vineri, 22 noiembrie 2019
Bienala Internațională de Gravură - Crossing Borders
Arta plastică contemporană
Muzeul Național al Literaturii Române, București
26 noiembrie - 15 decembrie 2019
700 de ani de istorie locală în documente unicat
Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud
Bistrița
29 noiembrie 2019
Vă așteptăm alături de noi, vineri, 29 noiembrie 2019, de la
ora 11:00, la sediul Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud la vernisajul
expoziției de istorie 700 de ani de istorie locală în documente unicat.
În preajma Zilei Naționale, Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud
și Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Bistrița-Năsăud vă propun o
expoziție inedită ce reunește documente expuse în premieră, referitoare la
momentele definitorii ale istoriei județului Bistrița-Năsăud și ale celei
naționale.
De la pergamentul, cerneala și sigiliul medieval până la
actele emise și semnate în preajma și după ziua de 1 Decembrie 1918, expoziția
spune povestea celor peste 700 de ani de istorie locală evocând fapte,
personalități și evenimente de marcă, începând cu anul 1291 (data celui mai
vechi document expus) până la momentul redactării listelor cu membrii voluntari
din judeţul Năsăud care au făcut parte din legiunile române în timpul Primului
Război Mondial.
Grație Serviciului Județean al Arhivelor Naționale
Bistrița-Năsăud veți putea vedea, în premieră, pergamentul datat 10 februarie
1291 - Privilegiul acordat de Regele Andrei al II-lea prin care bistriţenii
sunt scutiţi de dări în urma năvălirii tătarilor, pergamentul cu sigiliu
referitor la Privilegiul Reginei Elisabeta, din 1330 prin care locuitorii
Bistriţei aveau dreptul de a fi judecaţi doar de rege, de un comite ales de
rege sau de judele ales de ei, documentul care atestă dreptul bistrițenilor de
a ţine târg anual de Sf. Bartolomeu, semnat de regele Ludovic I în 1353, la
care se adaugă pergamentele emise în timpul lui Iancu de Hunedoara și Matei
Corvin, scrisorile către bistrițeni semnate de Mihai Viteazul- artizanul primei
uniri a românilor de la 1600. Sunt doar câteva dintre cele 21 de documentele
expuse publicului larg în sala Tezaur a muzeului din Bistrița.
Amănunte despre istoria locală, evocată în documente unicat,
veți putea afla vineri,
29 noiembrie 2019 la Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud
care, alături de Serviciului Județean al Arhivelor Naționale Bistrița-Năsăud vă
așteaptă pentru a marca, împreună Ziua Națională a României!
Coordonator de proiect: director, Lavinia Moldovan
Vă așteptăm cu drag!
Manager,
Alexandru Gavrilaș
Andrieș - Un simplu cetățean
Alexandru Andrieș
Ilustrații publicate în Almanah Luceafărul 1982. Decembrie 1981.
Consemnare (semnată de Paul Nancă) publicată în Călătorie pe portativ.
Supliment la caietele-program editate de Opera română din București. 1989.
Muzeul Municipiului București vă invită la o nouă întâlnire din seria Idei în Agora. Tema Contracultura: muzica și versurile se bucură de participarea lui Alexandru Andrieș care se va afla în dialog cu Sorin Antohi marți, 26 noiembrie 2019, ora 18:00, la Casa Filipescu-Cesianu (Calea Victoriei, nr. 151). Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.
Amănunte în link-ul de mai jos:
***
Mai multe despre Alexe puteți afla și de aici: Site web oficial
Micia- Arc peste timp
Vețel
27 noiembrie 2019
Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane Deva, cu sprijinul
Consiliului Judeţean Hunedoara, în colaborare cu Muzeul Național de Istorie a
României București și Primăria Comunei Vețel, organizează expoziția Micia- Arc
peste timp.
Vor fi prezentate publicului vizitator diverse artefacte,
descoperite în cadrul cercetărilor arheologice desfășurate de-a lungul timpului
în situl arheologic Micia, precum și alte informații istorice, legate de acest
sit. Sunt expuse 82 piese arheologice și panouri informative amplasate în sala
special amenajată la Casa de Cultură a localității Vețel și în vecinătatea
amfiteatrului roman, existent în partea nordică a sitului Micia.
Colectivul de cercetare științifică și autoritățile locale
implicate doresc astfel o îmbunătățire a vizibilității importantului centru din
epoca romană, de pe Valea Mureșului și, în egală măsură, conștientizarea
comunității cu privire la valorile cultural-istorice din arealul Comunei Vețel,
menționează arheolog dr. Marius Barbu, Muzeul Civilizației Dacice și Romane
Deva.
La organizarea acestei manifestări culturale, au participat
specialiști din cadrul Muzeului Civilizației Dacice și Romane Deva și Muzeul
Național de Istorie a României, București.
Vernisajul expoziției va avea loc miercuri, 27 noiembrie
2019, ora 12:00, la sediul Primăriei Comunei Vețel, jud. Hunedoara.
Vă așteptăm cu drag!
Secția de Marketing și Relaţii cu Publicul
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




































