duminică, 25 noiembrie 2012

Culoare - Forma- Sens



Arta plastica contemporana romaneasca


Onisim Colta


Muzeul de Arta, Arad


15 noiembrie - 15 decembrie 2012





   Expoziţia Onisim Colta (n. 1952) se doreşte a fi o secţiune prin creaţia artistică plastică proprie desfăşurată între 1970 – 2012, şi să marcheze împlinirea a şase decenii de viaţă. Acesta este motivaţia pentru  care ea are un caracter retrospectiv. Expoziţia cuprinde o selecţie a aproape 100 de lucrări de pictură, desen, acuarelă, sculptură, obiect şi scenografie.
   Panotarea lucrărilor pe simeză şi în spaţiu e rezultatul unei încercări de relaţionare şi armonizare formală şi tematică a lucrărilor bidimensionale cu cele în trei dimensiuni.
   Expoziţia se întinde în patru săli de dimensiuni diferite. Aceasta debutează cu sala zisă Orientală care găzduieşte câteva lucrări expuse în prima personală din 1970, în prima ucenicie la Baia Mare, apoi din timpul studenţiei la academia de artă clujeană din 1972-1976, urmate de desene din 1985 din ciclul Lumină şi materie (expuse la Căminul Artei din capital în 1986) care fac legătura cu un grupaj de lucrări realizate după 1990.
   Principala încăpere, cu cele mai multe piese este Sala Ovidiu Maitec. Aici sunt puse în relaţie pânzele mari cu lucrări de sculptură sau obiect, cu caracter arhetipal.
   Motivele cele mai prezente ţin de aura tradiţiei în sens mai general; piramida (acoperişul casei ţărăneşti de paie), colina, acoperişul de mănăstire, turnul, peretele de biserică, fereastra, scara, hambarul, cuptorul, clopotul sau cupola, care devin tot atâtea analogonuri simbolice de tip “anatomic”. Motivul central al fiecărei lucrări e fragmentul selectat din întregul unuei anume realităţi şi epurat de tot prisosul mimetic (care nu are funcţie simbolică). Lucrările de pictură sunt realizate în acril sau ulei pe pânză iar sculptura şi obiectele, din lemn, alabastru, bronz, alamă, carton stratificat sau faianţă, îmbrăcate în nisip de Sahara.
    În sala a treia, mai redusă ca dimensiune decât SalaOvidiu Maitec, sunt panotate exclusiv lucrări de desen şi obiect a căror tematică ţine de ciclul Cărţi şi faguri: Început de lume, Cartea Facerii, Zece porunci uitate, Manuscrise, Cartea de rugăciuni a pelerinului, Fagure, Clopot, etc.    
    Primele trei dintre cele patru spaţii de expunere cuprind lucrări purtătoare de sarcină simbolică: "Imaginea este acolo pentru a elibera un sens a cărui capăt se află dincolo de ea”(G. Liiceanu).
   Ultima sală este rezervată scenografiei şi obiectelor sau desenelor care consună cu lumea teatrului. Schiţele de decor de atmosferă, în culoare sunt plasate în centrul câmpului compoziţional în jurul cărora gravitează notaţiile în tuş, schiţele de detalii de arhitectură, de mecanisme, elemente de recuzită etc. Câinele grădinarului de Lope de Vega, 1988, Vicleniile lui Scapin de Moliere, 1985, Cui i-e frică de Virginia Woolf ? de E. Albee, 1984, etc. Acestea sunt doar câteva dintre cele peste 80 de montări scenografice realizate la Teatrul arădean din 1976 încoace.
   Un set de obiecte abordate în cheie neodada cu elemente de asamblaj, objet trouve şi ready made, mecanisme de ceas din alamă şi oţel, figurine umane sau animaliere din bronz coclit realizate cu 60 de ani în urmă (găsite într-o pivniţă), lentile mari de reflector de teatru, oglinzi plane sau parabolice, au dus la piese în care ludicul şi ironia îşi dau mâna cu umorul. Ele sunt realizate din materiale consistente; lemn, alamă, oţel, cupru sau bronz, precum seria de Scene, Teatru tv, Scena. Fabulă uitată, Maşina de scris, Eliberatorii, Fraţii, Fântâna timpului, etc.






