luni, 17 august 2015

De Sfanta Marie




Romania, tara mea frumoasa


Sinaia


15 august 2015



Imi place Sinaia, de fiecare data cand o revad.
Fie iarna, fie vara.
 Dar mai ales cand in Capitala, de trei saptamani, sunt peste 
"30 de grade in termometre". 
Asa cum se exprima mirobolantii nostri reporteri tv...
Imaginile care urmeaza chiar exprima bucuria reintalnirii cu acest spatiu.
Nu am avut timp de "divagatii". M-am multumit cu partea centrala.
Pe Corso, in special... 














Dimineata devreme, zici ca orasul-i al meu.
Sau numai pentru mine...


O firma mincinoasa (cunoscuta de cativa ani): 
"antichitati si obiecte decorative".
Nici urma de antichitati; decorative si replici, da!






Una dintre problemele dureroase care inca nu si-a gasit o rezolvare...






De notat in calendare...



Parca-am fi la Londra...




Rond si pata de culoare.







Am fost cu ochii pe ea tot timpul cat mi-a dat tarcoale...
Mica, mica dar dintii ii erau tare ascutiti.







El e Bobitza; l-as propune drept mascota orasului...



Floraresele dinspre piata...


Altadata am luat ciulini uscati; colorati in albastru.




Pe lumea asta sunt femei si femei. Si aici, la fel!




In sfarsit, o primarie demna de acest oras.









Agora...


Eu am numarat doua astfel de cutii postale.
Potrivite pentru expediat carti postale. 
Pentru cine mai scrie. Sau n-are Android. Zic si eu...




Chiar imi place "avantul" pe care l-a luat miscarea pe doua roti.
Si fara motor, mai adaug...


Utile...











O lucrare recent finalizata.
Ii apartine artistului Rares Kerekes...


Am sa-l cert putin; ca nu s-a semnat...




Bulevardul central, sper c-ati observat deja, este aproape gata.
Mai sunt destule de pigulit dar, pe ansamblu, e de bine...







Alt spatiu nevalorificat la adevarata lui valoare.
Ma refer la arhitectura si incarcatura lui istorica.
Si nu la bani!










Paltinisul este inchis. De prea multi ani...





E bun tare zoom-ul. Pot "ajunge" sus, sus, pe culme sus!



Aici am facut o pauza;
de cafea, sau ceai. Dupa gustul fiecaruia.
Purcelusii au fost de vina; dar n-am regretat deloc!




In parcul central, targ cu de toate...


Doua dintre aceste realizari au ajuns in caminul conjugal.
Puteti incerca sa ghiciti si care dintre ele.
Oricum nu va premiaza nimeni!
























A fost prima data cand am putut pasi in acest spatiu.
Ultima data cand am incercat am fost refuzat pe motiv de...nunta.
Acum, din fericire, s-au mai schimbat lucrurile.








O idee ingenioasa; naturala si spectaculoasa.



Imaginile care urmeaza sunt facute din "goana" trenuletului.
O alta atractie a statiunii care nu numai ca s-a pastrat dar si-a
si sporit "vectorii" de transport. De aceea am si repetat experienta;
trebuia sa-ncerc si-"albastrul"... 
















































Gata, am ajuns...de unde am plecat.






O alta pauza...mai lunga; pe motiv de pranz.
Dar si de ploaie!





Localul se numeste ceva cu "Snow". Il gasiti voi
(si chiar n-o sa regretati).
Prilej de a suspina inca o data dupa personajul atat de drag
multora dintre noi din Urzeala Tronurilor. 





Cladirea (din spatele localului) are o mica poveste.
Acum ceva timp, Primaria a lansat o campanie 
de donatii pentru un muzeu al orasului.
Ambianta, recunoasteti, este splendida.
Am pus si eu umarul, dupa puteri (promovare pe blog si nu numai),
la aceasta initiativa pe care o consider, si acum, deosebit de folositoare.
La cateva luni, sa fie un an sau doi de-atunci, a avut loc si inaugurarea.
Din fotografiile postate: o adevarata petrecere, cu mancare si bautura 
din belsug. Cu mult fast, ce-o sa mai lungim.
Le-am scris atunci ca as fi preferat ca fondurile risipite pe paranghelie
sa le fi folosit pentru achizitii, amenajare, etc. N-am primit niciun raspuns.
Nici nu trebuia sa mai mentionez asta.
La ora actuala muzeul este inca nefunctional; am aflat ca s-a adus mobilier,
s-a scos mobilier, s-a carat si depozitat...Dar nu "misca" inca nimic.
Pe scurt, inca o poveste trista. 
Despre oameni nepriceputi pusi in locuri nepotrivite.




























