luni, 28 martie 2016
Zilele Culturii Iraniene
Muzeul Etnografic al Transilvaniei
Cluj - Napoca
1 - 2 aprilie 2016
Muzeul Etnografic al Transilvaniei, instituție publică de
cultură aflată sub autoritatea Consiliului Județean Cluj, vă invită la
expoziția (cu vânzare) de artă și artizanat din Iran organizată în cadrul Zilelor Culturii Iraniene care se vor desfășura în 1 și 2 aprilie 2016, la
sediul central al Muzeului, str. Memorandumului nr. 21.
Organizată de Ambasada
Republicii Islamice Iran în România, Middle East Political and Economic
Institute, Universitatea Babeș Bolyai și Muzeul Etnografic al Transilvaniei,
expoziția va fi vernisată vineri, 1 aprilie 2016, la ora 16:30, în prezența
Excelenței Sale Hamid Moayyer, Ambasadorul Republicii Islamice Iran în România.
Vă așteptăm cu drag!
***
sâmbătă, 26 martie 2016
Ora de povesti
Mihaela Rafailescu
Biblioteca Ion Creanga, Bucuresti
2 aprilie 2016
Dacă prichindelului tău îi plac animăluţele de companie şi
vrei să se întâlnească cu un dresor profesionist, să asculte poveşti fabuloase
cu animale, dar şi poveşti reale, vă invităm la Biblioteca Ion Creangă.
Mihaela Rafailescu, invitata noastră la această ediţie, este
însoţită de Ţuca, o căţeluşă adorabilă, a cărei poveste o s-o aflaţi sâmbătă
dimineaţa.
Spitale dispărute ale Bucureștiului
Muzeul Municipiului Bucuresti
30 martie - 3 iulie 2016
Fundația Colegiului Medicilor din Municipiul București,
împreună cu Muzeul Municipiului București, vă invită să vizitați expoziția Spitale dispărute ale Bucureștiului, deschisă în curtea Palatului Suțu, în
perioada 30 martie- 3 iulie 2016. Vernisajul va avea loc miercuri 30 martie, la ora 14:00.
Expoziția
oferă o privire asupra activității spitalelor bucureștene a căror funcționare a
fost sistată ca urmare a cutremurelor, a bombardamentelor din timpul Celui
de-al Doilea Război Mondial, a demolărilor și restructurărilor din Perioada
Comunistă, sau a lipsei de finanțare și a proceselor de retrocedare din perioada
postdecembristă.
Din secolul
al XVIII-lea până în prezent, spitalele bucureștene au asistat în mod decisiv
la dezvoltarea orașului, venind în întâmpinarea nevoilor cetățenilor. Astfel,
Spitalul Pantelimon a fost ridicat pentru a face față epidemiillor de ciumă și
lingoare ce loveau populația, Spitalul Brâncovenesc a apărut ca un spital
pentru nevoiași, "spre mângâierea celor în lipsuri și nevoi” , Spitalul
Mărcuța, pentru a oferi "smintiților” un tratament medical, "cu blândețe și
răbdare”, iar primul Spital de Urgență, pentru a asigura ajutor, în cadrul
Societății de Salvare, oricând și pentru oricine era nevoie.
O parte
dintre primele spitale din Capitală au străbăut un lung drum peste secole,
cunoscând modernizări și dezvoltări succesive. Altele, însă, nu au depășit
bariera timpului, trecând în uitare contribuții remarcabile la modernizarea
medicinei în România, alături de clădirile de mare valoare arhitecturală ce
le-au găzduit activitatea.
Personalități
de o înaltă conduită profesională și calitate umană, precum Psihiatrul
Alexandru Suțu, frații Mina și Nicolae Minovici sau Academicianul Prof Dr
Nicolae Cajal, și-au legat destinele de aceste instituții, aducându-le
activitatea de cercetare și de îngrijire a bolnavilor la nivelul standardelor
europene ale vremii. Multe dintre aceste spitale dispărute reprezintă ctitorii
ale unor personalități marcante în istoria orașului, precum Safta Brâncoveanu,
Grigore al II-lea Ghica sau Alexandru Moruzi.
Vă invităm,
așadar, să redescoperiți pagini uitate din istoria Capitalei și a medicinei
românești, restabilind memoria unor personalități și instutuții al căror
deziderat a fost o îngrijire corectă a pacienților, pentru o viață mai
sănătoasă și mai lungă.
Doamna Doctor Cătălina Poiană, Președinte al Colegiului
Medicilor din București și Domnul Profesor Octavian Buda, Șef al Catedrei de
Istorie a Medicinei din cadrul Universității de Medicină și Farmacie Carol
Davila din București sunt invitați să ne deschidă, în cadrul vernisajului de
miercuri, 30 martie, această călătorie prin timp.
***
vineri, 25 martie 2016
Jurnal de călătorie...
Arta plastica contemporana
Serge Vasilendiuc, Mariusz Drohomirecki
Muzeul Judetean Satu Mare
30 martie - 30 aprilie 2016
Muzeul
Judeţean Satu Mare - Secţia Artă, în
colaborare cu Institutul Polonez din Bucureşti
vă invită
la expoziţia de artă din Polonia intitulată Jurnal de
călătorie... semnată de artiştii plastici:
Serge Vasilendiuc si Mariusz Drohomirecki
vernisaj:
30 martie 2016 (miercuri), ora 17:00
expoziţie
deschisă în perioada 30 martie - 30 aprilie a.c.
MASM, 440014 Satu Mare, Piaţa Libertăţii nr. 21
Recital de poezie: Reverie.
Muzeul Poni - Cernatescu
Iasi
28 martie 2016
Cu prilejul
Zilei Mondiale a Teatrului, Muzeul Poni-Cernatescu va invita luni, 28 martie,
ora 12:00, la recitalul de poezie Reverie. Va asteptam cu drag!
***
Întâlniri irepetabile
Lansare de carte
Maria Cogalniceanu
Casa Memoriala Petru Stefanescu-Goanga, Braila
30 martie 2016
Cartea
doamnei Maria Cogălniceanu, Întâlniri irepetabile, este un document
memorialistic de excepţie. Ea surprinde cu elevată spiritualitate corespondenţa
domniei sale cu personalităţi uriaşe ale culturii naţionale: Constantin Noica,
Geo Bogza, Nicolae Steinhardt, Anton Dumitriu, Edmond Nicolau, Alexandru Talex,
Nicolae Carandino etc. Această apariţie editorială, unică în peisajul literar-memorialistic
local, ne oferă şansa de a descoperi, dincolo de operă, personalitatea şi
dimensiunea umană a unor mari nume ale spiritualităţii româneşti. Peste toate
acestea se află mândria noastră că aproape jumătate dintre cei cuprinşi în
paginile cărţii sunt brăileni.
Organizatorii
evenimentului sunt:
Asociaţia Culturală ArtZONE şi Casa de Cultură a
Municipiului Brăila.
***BrailaPeBune.net
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






