miercuri, 27 iulie 2016

De pe campul de lupta...al comics-urilor




Colectii si Colectionari


Cartofilie




O cutie-set; pentru iubitorii revistelor de benzi desenate.
Si ai cartilor postale, de buna seama...
Aparuta la Editura Egmont (Marea Britanie) in 2013 (prima editie).
O readucere in memorie a unei publicatiei aparute intre 1975-1988.  


































































































 

Coperta a III-a.


"Cotorul".


Coperta a IV-a.
***
Carti postale necirculate.
Puse in pagina exact in ordinea in care au fost asezate in cutie.









Pinacoteca Bucureştiului. Un proiect interbelic




Muzeul Municipiului Bucuresti


29 iulie - 30 august 2016





    Muzeul Municipiului Bucureşti vă invită să descoperiți o nouă expoziție temporară – Pinacoteca Bucureştiului. Un proiect interbelic, deschisă în perioada 29 iulie 2016 – 30 august 2017.
Vernisajul expoziției va avea loc în ziua de 29 iulie, ora 18:30, la Palatul Suțu.
   Expoziția reprezintă un memento dedicat Pinacotecii bucureştene şi preconizează să sintetizeze o imagine reprezentativă a Pinacotecii, în constituirea căreia colecţionismul de stat şi cel particular au avut o pondere egală.
   Deschizând această expoziție, Muzeul Municipiului Bucureşti redă publicului două noi spaţii expoziţionale de la etajul Palatului Suțu, completând circuitul de vizitare după ce acestea au funcționat ca depozite o perioadă de câțiva ani.
    Pinacoteca bucureşteană, inaugurată în 1933, având ca prim sediu palatul amiralului Gheorghe Urseanu, a ajuns să cuprindă azi aproximativ 5.500 de piese de pictură, grafică şi sculptură românească şi universală. Conjuncturi diverse ale istoriei urbane au făcut colecția inaccesibilă locuitorilor Capitalei, timp de un sfert de veac. După ce a fost deposedată de numeroase opere preţioase în anii comunismului, colecţia nu a mai fost valorificată după 1990 decât fragmentar, prin câteva evenimente temporare, majoritatea găzduite în locaţii externe Muzeului Municipal.
    Fondată prin strădania unor personalităţi marcante ale culturii româneşti a epocii, ca secție a Muzeului Municipal, Pinacoteca a devenit, în primii săi ani de existență, esențială în modernizarea culturală a Capitalei, prin eforturi concentrate ale Municipalității, colecționarilor şi instituțiilor donatoare, între care: Eforia Spitalelor, Clubul Tinerimii, Automobil Clubul Român, alături de Cabinetul Primarului General împreună cu Direcția Mişcării Culturale.
    Primele două colecţii donate Municipalităţii – cea a magistratului Ioan I. Movilă şi cea a sculptorului Filip Marin - au fost hotărâtoare pentru începuturile importantei instituții de cultură. Însemnătatea lor a făcut ca, în perioada interbelică, două dintre cele şase săli ale Pinacotecii să poarte numele celor doi colecționari. Gestul soțiilor lor de a contribui la înzestrarea Pinacotecii era considerat esențial pentru constituirea şi păstrarea memoriei colective prin sporirea patrimoniului artistic bucureştean. Pinacoteca însăşi era apreciată ca un veritabil „templu al artei” care să încânte şi să instruiască. Nu era întâmplătoare cutuma ca artiştii români ce îşi petreceau perioadele de studii în străinătate să trimită acasă copii după marii maeştri occidentali considerați repere culturale desăvârşite. Asemenea lor, figuri din elita românească achiziționau, în afara lucrărilor originale, copii după realizări celebre, pe care să le adauge cu mândrie patrimoniului lor privat. Nu în ultimul rând, preocuparea Instituției pentru promovarea de valori autentice a impulsionat creația locală, concretizându-se într-un real tezaur de repere vizuale bucureştene.
     Prin recurs la entitatea inițială a Pinacotecii, expoziția de față reuneşte lucrări provenite din primele două colecții donate, expuse alături de creații reprezentative pentru artiştii români din perioada modernă şi contemporană, grupate tematic, în patru secțiuni – portrete, naturi statice, scene de gen, peisaje. Astfel, publicul va putea vedea opere de artă universală, dar şi pânze româneşti semnate, între alții, de Gheorghe Tattarescu, Mişu Popp, Nicolae Grigorescu, Sava Henția, Ion Andreescu, G.D. Mirea, Theodor Pallady, Marius Bunescu, Nicolae Dărăscu, Nicolae Tonitza, Francisc Şirato, Coca Mețianu, Mina Byck Wepper, Rodica Maniu etc. Sunt expuse sculpturi de Filip Marin, Dimitrie Paciurea, Ion Jalea, Milița Petrascu, Ion Irimescu, Boris Caragea, Gheorghe Anghel, Constantin Lucaci, Ovidiu Maitec.
    Sperăm ca, prin această incursiune într-unul din episoadele edificării Bucureştiului modern, privitorii să îşi poată forma o părere echilibrată despre un important şi ambiţios proiect interbelic românesc, ce aşteaptă în continuare un sediu adecvat.
    Mai multe detalii pe site-ul oficial al Muzeului Municipiului Bucureşti:


