marți, 28 februarie 2017

Mia




Oameni care au trecut prin viață




Un album pentru fotografii, primit ca dar într-o zi de Crăciun,
mi-a permis o altă întoarcere în timp.
Prin intermediul unui grup de fete (rude și prietene de școală)
și de băieți care au îmbrăcat haina militară.
Cu toții aflați într-o perioadă complicată. La granița dintre două lumi.
La perioada anilor '40 - '60 mă refer.
Din studiul imaginilor n-am reținut niciun nume de familie.
M-am străduit, pe cât am putut, să le aranjez în ordine cronologică 
și să le grupez după unele personaje comune.
Mia este figura centrală - împreună cu familia și cunoscuții ei.
M-ar fi bucurat să știu mai multe dar m-am mulțumit cu ce am.
E destul parfum de epoca și aici. Chiar dacă nu prea îndepărtată...  




S. V.C. Iași. Ianuarie 1940.



12 februarie 1940. Roșiorii de Vede.
Fotograf Victor Hugo (!), Roșiorii de Vede.
După scris, pare a fi o familie de origine cehă/slovacă.


"Azi 3 VI 1940 Buzău. Am fost să ne fotografiem în oraș pentru carnet, iar la 
întoarcere un fotograf ambulant ne-a rugat să facem o poză. Frumoasă amintire.
Colegele sunt următoarele de la st. spre dr Stănica Florescu, Emy Melinte, Paula
Scarlat, Danny Pofor (?), Sula Căciulă (!), Ana Campa..., Corina Iacob și Geta
Georgescu. Iar în mijloc  e dra pedagogă Coca Obadă. (Destinatar) - Elena Chițu Buzau."


"Vă las ca amintire această fotografie ca fiu. Vă sărut cu drag.
"19 februarie 1941.



Foto Re..., Griviței 94, București.






Felicitare sovietică, cu o dedicație în limba rusă. 10 ianuarie 1945.


"Mia la etatea de 10 ani (cls IV primară)"


"Amintire decând eram elevă cl IV.  Tanța și Lenuța."
Foto Reval, Griviței 98, București.


"...colegă Diaconu Angela care nu te va uita niciodată."
Fotografica, Bd. Brătianu 5, București.


"Amintire din ziua de 3 Mai 1947 de când eram împreună...Corina Marietta."
Foto-Lux, Calea Griviței, Nr. 131, București.


"În amintirea clipelor petrecute împreună. Gigel la 16 1/2 ani." 2 ianuarie 1949.
Foto Chevallier, Str. 13 Septembrie No 11, Lângă Poștă, București.



"Amintire de când eram cu scumpele mele colege Mery, Nory, Iuly, Marga, Nina
și cu Florica (nume totuși anulat - n.a.)"




"O piedică în calea uitării anilor petrecuți în școală. Viorica Ionescu." 1949.



"Gănduri răslețe se adună. Spre a-ți ura din adâncul inimii
dorința scumpă <Nu mă uita> Mimi." 12 noiembrie 1950.


"O umbră pe poză din prima zi a anului 1951. În clișeu e un grup de elevi
din clasele medii tehnice și un grup din comuna Măxineni (?) Raion Brăila, Reg. Galați.
Fotografie din spatele școlii elementare Măxineni(?)"


"Sonia și Tinel asupra chefului." 2 februarie 1951.


"Amintire de când a plecat Nicu din București cu Nina când a împlinit
19 ani. Nina și Nicu." București. 21 aprilie 1951.


"Cu mult drag pentru Minișor. O scânteie ce va licări în umbra trecutului.
Mery Micu." 4 noiembrie 1951.


Florina Cristescu cl V. 
Cu alt scris: "Mia la etatea de 12 ani (în cls I de liceu, prima zi de școală)"
Fotografie de mici dimensini, tip legitimație.


"Amintire cu colegele în Parcul de cultură și odihnă. Anul III C."


"Amintire din anul III C. Am avut întâlnire toate colegele cu băieții în
același punct și la aceeași oră dela care am mers împreună în Parcul de cultură."


"În sesiunea de examene ultimul an."


Iunie 1952.
Foto-Amzei, P. Polu..., Piața Amzei 5, București.
Fotografie de mici dimensiuni, tip legitimație.


"Fotografie făcută în ultimile zile de școală (în curtea școalei cu colege
15 Iulie 1952)" București.


"În ultimile zile de școală. Pentru atunci când se vor uita momentele
petrecute împreună. Privind îto vor aduce aminte de toate năsbătiile
făcute șa școală. Floria și Minu." București. 1952.









"O zi tristă pentru mine. Sonia." 25  decembrie 1952.










1953.