***sursa: modernism.ro

Eveniment caritabil: Mona Mour



Initiative de toata lauda


Mona Marian - Chirila


Teatrul de Papusi Puck, Cluj-Napoca


noiembrie-decembrie 2012






Alte manifestari similare:

sâmbătă, 3 noiembrie 2012, ora 11:00
VITÉZ LÁSZLÓ ŞI MAGICIANUL
regia: Rumi László
- spectacol în limba maghiară -
duminică, 4 noiembrie 2012, ora 11:00 şi 12.30
PUNGUŢA CU DOI BANI
regia: Decebal Marin
- spectacol în limba română -

Photo: „Artiști pentru Artiști” - Concert caritabil pentru regizoarea Mona Chirilă.

Mihnea Blidariu (Luna Amară)
Nick Făgădar (Luna Amară)
Andrei Puiu (Mushroom Story)
Paul Socol (mânia.Ro)
Sky Swallow Challenger (acoustic set)

Concertul va avea loc în data de 1 noiembrie, ora 21:30. 
Costul unui bilet este de 15 lei. 

Întreaga sumă este donată regizoarei Mona Chirilă, în vederea efectuării unor analize și internării într-o clinică de specialitate din străinătate. Mona Chirilă suferă de o formă atipică de scleroză multiplă.

Vă aşteptăm în număr cât mai mare.

Distribuiţi evenimentul şi invitaţi-vă prietenii:
http://www.facebook.com/events/240722026055635/

Ilustrație: Tudor Câmpean

Artiști pentru Artiști - Concert caritabil pentru regizoarea Mona Chirilă.

Mihnea Blidariu (Luna Amară)
Nick Făgădar (Luna Amară)
Andrei Puiu (Mushroom Story)
Paul Socol (mânia.Ro)
Sky Swallow Challenger (acoustic set)


Întreaga sumă este donată regizoarei Mona Chirilă, în vederea efectuării unor analize și internării într-o clinică de specialitate din străinătate. 
Mona Chirilă suferă de o formă atipică de scleroză multiplă.
Ilustrație: Tudor Câmpean


Targul Verde



Cora Hipermarket, Cluj-Napoca


Editia a VII-a, 30 noiembrie - 2 decembrie 2012




Târgul Verde #7 - un târg fără conservanți, coloranți, E-uri, aditivi și alte chimicale

   Ce reprezintă culoarea verde pentru voi ? Probabil că vă gândiți deja la o pădure deasă sau la pajiște de un verde țipător. Deci verde înseamnă natură ? Sau poate fi un simbol pentru libertate, energie și vitalitate ? Gândiți-vă la semafoare: verdele înseamnă liberă trecere, cu alte cuvinte este o culoare a siguranței.
   Se spune despre verde că ar fi o culoare care calmează, tocmai de aceea se recomandă în tratarea migrenelor și a insomniilor. Pentru vechii egipteni, verdele era considerat o culoare sacră, fiind asociată cu speranța și bucuria.
   Această culoare reprezintă mai mult decât atât. În ultimii 3 ani verdele a devenit pentru noi un mod de viață: gândim verde, ne hrănim verde și acționăm verde. Astfel, este de la sine înțeles că nu putem organiza un altfel de târg decât verde.
  Pentru a șaptea oară vă invităm în număr cât mai mare la Târgul Verde, în perioada 30 noiembrie - 2 decembrie 2012, în incinta Cora Hipermarket. Ne propunem și de această dată să vă oferim  3 zile 100% verzi, fără conservanți, E-uri și alte chimicale, 3 zile petrecute într-o atmosferă de târg autentic, înconjurați de oameni zâmbitori, veseli, optimiști, produse bio si naturale de cea mai bună calitate !

Festivalul Dramaturgiei Clujene



Teatrul National Lucian Blaga


Cluj-Napoca


27 - 29 noiembrie 2012




Pe simezele Capitalei



Arta plastica contemporana romaneasca


Viorica Hagianu


Ceainaria Tabiet, Bucuresti


27 noiembrie 2012 - 10 ianuarie 2012



Foto-expozitia: Omul si Natura



Muzeul Brailei


Sectia de Stiinte ale Naturii


Braila


noiembrie - decembrie 2012






    În perioada noiembrie-decembrie 2012, la Secţia de Ştiinţe ale Naturii a Muzeului Brăilei, este deschisă foto-expoziţia: Omul şi natura. Scopul acestei expoziţii este de a face cunoscute publicului vizitator principalele obiective din oraşul şi judeţul Brăila, care necesită o deosebită atenţie în ceea ce priveşte ocrotirea şi conservarea naturii.
   Încă de pe primele trepte ale civilizaţiei umane, din neoliticul mijlociu şi superior, când s-a trecut la creşterea animalelor şi la agricultură, omul a început intervenţia sa asupra naturii. Extinzând speciile animale şi vegetale considerate mai utile pentru el, a înlăturat altele considerate "nefolositoare” sau chiar dăunătoare. S-au produs defrişări în jurul satelor şi desţeleniri de pajişti care prin dimensiunile lor nu pricinuiau dereglări însemnate în natura înconjurătoare. Dezvoltarea în vremurile istorice a oraşelor a creat local modificări mai radicale, fără ca natura să fie izgonită cu totul chiar din cuprinsul acestor aşezări.


