miercuri, 23 martie 2016

Salonul Premiantilor




Arta plastica contemporana romaneasca


Galeria Helios, Timisoara


editia a IV-a, 17 - 30 martie 2016





Descoperă România Sălbatică



Centrul Cultural Reduta


Brasov


1 aprilie 2016





   Centrul Cultural Reduta din Brașov are plăcerea să găzduiască în data de 1 aprilie, de la ora 18:00, lansarea unui serial documentar unic în acest moment în România. Fotograful Dan Dinu și videograful Cosmin Dumitrache au lucrat pentru acest serial mai bine de doi ani. 
   Descoperă România Sălbatică își propune să te poarte prin intermediul fotografiei, în unele dintre cel mai interesante zone ale țării, dar și să îți arate locuri mai puțin cunoscute, însă la fel de frumoase și pline de viață.
   Serialul vine ca o completare la proiectul România Sălbatică, o inițiativă a lui Dan Dinu în colaborare cu WWF (World Wide Fund for Nature). În cadrul acestui proiect au fost vizitate și fotografiate cele mai spectaculoase zone din parcurile naționale și naturale, iar imaginile rezultate sunt puse la dispoziția parcurilor și a ONG-urilor de mediu pentru o mai bună promovare a zonelor naturale de la noi din țară. Acesta este cel mai mare proiect de fotografie de natură realizat până acum în România.
   Dan a avut încă de la început în minte realizarea unui film documentar despre natura de la noi, însă totul a stagnat până când Cosmin și-a manifestat interesul să sprijine acest proiect. Cei doi au început să pună bazele NTD (Nature and Travel Documentaries) și au conceput acest serial documentar, care pe parcursul fiecărui episod vă va plimba printr-o altă zonă naturală deosebită. Dan este prezentatorul filmelor și pe lângă informații despre locurile vizitate, vă va da și multe sfaturi despre fotografie. Până în prezent este filmat un prim sezon, iar zonele prezentate sunt Mestecănișul de la Reci din Covasna, Delta Dunării, Valea Ialomiței din Parcul Natural Bucegi, Zona Padiș din Parcul Natural Apuseni și Masivul Ciucaș.
   Primul episod se lansează online odată cu acest eveniment și va putea fi urmărit pe  www.ntdfilm.ro începând cu 1 aprilie 2016. Celelalte episoade se vor lansa la interval de o lună.
   În cadrul evenimentului aveți ocazia să vădeți două episoade, cel pilot filmat în Mestecănișul de la Reci și cel din Delta Dunării. Lansarea se face în prezența autorilor și o să aveți astfel ocazia să aflați mai multe informații despre proiect și ce planuri mai au în continuare cei doi.
   Premiera va avea loc la Centrul Cultural Reduta din Brașov, aflat pe strada Apollonia Hirsher numărul 8, în 1 aprilie de la ora 18:00. Primul episod va fi disponibil și online, odată cu evenimentul.
   Pentru a vedea ce v-am pregătit, puteți vizualiza trailerul filmului aici 
Intrarea este gratuită.
***

70 de ani de la finalizarea ultimei reforme agrare




Muzeul Judetean Teleorman


Alexandria


25 martie 2016





   Muzeul Judeţean Teleorman organizează, în colaborare cu Liceul Teoretic Constantin Noica din Alexandria, simpozionul 70 de ani de la finalizarea ultimei reforme agrare.
   Evenimentul va avea loc vineri, 25 martie 2016, ora 11:00, în Sala Multimedia a Muzeului Judeţean Teleorman.
  Simpozionul va aduce în atenţia publicului modul în care s-a aplicat Reforma Agrară din 23 martie 1945 în judeţul Teleorman, reformă care reprezentat un proces iniţiat de guvernul comunist de după 1945, cu scopul de a reforma radical agricultura şi de a împroprietări ţăranii săraci din România prin expropierea moşierilor.
   La manifestare va lua parte doamna Sanda Stavrescu, descendenta familiei Noica. Aceasta le va prezenta elevilor de la Liceul Constantin Noica din Alexandria cazul familiei sale, proprietară a moşiilor din comunele Brânceni, Viişoara, Ştorobăneasa şi Lăceni.
***

Ai uitat să râzi




Lansare de carte


Bogdan Munteanu


Club 30, Timisoara


25 martie 2016





   Numele lui este Bogdan Munteanu, fiind autorul român intrat cel mai recent în portofoliul Nemira iar vineri, 25 martie, volumul său de proze Ai uitat să râzi se lansează în Club 30 din Timişoara. Şi pentru ca voi să-l puteţi cunoaşte mai bine, autorul a acceptat provocarea noastră de a răspunde la celebrul chestionar al lui Proust:

1.Care este conceptul tău de fericire absolută?

Timp liber. Cât mai mult timp liber.

2. Care este cea mai mare temere?

Priveghiuri, înmormântări, parastase…

3. Cu ce figură istorică te-ai identifica?

Acum nu-mi vin în minte decât voievozi. Mă mai gândesc.