"Amintire din excursiile făcute la Predeal în 1953 cu prieteni și prietene". 
Foto Bilinski, Calea Victoriei 34, București.


"Amintirile din excursiile făcute la Predeal cu prieteni și prietene în 1953".
Foto Bilinski, Calea Victoriei 34, București. 


Foto Bilinski, Calea Victoriei 34, București.


"Amintirile din excursiile făcute la Predeal cu prieteni și prietene în 1953."
Foto Bilinski, Calea Victoriei 34, București.


"Dela un fotograf <amator>." Lt. Mezei Constantin. 5 mai 1953.


"Aș dori ca acest fapt neînsemnat să însemne totuși ceva."
Lt. Mezei Constantin. 5 mai 1953.


"Timpul le va lămuri pe toate...dacă însă îl vom ajuta și noi.
Lt. Const Mezei." 10 mai 1953.


"Amintire după pârtia Clăbucet. Fotografiată de Mr. Butnaru."
Predeal. 23 ianuarie 1954.


"Lângă foc (excursioniști la cabana Clăbucet Sosire. Mr. Butnaru."
24 ianuarie 1954.


"Pe pârtia dela Cioplea în ziua de 24 ianuarie 1954 Predeal. Mr. Butnaru."


"Pentru Marinița. De la mămițica și tăticu care sînt foarte departe.
Pentru puișorul nostru drag." Cluj. 14 martie 1954.


"Amintire din ziua de 29 August 1954 București.
Jeni, Mircea și eu pe Bulevard în dreptul Universității."



Parcul Libertății (Carol I) - n.a. 
(mulțumită observației dlui Nicolae Bogdan Mihai)




"Pentru readucere aminte de clipele din tinerețe, cănd eram cu Geta și Iulică
fotografiați în ziua de 9 ianuarie 1955. Mia."
Foto Studio Marian, Str. Av. Beller No 32, București.


"Stîna de Vale. Cascada Săritura Eduțului." August 1955.


"Concediu de odihnă la Stîna de Vale (săritura Eduțului, cascadă)"
August 1955.


"Amintire din anul 1955 luna august concediu la Stîna de Vale
<Săritura Eduțului>"


"Stîna de Vale lîngă Vila M.F.A." August 1955.




18 martie 1956.


Împreună cu mama ei. Paști. 1956. 


Mama Miei.


"Un coleg, deși anonim în imaginea de pe verso semnează spre aducere aminte."
Zamfirescu.


Băile Herculane (n.a.) Septembrie 1956


"Străbătînd împreună frumoasa vale a Timișilui am adăugat o verigă la șirul
amintirilor ce ne vor spune poate mai tîrziu căt de frumoasă e tinerețea. Eugeniu."
21 octombrie 1956.


"Zămbind - viața pare mai frumoasă. Îți va aminti de scurta dar plăcuta
noastră excursie pe valea Prahovei. Eugeniu." 21 octombrie 1956.


18 martie 1957.


"În Roman cu conducerea șantierului Electro Montaj Roman." 1 Mai 1957.


Păltiniș. 9 septembrie 1957.


Păltiniș. 9 septembrie 1957.


Păltiniș. 9 septembrie 1957.


"Păstrează chipurile care sigur te iubesc. Nu privind să-ți amintești, 
ci amintindu-ți să privești. Cu mult drag Getta." 26 septembrie 1957.


București, 6 octombrie 1957.


"O frumoasă vedere din Pc. de cultură și odihnă I. V. Stalin (Herăstrău - n.a.)"
București, 6 octombrie 1957.


"O mică pierdere în calea uitarii. Îți va aminti de prietenia noastră. Nina.
"6 octombrie 1957.


6 octombrie 1957.


6 octombrie 1957.


6 octombrie 1957.


6 octombrie 1957.


6 octombrie 1957.


6 octombrie 1957.


"Celei mai sincere prietene, o clipă de neuitat din viața noastră.
Cornelia și Puiu." 9 noiembrie 1957.


"Cu cea mai mare dragoste lui Minuleț, o amintire din ziua căsătoriei noastre.
Cornelia și Puiu." 9 noiembrie 1957. 


"Cu drag sincerei mele prietene Minuleț, din ziua celui mai fericit eveniment
din viața noastră. Cornelia și Puiu." 9 noiembrie 1957.


"O candelă aprinsă în întunericul uitării. Bibica." 25 decembrie 1957.
Fotografie de mici dimensini, tip legitimație.


"Oferită cu drag pentru ați aminti de anii cînd am fost pentru
satisfacerea stagiului militar. Iulică." Foto-Moda, Oradea.
2 februarie 1958.


"Îie Mina îți ofer această fotografie cu mult drag. Jench."
 Foto-Moda, Oradea. 17 martie 1958.


