Se afișează postările cu eticheta Muzeul Mitropoliei Clujului. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Muzeul Mitropoliei Clujului. Afișați toate postările

luni, 20 martie 2023

miercuri, 16 martie 2022

Evocarea Mitropolitului Bartolomeu

 


Lansare de carte 


Alexandru Moraru 


Muzeul Mitropoliei Clujului 


17 martie 2022





Dragi prieteni ai Muzeului Mitropoliei Clujului,

    Reluăm în acest an tradiția serilor culturale organizate la Muzeul nostru cu un regal istoriografic și muzical prilejuit de evocarea Mitropolitului Bartolomeu (Valeriu) Anania și de lansarea volumului Academicianul Ioan Lupaș și Ortodoxia românească. Atitudini avându-l ca autor pe Pr. Prof. Univ. Dr. Alexandru Moraru.

     Lucrarea, apărută în condiții grafice deosebite la Editura Renașterea a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, reunește un număr de 10 studii dedicate de către autor ilustrului preot, istoric și academician Ioan Lupaș, un om care a însemnat atât de mult pentru Biserica Ortodoxă din Transilvania, pentru Eparhia Clujului, pentru istoriografia românească și pentru viața universitar-academică a urbei transilvane.

    Evenimentul, care va avea loc la Muzeul Mitropoliei Clujului în data de 17 martie (joi) 2022, începând cu ora 19:00, va fi înnobilat prin participarea și cuvântările ÎPS. Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, a Acad. Prof. Univ. Dr. Ioan Bolovan, a Pr. Prof. Univ. Dr. Ioan Chirilă și a Prof. Univ. Dr. Șerban Turcuș, precum și de recitalul la pian oferit celor ce vor fi prezenți de către D-ra. Maria Taloș.

Vă așteptăm cu drag!

sâmbătă, 4 decembrie 2021

Zilele Porților Deschise

 


Muzeul Mitropoliei Clujului 


Cluj - Napoca 


4 - 11 decembrie 2021





Dragi prieteni ai Muzeului Mitropoliei Clujului,

    Avem deosebita bucurie de a vă invita la evenimentul Zilele Porților Deschise, 4 - 11 decembrie 2021, menit a marca împlinirea a 10 ani de la inaugurarea actualului spațiu muzeal, aflat la demisolul Catedralei Mitropolitane și a celebra centenarul reînființării Eparhiei clujene.

     În cele 8 zile, în care accesul tuturor celor interesați este gratuit, instituția noastră vă întâmpină, pe cei dornici a descoperi pagini importante de istorie și spiritualitate românească, cu o expoziție dedicată foștilor noștri ierarhi, Nicolae Ivan, Nicolae Colan, Teofil Herineanu, Bartolomeu Anania și, pentru prima dată, vrednicului de pomenire episcop Vasile Flueraș (Someșanul).     Cuprinzând portretele ierarhilor, obiecte care le-au aparținut (multe pentru prima dată prezentate publicului), distincții și cărți de autor, expoziția surprinde evoluția vieții bisericești în urbea transilvană pe parcursul ultimului secol.



    Acestor exponate de mare valoare istorică și documentară li se adaugă icoanele și cărțile de patrimoniu, pașii vizitatorilor oprindu-se și la necropola arhiepiscopală și mitropolitană, loc al rugăciunii, rememorării și odihnei celor care au clădit această Eparhie.

   În această perioadă, Muzeul Mitropoliei Clujului găzduiește și expoziția temporară Monumentele Basarabiei Furate, ilustrare a unor pagini dureroase, dar importante din istoria zbuciumată a poporului român din teritoriile de peste Prut



   În aceste zile cu totul speciale, programul de funcționare a Muzeului este cuprins în intervalul orar 10:00 - 18:00, instituția noastră așteptându-vă inclusiv în ziua de luni, 6 decembrie, în marea și frumoasa sărbătoare dedicată Sfântului Nicolae (vizita la muzeu poate constitui un frumos și foarte util cadou făcut de cei mari celor mici).

Vă așteptăm cu drag!



luni, 29 noiembrie 2021

Monumentele Basarabiei Furate

 


Muzeul Mitropoliei Clujului 


27 noiembrie - 20 decembrie 2021




Dragi prieteni ai Muzeului Mitropoliei Clujului,

    Dorim să împărtășim cu voi câteva imagini din expoziția temporară Monumentele Basarabiei Furate, găzduită de Muzeul nostru în perioada 27 noiembrie – 20 decembrie 2021.

