luni, 23 noiembrie 2015

Lasă-mi, toamnă, pomii verzi




Muzeul Municipiului Bucuresti


Margareta Paslaru


24 noiembrie 2015 - 15 ianuarie 2016





    Muzeul Municipiului București o sărbătorește, printr-o expoziție de afișe, pe Margareta Pâslaru, artista care a revoluționat muzica ușoară românească prin cei 58 de ani de carieră artistică.
    Expoziția Margareta Pâslaru - Lasă-mi, toamnă, pomii verzi/ Uite, ochii mei ți-i dau aduce, în holul Palatului Suțu, o serie de afișe de la cele mai interesante apariţii susținute de artistă în ţară şi străinătate, dar și de la filme care i-au marcat pe multiple planuri ascensiunea.
    Expoziția va fi inaugurată în ziua de marți, 24 noiembrie, ora 14:00 fiind deschisă publicului până la data de 15 ianuarie 2016.
    Manifestarea valorifică cariera de excepție a Margaretei Pâslaru printr-o suită de imagini retrospective, care au darul de a ne trezi nostalgii. De la afişe cu binecunoscutul film Veronica din 1972, la Concertul-spectacol de muzică uşoară Lasă-mi, toamnă, pomii verzi din 1981, până la cele mai recente apariţii ale artistei, cum ar fi afişul Medalionului Margareta Pâslaru cu prilejul împlinirii a 50 de ani de la debut, organizat în Aula Palatului Cantacuzino la data de 22 septembrie 2008. În plus, expoziţia reprezintă o trecere în revistă a evoluţiei afişului în ultimele decenii, chiar şi din anii 1963, 1964 şi 1965.
    Margareta Pâslaru și-a făcut debutul radiofonic cu piesa Chemarea mării, piesă care a bătut toate recordurile de vânzare la Electrecord în 1961. De-a lungul anilor, 65 de compozitori i-au încredințat creațiile lor artistei. Astfel, Margareta Pâslaru își creează un repertoriu vast, la care se adaugă șlagăre internaționale. Apreciata cântareață evoluează ca actriță în teatru și film, abordează muzica populară la îndemnul Mariei Tănase, începe să compună muzică și text - drept dovadă cel mai longeviv şlagăr componistic Lasă-mi toamnă pomii verzi, care a inspirat şi titlul expoziţiei noastre.
     Să ne amintim că în 1994 compozitorul George Grigoriu o numea pe Margareta Pâslaru un mit al muzicii uşoare (Super Magazin). Mai mult decât atât, Iuliana Tudor afirma, cu ocazia lansării CD-ului Margareta 70 la Sala Radio în noiembrie 2013: "Mulțumesc Margaretei Pâslaru pentru exemplul uman care este, pentru artistul care este și pentru urmele importante pe care le lasă în fiecare inimă de român, de la cei mici până la cei mai mari. Mulțumesc și mă înclin așa cum ar trebui să o facem cu toții. Felicitări și toate cele bune."
* Doar în ziua vernisajului de marţi, 24 noiembrie 2015, Margareta Pâslaru va oferi autografe şi dedicaţii, în jurul propriei cărţi Eu şi Timpul, publicată la Editura Curtea Veche.

Carol Benisch - 50 de ani de arhitectura




Lansare de carte


Oana Marinache


Casa Mincu, Bucuresti


15 decembrie 2015





    Asociația și Editura Istoria Artei vă invită, incepand cu ora 18:30, la evenimentul de lansare a albumului monografic dedicat arhitectului Carol Benisch.

Concept grafic: Cristian Gache
Reconstituiri digitale: Andrei Popescu, Raluca Zaharia
Genealogie: Alin Mihai Pavel
Traducere: Ionela Haralambie, Ruxandra Ștețca

Lucrarea apare cu sprijinul Ordinului Arhitecților din România, Ambasadei Cehiei și Forumului Cultural Austriac

Parteneri: Arhivele Naționale ale României

Format landscape 23,5 cu 16.5 cm, interior duotone și CMYK, 208 pagini

Preț de achiziție eveniment: 11 lei



Lansare de carte


Eugen Negrici


Biblioteca Judeteana Antim Ivireanul, Ramnicu Valcea


26 noiembrie 2015





    Joi, 26 noiembrie 2015, ora 17:00, va avea loc la Sala de Conferinţe a Bibliotecii Judeţene Vâlcea, lansarea cărţii Sesiunea de Toamnă. Jurnal, autor Eugen Negrici. Cartea a apărut de curând la Editura Cartea Românească.

Moderator: Traian Dobrinescu - scriitor. 
Organizator: Biblioteca Judeţeană Antim Ivireanul Vâlcea.

Ion I. C. Brătianu se întoarce în Academia Română




Academia Romana


Bucuresti 


24 noiembrie 2015





    Institutul de Științe Politice și Relații Internaționale al Academiei Române Ion I. C. Brătianu și Fundația Universitară a Mării Negre vă invită la sesiunea omagială dedicată patronului săuspiritual - Ion I. C. Brătianu.
   Sesiunea este prima manifestare de acest gen organizată în Aula Academiei Române în memoria marelui om de stat. Programul manifestării poate fi accesat pe site-ul Academiei Române, la adresa:
Intrarea este liberă, în limita celor 180 de locurile disponibile.

Picture Ethiopia




Expozitie de fotografie


Ioana Moldovan


Complexul Muzeal Iulian Antonescu, Bacau


20 - 30 noiembrie 2015






Meserii pe cale de disparitie in Bucovina




Expozitie de fotografie


Dragos Acsani, Victor Acsani


Radauti


28 noiembrie - 5 decembrie 2015






duminică, 22 noiembrie 2015

Intre anotimpuri




Arta plastica contemporana romaneasca


Hotel IBIS, Constanta


27 noiembrie 2015






Invitatie la vesnisaj

    Vineri, pe data de 27 noiembrie, ora 18:00, la hotel IBIS Constanta, se va desfăşura vernisajul expoziţiei de pictură si grafică Intre anotimpuri ce cuprinde lucrări de pictură realizate de artisti plastici din cadrul Sucursalei Uniunii Artiştilor Plastici Constanta.
Va asteptam cu drag!