4. Ce personalitate contemporană admiri cel mai mult?

Michael Jordan.

5. Care este defectul tău cel mai mare?

Împăciuitorismul.

6. Care este defectul pe care nu îl suporţi la altă persoană?

Agresivitatea.

7. Care este extravaganţa ta principală?

Hoinăreala.

8. În ce situaţii minţi?

Când încerc să fiu împăciuitor cu orice preț. Cu alții, cu mine…

9. Ce te deranjează cel mai tare la înfăţişarea ta?

Hm, aș zice că am nasul mare. Da’ mai bine nu zic, că poate ia proporții.

10. Când şi unde ai fost cel mai fericit?

În 2010, când am călătorit 4 luni prin Europa.

11. Dacă ar fi să schimbi un lucru la tine, care ar fi acela?

Un pic de fermitate n-ar strica. La momentul potrivit, nu în al doișpelea ceas.

12. Care consideri că este cea mai mare realizare personală?

Bucuria de acasă. Râsul în doi.

13. Care consideri că este cea mai mare nefericire în viaţă?

Neputința. Să simți marea neputință.

14. Care este calitatea pe care doreşti să o întîlneşti la un bărbat?

Simțul umorului.

15. Care este calitatea pe care doreşti să o întâlneşti la o femeie?

Echilibrul.

16. Ce preţuieşti cel mai mult la prietenii tăi?

Empatia.

17. Cum ai dori să mori?

Acasă. Cu zâmbetul pe buze, neapărat!

18. Care este “motto”-ul tău?

Timp liber, cât mai mult timp liber.
 ***http://blog.nemira.ro/

Viața cotidiană în comunism




Muzeul Brailei Carol I


Braila


24 martie 2016






   Joi, 24 martie 2016, ora 13:30, Secția Istorie a Muzeului Brăilei Carol I organizează dezbaterea Viața cotidiană în comunism.
   Participă elevi ai Liceului Pedagogic D. P. Perpessicius Brăila, î
ndrumați de profesor Manuela Bertescu.
Coordonatori: 
Cătălina Mârza - muzeograf, Secţia Memoriale și Viorica Preda - muzeograf, Secţia Istorie.
***

Pe simezele Capitalei




Arta plastica contemporana


Hisako Kobayashi


Cercul Militar National, Bucuresti


21 - 31 martie 2016




    Expoziţia de pictură a artistei plastice Hisako Kobayashi, este deschisă în perioada 21 – 31 martie 2016. Artista s-a născut și a studiat pictura în Tokyo, apoi a urmat un Masterat la Pratt Institute, Brooklyn, în New York, unde trăiește de 30 de ani. A expus în întreaga lume, în galerii și muzee din Tokyo, Moscova, Istanbul, New Mexico, Viena, Munchen, Paris, Boston, Shanghai, Maroc, Florența, New York, Philadelphia, Washington D.C. 


   Artista scrie că: "Evident că am fost expusă în timp, culturii și tradiției japoneze, dar ieșirea din spațiul culturii tale naționale te ajută să te descoperi cine ești tu însuți, te determină să te autodefinești. Ieșirea din Japonia m-a ajutat să mă observ oarecum din afară și în același timp a generat în sinea mea valențe care corespund lumii artistice globale. Aceasta s-a realizat și datorită traiului meu într-un oraș internațional ca New York-ul. Prin aceasta mi-am pus în evidență personalitatea devenind nu doar o artistă japoneză care locuiește la New York, ci o artistă care se integrează într-o gîndire și o expresie universală”.
   Artista pictează cu mâna stângă, este pasionată de muzică, care o inspiră în creație, și se simte apropiată de pictorii Van Gogh și Mark Rothko.
Expoziția a fost vernisată marți, 22 martie 2016, de Ruxanda Beldiman, critic de artă.

O scoala de elita a Galatiului - Notre Dame de Sion




Muzeul de Istorie Paul Paltanea


Muzeul Casa Colectiilor, Galati


25 martie 2016




    Muzeul de Istorie Paul Păltănea Galați în parteneriat cu Liceul Teoretic Mircea Eliade din Galați vă invită vineri, 25 martie 2016, ora 12:00, la expunerea cu tema: O scoala de elita a Galatiului - Notre Dame de Sion.
    "Înființat în 1867 de surorile catolice ale congregației Notre Dame de Sion, institutul a reprezentat un reper însemnat al învățământului local, în cadrul căruia tinerele eleve primeau o instrucție solidă și o cultură aleasă. Prin intermediul imaginilor și a poveștilor vom pătrunde în lumea plină de farmec a unui pension de altădată, care s-a bucurat de aprecierea și încrederea gălățenilor, însă a fost nevoit să-și înceteze activitatea în 1848, odată cu instaurarea regimului comunist." (muzeograf Mihaela Damian)
   Activitatea se va desfășura la Muzeul Casa Colecțiilor Galați (fosta Farmacie Tinc, str. Eroilor, nr. 64).
***Muzeul de Istorie "Paul Păltănea" Galati