    Influenţa omului asupra mediului înconjurător s-a amplificat apoi într-un ritm accelerat, cuprinzând o regiune după alta, astfel că astăzi se poate afirma fără nicio îndoială că nu există punct de pe suprafaţa planetei în care să nu se simtă, într-o măsură mai mică sau mai mare, prezenţa omului. Astfel, în funcţie de intensitatea influenţei umane, se delimitează cu destulă aproximaţie existenţa unui mediu natural şi a unui mediu artificializat, creat de om.
    În ultimii ani însă, oamenii au început să înţeleagă necesitatea adoptării unui comportament mai responsabil faţă de natură şi luarea unor măsuri energice de protecţie a planetei.


    În România, primele idei şi preocupări în domeniul ocrotirii naturii aparţin pictorului Nicolae Grigorescu, botanistului Radu Grecescu şi balneologului Iosif Bernat. Ei au remarcat frumuseţea unor locuri din ţară, importanţa florei şi faunei, cerând pentru prima dată, ocrotirea lor.
    În anul 1930, este promulgată prima lege pentru ocrotirea naturii în ţara noastră (o contribuţie importantă la acest eveniment a avut Emil Racoviţă). În noua lege, elaborată în anul 1950, pentru prima dată în ţara noastră se stabileşte că monumentele naturii sunt bunuri ale întregului popor, şi deci trebuie ocrotite de către toţi cetăţenii.


   Şi în judeţul Brăila avem câteva obiective ce se cer a fi cunoscute şi ocrotite în mod deosebit: pădurea Viişoara, popina Blasova, rezervaţia Insula Mică a Brăilei, zona Lacu Sărat, arbori seculari din spaţiile verzi brăilene, ş.a.
   Vegetaţia în general şi pădurea în special, purifică aerul viciat de fum, praf, gaze toxice, contribuind la menţinerea unei atmosfere curate pentru sănătatea omului. Vegetaţia arborescentă şi arbustivă ajută într-o măsură dintre cele mai eficiente la combaterea zgomotului.
   Prin Hotărârea nr. 11 din 29 Septembrie 1979, conform art.31 din Legea Nr. 9/1973, în Brăila au fost puse sub ocrotire mai multe specii de arbori: frasin, stejari, tisă, sofora, platani.
   În spaţiile verzi brăilene, vegetează aproximativ 70 specii de arbori şi 47 specii de arbuşti. Dintre aceştia, aprox. 50 specii sunt indigene, iar 73 specii sunt exotice. Cel puţin 55 exemplare de arbori ar trebui declarate - “arbori ocrotiţi”.


   Prin activităţile lor, oamenii au poluat, mai mult sau mai puţin grav, solul, apa, aerul, ducând la dispariţia multor specii de plante şi animale; la rândul lor, oamenii sunt confruntaţi cu diferite boli cauzate de poluare iar intervenţiile civilizaţiei au provocat mediului natural pagube incomensurabile.
   Trăim pe o planetă de care trebuie să avem grijă cu toţii ! Ceea ce NATURA a creat în milioane de ani se poate distruge în câteva luni sau ani. Pentru a evita distrugerea mediului, trebuie să ocrotim şi să conservăm elementele mediului natural.
(Dr. Nicolae Onea, șeful Secției Științele Naturii a Muzeului Brăilei)

O poveste complicata



Spectacolul lectura: Tangled Up In Blue


Club Guantanamo, Bucuresti


26 noiembrie 2012



"Tangled up in blue" ( O poveste complicata)

    Se spune ca o femeie si un barbat nu pot fi prieteni decat daca sunt amandoi foarte inteligenti, sau amandoi iubesc pe altcineva.
    Se poate sa (nu) fie asa ? Verdictul se lasa asteptat... Povestea este una care pare cunoscuta, deci complicata...
     Spectacol: Tangled Up In Blue (O poveste complicata), de Brad Boesen; ora 20:00
     Distributia : Ruxandra Balasu si Marius Miron.
     Pret bilet: 15 lei
     Adresa: str. Tabacarilor, nr. 7