marți, 26 iulie 2016

Maica Domnului în iconografia din Transilvania




Muzeul Etnografic al Transilvaniei


Cluj - Napoca


28 iulie - 31 august 2016





     Muzeul Etnografic al Transilvaniei, instituție publică de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Județean Cluj, vă invită să luați parte joi, 28 iulie 2016, de la ora 13:00, la vernisajul expoziției Maica Domnului în iconografia din Transilvania. Icoane din patrimoniul Muzeului Etnografic al Transilvaniei.
     Muzeul Etnografic al Transilvaniei deține în patrimoniul său o colecție de 680 de icoane (dintre care 570 pe sticlă), o mare parte a acestora fiind achiziționate în timpul cercetărilor de teren realizate de specialiștii muzeului.
    Reprezentările Maicii Domnului sunt printre cele mai frecvente în iconografia pe sticlă din Transilvania. Multitudinea de teme în care aceasta este prezentată – Maica îndurerată, Maica cu Pruncul, Nașterea Maicii Domnului, Încununarea Maicii Domnului, Nașterea Domnului Isus, Prohodul, Masa Raiului, Judecata de Apoi, Bunavestire etc – ne arată cât de apropiată era Maica Domnului de sufletul țăranilor transilvăneni.
     Expoziția Maica Domnului în iconografia din Transilvania prezintă o selecție de peste 50 de icoane pe sticlă din colecțiile Muzeului Etnografic al Transilvaniei, realizate în secolele al XVIII-lea și al XIX-lea. Icoanele, de o remarcabilă expresivitate și de un pitoresc deosebit, provin din toate centrele de iconari din Transilvania: Nicula, Valea Sebeșului, Șcheii Brașovului, Mărginimea Sibiului, Țara Oltului, Mărgău.
    Expoziția va fi deschisă până în 31 august 2016, de miercuri până duminică, între orele 10:00-18:00, la sediul central al Muzeului Etnografic al Transilvaniei (str. Memorandumului nr. 21).

Festivalul de Arta Tomisul Etern




Faleza Cazinoului


Constanta


prima editie, 30 iulie - 3 august 2016





    Exista o tendinta la nivel local si national de scadere a interesului comunitatii pentru activitatile culturale, una dintre cauze fiind poate invazia tehnologie media si centrelor comerciale moderne de mari dimensiuni unde tot mai multi oameni petrec timpul liber. Multi artisti si organizatori de spectacole si expozitii observa numarul in scadere al participantilor.     
    Asa a pornit poate ideea acestui festival, aceea ca artistii pot merge cu spectacolele in mijlocul comunitatii pentru a reface puntea de legatura cu locuitorii orasului. Promenada Cazinoului este probabil cel mai aglomerat pietonal al orasului. Festivalul de Arta Tomisul Etern este la prima editie dar se doreste a deveni o traditie pentru orasul Constanta. Initiativa apartine unui grup de profesori ai Colegiului de Arte Regina Maria sprijiniti de voluntarii asociatiei Simplu.
   In perioada 30 iulie - 3 aug 2016, in intervalul orar 18:00-22:00, vor avea loc concerte de pian, vioara, viola si expozitii de pictura, design si sculptura ale elevilor si profesorilor colegiului, invitat special fiind pianistul si profesorul Octavian Renea din Muechen, Germania, care va sustine si un masterclass in incinta colegiului in perioada 1-7 august atat pentru tinerii constanteni cat si pentru alti elevi ale altor institutii de profil din tara si strainatate.
    Accesul la evenimente este gratuit, va exista o cutie pentru donatii in zona expozitiei iar fondurile vor fi utilizate pentru lucrari de amenajare peisagera ale curtii colegiului. Incercam astfel sa creem spatii mai atractive tinerilor pentru socializare si studiu.