"Amintire dela data de cînd am împlinit un an. Eugeniu."
11 august 1958.


"De la nepoțelul vostru la un an și jumătate Eugeniu pentru mătușa Mia."
11 martie 1959.



"Nina, Știu că în colecția ta nu sînt un exemplar rar, dar mai știu
că-n inima ta am un loc cu totul deosebit și în felul ac. îți las portretu-mi. Geta."
Studio Foto-Film, Bdul 6 Martie 10, București. 2 februarie 1959.


"Nina,, acum mai sîntem împreună, dar poate mai tîrziu vom dori să mai fim și
nu vom mai reuși. Ca semn de reamintire-ți dăruesc această poză la vîrsta de 21 ani.
Getta." Studio Foto-Film, Bdul 6 Martie 10, București. 2 februarie 1959.


"În dreapta-ți stă ființa ce-ți poartă în veci credința și-ți mărturisește, prin 
tăcere însă, cît de mult te iubește. Cu o deosebită plăcere de la a ta soră Getta."
2 februarie 1959.


"Oferită cu plăcere pentru Nelu și Tanța. Mia." 18 martie 1959.
Studio Foto-Film, Bdul 6 Martie 10, București.


"În fața cabanei Padina." 21 iulie 1959.


Foto Bilinski, Calea Victoriei 38, București. 1959.



Sonia.




Cristy și Gaby. Bușteni. 1960.


Silvestru, Olga. 1961.


"Monica 5 ani 6 luni. Gigi."




"Serbare la grădiniță." 1962.






Ședință foto...





O întâlnire - revedere care s-a lăsat cu-o horă...







"Împreună cu Ina și Geta la Băneasa. Ne-am dus să vedem o vilă." 
Angelica. 1984.


"Angelica și Cristi mic." 1 mai 1987.


"Angelica și Cristi mic." 1 mai 1987.


"Cristi mic la el acasă cu curcanul." 1 mai 1987.



Album dăruit de Bibica Miei, de Crâciun, în 1957. 





luni, 27 februarie 2017

Retrospectivă




Arta plastică contemporană românească


Marin Petre Constantin 


Cercul Militar Național, București


27 februarie - 16 martie 2017







Exponatul lunii




Muzeul Casa Cuza Vodă


Galați


1 - 31 martie 2017





    Muzeul de Istorie Paul Păltănea Galaţi, propune publicului gălăţean pentru luna martie a.c., în cadrul proiectului Exponatul lunii, prezentarea unui bun muzeistic cu valoare deosebită din patrimoniul instituţiei: Pașaport românesc model 1932 (posesor Natan Roth, secretarul Consulatului Olandei de la Galați).
    Denumirea de paşaport este menţionată pentru prima dată în Regulamentele Organice desemnând documentul general de călătorie în baza căruia românii puteau circula peste graniţă. Prin Regulamentul Organic se prevedea obligaţia Agiei de a elibera „răvaşe de drum” acelora care părăseau teritoriul ţării şi de a le verifica pe ale celor care intrau în ţară. Prin urmare, la hotarul Valahiei, călătorii prezentau atât paşaportul, cât şi răvaşul de drum.
    La 19 martie 1912, regele Carol I promulgă „Legea asupra paspoartelor” care preciza: „Paspoartele se emit în numele Regelui şi se liberează de ministerul de interne şi de prefecţii de judeţe şi de poliţie în condiţiunile ce se vor determina prin regulamentul de aplicare a acestei legi” (art. I).
    Paşaportul expus, model 1932, a fost emis la 1 februarie 1940 de Chestura Poliţiei Galaţi, reprezentată prin chestorul Dumitru I. Dumitrescu. Posesorul acestuia, Natan Roth, deţinea la momentul emiterii funcţia de secretar al Consulatului Olandei de la Galaţi.
    Micro-expoziţia organizată de muzeograf Mariana-Delia Pohrib, poate fi vizitată la Muzeul Casa Cuza Vodă Galaţi din str. Al. I. Cuza, nr. 80, în perioada 1 – 31 martie 2017, de miercuri până duminică, în intervalul orar 9:00 – 17:00.

Oferă în dar o carte, de Mărţişor!




Târgul Gaudeamus


Teatrul Național Marin Sorescu, Craiova


1 - 5 martie 2017





    Târgul Gaudeamus Craiova, organizat de Radio România prin Centrul Cultural Media şi Radio Oltenia Craiova, este unul dintre cele mai longevive târguri de carte din ţara noastră, un real reper în peisajul cultural al zonei. Palmaresul ediţiei precedente vorbeşte de la sine: peste 14.800 de vizitatori, 2.500 de participanţi la deschiderea oficială, aproape 100 de evenimente culturale, 64 de expozanţi.
   "Oferă în dar o carte, de Mărţişor!" este motto-ul sub care Gaudeamus Craiova deschide anual seria celor mai îndrăgite târguri de carte din România.

