu, galben, negru precum şi două
imagini din hârtie, probabil provenind dintr-o revistă de modă, după cum era
moda vremii.
Shiva Nataraja - Stăpânul dansului cosmic
Casa de Cultură Friedrich Schiller
București
4 decembrie 2017
Sambata, 4 februarie, ora 17:30, va asteptam la un eveniment
de exceptie la Casa Schiller dedicat culturii indiene ce va fi incununat de o
reprezentaţie de dans clasic indian Shiva Nataraja - Stăpânul dansului cosmic, concept coregrafic: Carmen Coţovanu Pesantez. Interpretează Grupul
Centrului de Artă Euterpe: Alina Ion, Iulia Harangus, Angelica Floareş.
Scrisori către Monica. 1951-1958
Lansare de carte
Ecaterina Bălăcioiu-Lovinescu
Librăria Humanitas, Cișmigiu, București
2 februarie 2017
Editura Humanitas vă invită joi, 2 februarie, ora 19:00, la
lansarea celui de-al doilea volum epistolar al Ecaterinei Bălăcioiu-Lovinescu, Scrisori către Monica. 1951-1958, apărut recent în colecţia Memorii/Jurnale, în superba traducere a Gabrielei Creţia şi îngrijirea lui
Astrid Cambose.
La eveniment vor participa Ioana Pârvulescu, scriitor şi
critic literar, Gabriela Creţia, filolog şi traducător literar şi Astrid
Cambose, istoric literar şi editor.
Ce sunt, în fond, aceste pagini?
Răspunsul îl dă chiar expeditoarea, Ecaterina
Bălăcioiu-Lovinescu.
Sunt formele variate «pe care le poate îmbrăca suferinţa» şi
strigătul dragostei materne exasperate.
Sunt «o rugăciune», «o poruncă» şi «un efort de supremă
voinţă» pentru ca destinul fiicei să învingă istoria ostilă.
Sunt o încercare blândă de a apropia două fotolii şi de a
crede că ea, mama, şi fata ei sunt «iarăşi alături, iarăşi una lângă
alta». Dragostea maternă dă un lirism concentrat unora dintre fraze, iar
primejdia le dă dramatismul. Sfârşitul mamei (în închisoare, aruncată la groapa
comună), presimţit printre rânduri, le dă tragismul. Până la urmă, expeditoarea
şi fiica ei devin asemenea eroinelor de tragedie greacă.
Şi totuşi, o rază de speranţă: fiica depărtată, Monica, îşi
trăieşte marea dragoste. Scrisorile mamei îl acceptă pe noul fiu, care va
veghea în locul ei: Virgil Ierunca.
Splendid traduse din franceză de Gabriela Creţia, selectate,
explicate şi editate impecabil de Astrid Cambose, scrisorile din acest volum
sunt în acelaşi timp un document istoric şi un document uman.“ (Ioana
Pârvulescu)
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