***Pe data viitoare!

De ce-i frumoasa cartofilia...




Romania de-altadata


Colectii si Colectionari


Cartofilie



Context:
Ne aflam in plina epoca "intunecata" a cartofiliei romanesti.
Si ma refer la anii '48-'60.
Firmele editoare sunt desfiintate; altele preluate, ca sa nu zic nationalizate,
de catre Stat...
Cu schimbari de denumiri succesive in cautarea, probabila, a celeia care
sa zugraveasca cel mai bine noile realitati politice, economice si sociale.
Din punt de vedere calitativ se constata un regres in raport cu perioada interbelica.
Parca se incerca reinventarea rotii.
Cartile postale sunt saracacios realizate, pe carton subtire sau moale, 
mono sau policolore dar mate. Fara sau prea mult contrast; cu si fara banda alba
(inutila, oricum).
Cat despre coduri, ce sa mai zic. Sunt numeroase cazuri dublate sau chiar triplate.
Atunci cand ele si exista...
O adevarata bucurie pentru colectionari. Caci e de studiu berechet!
Cu toate acestea, erorile in ceea ce priveste inscriptionarea sau titulaturile
sunt relativ putine.
Eu insa am avut noroc...

  

Vatra Dornei - Vedere.
Cod: 590 I. P. 1. - Libraria Noastra. 1960 (data corespondentei).
De fapt, este vorba de Baile Herculane...
Lucru nesesizat nici de vanzator
 (alfel ar fi trebuit sa o returneze furnizorului)
dar nici de catre expeditor:
"Primiti salutari dragi din frumoasa Vatra Dornei..."


Tot in acelasi an, cliseul foto este refolosit, de data aceasta 
avand drept suport un carton lucios, alb-negru.
Titulatura este acum cea corecta: Baile Herculane - Pod peste Cerna.
Intre timp, editura Libraria Noastra si-a incetat existenta.
A aparut in schimb Meridiane.

Si pentru ca lucrurile sa fie si mai frumoase, tot in acelasi an, 1960,
mai circula inca o varianta a fotografiei de mai sus. 
Cu mult mai...colorata.

Niciodata nu-i prea tarziu...




Romania de-altadata


Colectii si Colectionari


Inscrisuri de toate felurile




Document eliberat la 16 februarie 1966.
Gonta Ioana (nascuta pe 29 august 1920) se decide, 
la varsta de 45 de ani, sa se califice in munca de confectioner.
O face, "la locul de munca", adica la 
Intreprinderea Industriala de Stat Tricotajul Rosu, Bucuresti.


Dupa cum vedeti, este declarata, pe 24 decembrie (in Ajun de Craciun!) 1965,
 absolventa a Scolii de calificare,
obtinand la probele teoretice si practice media 7,27.

Gradina de citit




Biblioteca Metropolitana Bucuresti


20 august 2015





Pe timpul Marelui Razboi, din Bucovina...




Romania de-altadata


Colectii si Colectionari


Cartofilie




Intr-o traducere aproximativa: Inaintand cu greu in Serbia.


"Scumpa si mult iubita matusica !
Ca un trasnet din senin m'a lovit stirea despre moartea iubitului nostru unches.
Primiti deci si din partea mea condoleantele cele mai profunde. D-zeu sfantul
sa va mangae impreuna cu iubitii Matale copilasi!
Reman cu multe salutari si sarutari a Matale...
Prea stimatei Doamne Catinca Macovei, Radaut, strada Fratautului".
Randuri expediate din Camenca la 6 iunie 1916.
Adica cu putin timp inainte de intrarea Romaniei in Marele Razboi 
(27 august 1916).


Carte postala austro-ungara speciala, pe timp de razboi (cod: 345),
trecuta prin cenzura militara de la Cernauti
(pe atunci in cuprinsul Imperiului).

Daca vreti, un crampei din tragica si zbuciumata istorie a Bucovinei...