luni, 28 martie 2016

Conferintele ASTREI Dejene




Unirea Basarabiei cu Romania


Cercul Militar, Dej


29 martie 2016





Zilele Culturii Iraniene




Muzeul Etnografic al Transilvaniei


Cluj - Napoca


1 - 2 aprilie 2016






    Muzeul Etnografic al Transilvaniei, instituție publică de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Județean Cluj, vă invită la expoziția (cu vânzare) de artă și artizanat din Iran organizată în cadrul Zilelor Culturii Iraniene care se vor desfășura în 1 și 2 aprilie 2016, la sediul central al Muzeului, str. Memorandumului nr. 21. 
   Organizată de Ambasada Republicii Islamice Iran în România, Middle East Political and Economic Institute, Universitatea Babeș Bolyai și Muzeul Etnografic al Transilvaniei, expoziția va fi vernisată vineri, 1 aprilie 2016, la ora 16:30, în prezența Excelenței Sale Hamid Moayyer, Ambasadorul Republicii Islamice Iran în România. Vă așteptăm cu drag!
***

sâmbătă, 26 martie 2016

Ora de povesti




Mihaela Rafailescu


Biblioteca Ion Creanga, Bucuresti


2 aprilie 2016






   Dacă prichindelului tău îi plac animăluţele de companie şi vrei să se întâlnească cu un dresor profesionist, să asculte poveşti fabuloase cu animale, dar şi poveşti reale, vă invităm la Biblioteca Ion Creangă.
   Mihaela Rafailescu, invitata noastră la această ediţie, este însoţită de Ţuca, o căţeluşă adorabilă, a cărei poveste o s-o aflaţi sâmbătă dimineaţa.

Spitale dispărute ale Bucureștiului




Muzeul Municipiului Bucuresti


30 martie - 3 iulie 2016





   Fundația Colegiului Medicilor din Municipiul București, împreună cu Muzeul Municipiului București, vă invită să vizitați expoziția Spitale dispărute ale Bucureștiului, deschisă în curtea Palatului Suțu, în perioada 30 martie- 3 iulie 2016. Vernisajul va avea loc miercuri 30 martie, la ora 14:00.
   Expoziția oferă o privire asupra activității spitalelor bucureștene a căror funcționare a fost sistată ca urmare a cutremurelor, a bombardamentelor din timpul Celui de-al Doilea Război Mondial, a demolărilor și restructurărilor din Perioada Comunistă, sau a lipsei de finanțare și a proceselor de retrocedare din perioada postdecembristă.
   Din secolul al XVIII-lea până în prezent, spitalele bucureștene au asistat în mod decisiv la dezvoltarea orașului, venind în întâmpinarea nevoilor cetățenilor. Astfel, Spitalul Pantelimon a fost ridicat pentru a face față epidemiillor de ciumă și lingoare ce loveau populația, Spitalul Brâncovenesc a apărut ca un spital pentru nevoiași, "spre mângâierea celor în lipsuri și nevoi” , Spitalul Mărcuța, pentru a oferi "smintiților” un tratament medical, "cu blândețe și răbdare”, iar primul Spital de Urgență, pentru a asigura ajutor, în cadrul Societății de Salvare, oricând și pentru oricine era nevoie.
   O parte dintre primele spitale din Capitală au străbăut un lung drum peste secole, cunoscând modernizări și dezvoltări succesive. Altele, însă, nu au depășit bariera timpului, trecând în uitare contribuții remarcabile la modernizarea medicinei în România, alături de clădirile de mare valoare arhitecturală ce le-au găzduit activitatea.
    Personalități de o înaltă conduită profesională și calitate umană, precum Psihiatrul Alexandru Suțu, frații Mina și Nicolae Minovici sau Academicianul Prof Dr Nicolae Cajal, și-au legat destinele de aceste instituții, aducându-le activitatea de cercetare și de îngrijire a bolnavilor la nivelul standardelor europene ale vremii. Multe dintre aceste spitale dispărute reprezintă ctitorii ale unor personalități marcante în istoria orașului, precum Safta Brâncoveanu, Grigore al II-lea Ghica sau Alexandru Moruzi.
    Vă invităm, așadar, să redescoperiți pagini uitate din istoria Capitalei și a medicinei românești, restabilind memoria unor personalități și instutuții al căror deziderat a fost o îngrijire corectă a pacienților, pentru o viață mai sănătoasă și mai lungă.
    Doamna Doctor Cătălina Poiană, Președinte al Colegiului Medicilor din București și Domnul Profesor Octavian Buda, Șef al Catedrei de Istorie a Medicinei din cadrul Universității de Medicină și Farmacie Carol Davila din București sunt invitați să ne deschidă, în cadrul vernisajului de miercuri, 30 martie, această călătorie prin timp.
***

vineri, 25 martie 2016

Jurnal de călătorie...




Arta plastica contemporana


Serge Vasilendiuc, Mariusz Drohomirecki


Muzeul Judetean Satu Mare


30 martie - 30 aprilie 2016





    Muzeul Judeţean Satu Mare - Secţia Artă, în colaborare cu Institutul Polonez din Bucureşti
vă invită la expoziţia de artă din Polonia intitulată Jurnal de călătorie... semnată de artiştii plastici:
Serge Vasilendiuc si Mariusz Drohomirecki 
vernisaj: 30 martie 2016 (miercuri), ora 17:00
expoziţie deschisă în perioada 30 martie - 30 aprilie a.c.
MASM, 440014 Satu Mare, Piaţa Libertăţii nr. 21

Recital de poezie: Reverie.




Muzeul Poni - Cernatescu


Iasi


28 martie 2016





    Cu prilejul Zilei Mondiale a Teatrului, Muzeul Poni-Cernatescu va invita luni, 28 martie, ora 12:00, la recitalul de poezie Reverie. Va asteptam cu drag!
***

Întâlniri irepetabile




Lansare de carte


Maria Cogalniceanu


Casa Memoriala Petru Stefanescu-Goanga, Braila


30 martie 2016





    Cartea doamnei Maria Cogălniceanu, Întâlniri irepetabile, este un document memorialistic de excepţie. Ea surprinde cu elevată spiritualitate corespondenţa domniei sale cu personalităţi uriaşe ale culturii naţionale: Constantin Noica, Geo Bogza, Nicolae Steinhardt, Anton Dumitriu, Edmond Nicolau, Alexandru Talex, Nicolae Carandino etc. Această apariţie editorială, unică în peisajul literar-memorialistic local, ne oferă şansa de a descoperi, dincolo de operă, personalitatea şi dimensiunea umană a unor mari nume ale spiritualităţii româneşti. Peste toate acestea se află mândria noastră că aproape jumătate dintre cei cuprinşi în paginile cărţii sunt brăileni.

Organizatorii evenimentului sunt: 
Asociaţia Culturală ArtZONE şi Casa de Cultură a Municipiului Brăila.
***BrailaPeBune.net