Va asteptam cu drag!

info: 0729 469 848 - andrei chivu

Târg de Antichităţi




Colectii si Colectionari


Iulius Mall, Timisoara


editia a 113-a, 29-31 iulie 2016





   EXPOTIMIŞOARA INTERNAŢIONAL anunţă publicul pasionat de lucruri antice că suita evenimentelor de vară, de acest gen, la Iulius Mall continuă cu Târgul de Antichităţi, ediţia 113 care va avea loc în perioada 29-31 iulie.
   O mulțime de colecţionari de frumos vin în zona parter, din Iulis Mall, la o nouă întâlnire cu pasionaţii obiectelor cu istorie.
   De vineri până duminică inclusiv, vizitatorii vor putea admira şi achiziţiona: bijuterii, argintărie, ceasuri, numismatică, filatelie, porţelanuri, tablouri, statuete, mobilier, oglinzi şi multe altele.
   Continuând să fie evenimentul numarul 1, în acest domeniu, din această zonă a ţării, vor participa în jur de 40 de standuri, fiind prezenţi unii dintre cei mai prestigioşi anticari din zona de vest, nord-vest şi sud-vest.
Vă rugăm să consultaţi site-ul nostru:
www.expotimisoara.ro
la rubrica de calendar expoziţional 2016 şi ne puteţi scrie pe adresa:
expotimisoara@gmail.com.
Vă mulţumim pentru interesul acordat.
Organizatorii

N. Steinhardt: Cultură și credință. Caietele de la Rohia (I-III)




Lansare de carte


Florian Roatis


Catedrala Episcopala Sfanta Treime, Baia Mare


29 iulie 2016 




    Mănăstirea Sf. Ana Rohia, Fundația N. Steinhardt și Editura Școala Ardeleană organizează lansarea volumului N. Steinhardt: Cultură și credință. Caietele de la Rohia (I-III), ediţia a doua, revizuită şi adăugită, alcătuită de Florian Roatiş.
    Vor lua cuvântul: P.S. Justin Sigheteanul, Alexandru Surdu, Ștefan Vișovan, Florian Roatiș și Vasile George Dâncu.
    Evenimentul va avea loc vineri, 29 iulie 2016, începând cu ora 11:30, în Sala Sf. Iosif Mărturisitorul a Catedralei Episcopale Sfânta Treime din Baia Mare (Bulevardul Unirii nr. 17).

Tezaur – Episcopia Tulcii




Muzeul National Brukenthal


Sibiu


28 iulie - 1 octombrie 2016





Locul de desfășurare: Casa Albastră, Sala Multimedia
Vernisaj: Joi, 28 iulie, ora: 18:00
Partener: Episcopia Tulcii
Curatori: Alexandru Constantin Chituţă și dr. Raluca Frîncu

   Expoziţia aduce în faţa publicului vizitator un remarcabil fond de obiecte bisericeşti reprezentative pentru secolele XVIII-XX, dar şi pentru aria culturală şi confesională a Dobrogei de Nord. În acest spaţiu milenar se regăsesc cetăţi getice, romane şi bizantine, un amestec de civilizaţii într-o sinteză unică, în care trăsături culturale occidentale convieţuiesc cu cele balcanice şi orientale.


   Obiectele de cult din Episcopia Tulcii demonstrează efortul de elaborare a unui limbaj plastic local, prin asimilarea mijloacelor de expresie specifice stilurilor bizantin şi slavon.
Realizată în parteneriat cu Episcopia Tulcii, expoziția urmăreşte să repună în circuitul cultural-naţional valorile de artă religioasă care se regăsesc în bisericile şi mănăstirile tulcene. Altfel spus, expoziţia este un moment de reflecţie serioasă asupra moştenirii spirituale lăsate de înaintaşii noştri şi o responsabilizare pentru conservarea valorilor patrimoniale.