Avangardă și proletcultism




Stelian Tănase


Muzeul Național de Artă al României, București


2 martie 2017





   Rezultat al cercetărilor întreprinse în ultimele decenii de scriitorul Stelian Tănase, conferința va conține considerații referitoare la avangardismul din primele decenii ale secolului XX și doctrina proletcultistă, așa cum a fost ea formulată în Uniunea Sovietică. Totodată va pune în evidență felul în care reprezentanți ai avangardei istorice din România, ca M. H. Maxy sau Jules Perahim, care au militat în perioada interbelică pentru un nou vocabular al artei, non-mimetic și non-figurativ, au trecut, odată cu instalarea regimului comunism în România, la un nou tip de militantism pus în slujba reprezentării "realității concrete” – realismul socialist.
   Conferința va avea loc în spațiul adiacent expoziției Artă pentru popor? Plastica oficială românească între 1948-1965. Mai multe detalii despre expoziție aici: http://mnar.arts.ro/descopera/expozitii-temporare
Intrarea este liberă.

Dublu eveniment expozițional




Muzeul de Arheologie, Istorie și Etnografie


Hunedoara 


1 martie 2017





    Primăria Hunedoara și Muzeul de Arheologie, Istorie si Etnografie Hunedoara, în colaborare cu Asociația pentru Protejarea și Promovarea Castelului Corvinilor, oferă cetățenilor Hunedoarei, dar și turiștilor, un mărțișor cultural. Este vorba de un dublu vernisaj, ce va avea loc miercuri, 1 martie, ora 10:00, la sediul Muzeului de Arheologie, Istorie și Etnografie Hunedoara din strada Curtea Corvineștilor, nr. 1-3 (Curtea Husarilor din ansamblul Castelul Corvinilor).
    Astfel, va fi deschisă spre vizitare expoziția Preistoria și Protoistoria Hunedoarei dar și expoziția Dacii de la Munte. Dacii de la Câmpie, organizată în colaborare cu Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva, Universitatea de Vest Timișoara și Asociația ArheoVest Timișoara, cu sprijinul Consiliilor Județene Hunedoara și Timiș.
    “Expoziția Preistoria și Protoistoria Hunedoarei etalează o serie de materiale arheologice - expuse în vitrine, dar și în cadrul unor reconstituiri tridimensionale - care sunt datate în intervalul de timp cuprins între Paleoliticul Mijlociu și Epoca dacică. Au fost realizate reconstituiri ale unor contexte funerare din Epoca Fierului, dar și o construcție cu pereți decorați din Epoca Bronzului. Toate aceste artefacte provin din contexte arheologice cercetate în zona Hunedoarei și sunt însoțite de o suită de panouri explicative cu texte și imagini sugestive.
    Expoziția Dacii de la Munte. Dacii de la Câmpie ilustrează aspecte comparative ale vieții dacilor din Transilvania și Banat. Numeroasele artefacte din metal, corn, os, argilă și piatră, sunt de asemenea însoțite de panouri explicative ce cuprind informații complexe, care alături de imagini grafice și fotografii alcătuiesc o imagine sugestivă despre civilizația dacică din cele două zone geografice”, spune dr. Sorin Tincu directorul Muzeului de Arheologie, Istorie și Etnografie Hunedoara.

Cel mai frumos loc din lume este chiar aici




Lansare de carte


Care Santos


Librăria Humanitas, Cișmigiu, București


6  martie 2017

 


    Lansarea va avea loc luni, 6 martie, ora 19:00, la Librăria Humanitas de la Cişmigiu 
(Bld, Regina Elisabeta nr. 38). Alături de Care Santos, vor vorbi Tania Radu, Marina Constantinescu şi Simona Kessler. Moderatorul întâlnirii este Denisa Comănescu, director general Humanitas Fiction. Seara se va încheia cu o sesiune de autografe şi de o degustare de ciocolată.
    "Un duo creativ de scriitori semnează acest delicat roman. Pe de o parte, Care Santos, cunoscută prozatoare cu o spectaculoasă ascensiune, pe de alta, Francesc Miralles, un nume de referință pentru literatura motivațională și autor a numeroase bestselleruri internaționale.“ Que leer
Eveniment realizat în parteneriat cu Instituto Cervantes de Bucarest şi 
ciocolateria Chocofashion.
Accesul la eveniment este gratuit în baza unei rezervări prealabile prin eventbook.     
                        ***Humanitas FictionCel mai frumos loc din lume este chiar aici