vineri, 17 mai 2019

Imortalizând clipa




Expoziție de fotografie 


Muzeul Olteniei, Craiova 


18 mai 2019





   Sâmbătă, 18 mai, ora 19:00, la Muzeul Olteniei va avea loc vernisajul celei de-a X-a ediţii a Salonului Regional de Fotografie pentru Liceeni Oltenia în Imagini şi festivitatea de premiere.
   Salonul Regional de fotografie Oltenia în Imagini este continuatorul Salonului Municipal de Fotografie Craiova în imagini şi este organizat de Asociaţia Culturală Craiova, Muzeul Olteniei şi Fotocluburile Mihai Dan Călinescu şi Mircea Faria în parteneriat cu Inspectoratele Şcolare Judeţene Dolj, Gorj, Mehedinţi, Vâlcea, şi se desfăşoară sub patronajul Asociaţiei Dacica Societatea Română de Artă Fotografică. Salonul este destinat tuturor elevilor de liceu din Oltenia din clasele IX-XII, pasionaţi de fotografie.
    Juriul, alcătuit din Mircea Anghel, artist fotograf, A.FIAP, Hon.FICS (Preşedinte al Fotoclubului Mihai Dan-Călinescu din Craiova) – preşedintele juriului, Cristi Nedelcu – directorul Salonului, Viorel P]rligras, grafician (Asociaţia Culturală Craiova) şi Dorian Delureanu, artist fotograf, preşedinte al Fotoclubului Mircea Faria Craiova), a acordat următoarele premii: Marele Premiu Nicu-Dan Gelep, Medalia de Aur a Asociaţiei Dacica Societatea Română de Artă Fotografică, Medalia de Argint a Asociaţiei Dacica Societatea Română de Artă Fotografică, Medalia de Bronz a Asociaţiei Dacica Societatea Română de Artă Fotografică, Premiul Special „Florin Rogneanu”, Premiul Special Victor Boldâr al Fotoclubului Mircea Faria, Premiul Special al Fotoclubului Mihai Dan-Călinescu şi Premiul Special Ştefan Ciuceanu al Muzeului Olteniei.
    De asemenea, în urma votului desfăşurat pe pagina de facebook a Salonului a fost stabilit şi Premiul de Popularitate.
    Iniţiat acum 10 ani, Salonul a devenit cel mai important eveniment de acest gen care se adresează exclusiv elevilor. Pentru a marca un deceniu de fotografie realizată de liceeni, vor fi expuse afişele tuturor ediţiilor de până acum.
    Tot cu acest prilej va fi deschisă şi expoziţia Bilaterală Craiova - Salonic cu tema 
My Community trough the Pictures. Expoziţia este organizată de Rotary Club Craiova şi Rotary Club Anatolia Salonic Gracia şi găzduieşte lucrările Gabrielei Bălănescu din Craiova şi ale lui Dimitris Papanastasiou din Salonic.
Cele două evenimentele vor deschide la Muzeul Olteniei, Noaptea Europeană a Muzeelor.



Să ne cunoaștem artiștii




De pe scenele teatrului românesc de-odinioară 


Constantin Vintilă




În Nicnic de Anca Bursan și Gh. Panco.



Cu Ion Lucian și Valentin Plătăreanu într-o scenă din
Opinia publică de Aurel Baranga.


Articol publicat în Caiet - program, Nr. 7, Teatrul de Comedie, București.
Stagiunea 1975 - 1976.



Expoziție de fotografie etnografică - Miri și mirese




Complexul Muzeal Iulian Antonescu 


Bacău 


18 mai 2019





În Noaptea Muzelor ieșene...




Muzeul Memorial Mihail Kogălniceanu 


Iași 


18 mai 2019





Fumuri de altădată...




Muzeul Memorial Constantin și Ion Stere 


Bucov 


17 mai 2019






Turneu scandinav




Prezențe românești peste hotare 


Teatrul de Comedie 


Danemarca, Suedia 


aprilie 1975




















Coperta revistei Theatre Newsletter desenată de Dan Nemțeanu.

















Grupaj publicat în Caiet - program Nr. 7, Teatrul de Comedie, București.
Stagiunea 1975 - 1976.



Artă tibetană, colecția Heinrich Harrer




Muzeul de Istorie Suceava 


31 mai - 9 septembrie 2019




    Muzeul Bucovinei și Muzeul Național Liechtenstein din Vaduz vă invită, pe 31 mai 2019, 
ora 12:00, la vernisajul expoziției Artă tibetană, colecția Heinrich Harrer, manifestare desfășurată la Muzeul de Istorie, sala de expoziții temporare POD.
Expoziția va putea fi vizitată în perioada 31 mai - 9 septembrie 2019.
   Heinrich Harrer a fost unul din cei patru alpiniști care au escaladat pentru prima dată Peretele Nordic al muntelui Eiger din Elveția. Între 21 și 24 iulie 1938, alături de Anderl Heckmair, Fritz Kasparek și Ludwig Vörg a realizat prima escaladare remarcabilă a acestui versant.
   După mai multe încercări, la 17 mai 1944 Heinrich Harrer a reușit să ajungă pentru prima dată în Tibet. După mai multe drumeții aventuroase, la 15 ianuarie 1946, Heinrich Harrer a reușit să intre în orașul Lhasa, interzis străinilor. A rămas până în martie 1951 în Tibetul feudal și teocratic cu puternice influențe medievale, în care majoritatea oamenilor erau iobagi. Din 1948 Heinrich Harrer i-a predat lui Dalai Lama engleză, geografie și matematică.Timpul petrecut în Tibet l-a descris în cartea autobiografică Șapte ani în Tibet care a fost tradusă în peste 50 de limbi, iar în 1997 a fost transpusă într-un film cu același titlu la Hollywood, în care rolul egocentricului Heinrich Harrer a fost jucat de Brad Pitt.