    Sâmbătă, 27 noiembrie, ora 16:00, expoziția a fost vernisată în prezența și cu participarea PC. Pr. Dr. Cornel Coprean, Consilierul Cultural al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului și a D-lui. Dr. Paul Ersilian Roșca, Directorul Muzeului Mitropoliei Clujului.


    Cei prezenți au parcurs imaginile și informațiile cuprinse în cele 31 de roll-upuri, acestea surprinzând admirabil eforturile Asociației Monumentum de a reda comunităților basarabene monumentele românești edificate în perioada interbelică și care, datorită vicisitudinilor istoriei, au fost înlăturate în perioada sovietică.


    Toți cei interesați să cunoască o pagină de istorie, cu multe aspecte dureroase dar și perspective de îmbucurătoare schimbare, o pot face în fiecare zi, de marți până duminică, în intervalul orar 10:00-18:00.

Vă așteptăm cu drag!

Foto credit: Karina Herinean




luni, 26 octombrie 2020

Exponatul lunii Octombrie

 


Muzeul Mitropoliei Clujului


octombrie 2020




Dragi prieteni ai Muzeului Mitropoliei Clujului,

    Exponatul lunii Octombrie este icoana Maica Domnului Panakranta. Pictată în anul 1845, ea provine cel mai probabil din biserica de la Petea (județul Cluj). Având dimensiunile de 67/50 cm, (inclusiv rama), icoana este realizată de un pictor încă necunoscut (aceluiași autor aparținându-i icoana „soră” Deisis din colecția muzeului nostru, dar și alte două icoane păstrate în colecția Szocs) într-un atelier din sudul Transilvaniei.

    Icoana Maica Domnului Panakranta constituie unul dintre tipurile iconografice ale Maicii Domnului (Milostivă) reprezentată pe tron. Pictată pe sticlă realizată manual, icoana este împărțită în două registre.

    În registrul superior, Maica Domnului este redată semiprofil, înveșmântată cu un maforion roșu, iar sub maforion, o tunică albastră, cu mânecuțe cărămizii-aurii. Ea îl poartă pe Iisus-Copil pe brațul stâng, iar în mâna dreaptă, ea are un sceptru. Pruncul este înveșmântat într-un hiton alb-gri și un himation roșu-cărămiziu. El binecuvintează cu mâna dreaptă, în timp ce susține în mâna stângă globul cruciger (alături de sceptru și coroană, globul cruciger este unul dintre simbolurile regale/imperiale). Chipul Pruncului este încadrat într-un nimb crucifer. El exprimă o atitudine hieratică și austeră. În plan secund, sunt redați Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, stând în picioare, înaripați, cu îmbrăcămintea în aceleași nuanțe, încadrând-o pe Maica Domnului cu Pruncul. Sfântul Arhanghel Mihail este reprezentat în partea dreaptă, el ținând în mâna dreaptă sabia de foc și în mâna stângă un glob (cu textul Cine este ca Dumnezeu). Sfântul Arhanghel Gavriil este pictat în partea stângă, având în mâini un crin și un glob (cu textul Bucură-te cea plină de dar). Deasupra Arhanghelilor găsim poziționați doi heruvimi.

   Cromatica este bine proporționată, inspirând ordine și echilibru. Valoarea carnației este realizată prin suprapunerea straturilor de culoare în ulei de la brun, folosit pentru a reda umbrele, la un roz-alb pentru luminozitate. Pictorul realizează o trecere fină între umbră și lumină, icoana prezentând interferențe bizantine și apusene.

    În registrul inferior, icoana înfățișează un peisaj monahal, imaginea mai multor mănăstiri ducând cu gândul la Sfântul Munte Athos. De altfel, acest registru cuprinde un fragment dintr-un proskynetarion pentru care s-a folosit ca model o gravură athonită din anul 1806.

    Ambele registre sunt încadrate de o ramă dublă, aurită care prezintă și ornamentație florală.  La o cercetare în amănunt a versoului icoanei pe suportul de lemn protector se poate identifica o dublă inscripție, una realizată prin scrijelire și o alta, greu descifrabilă, cu vopsea roșie. Ambele fac referire la un anume Petru Imburuș (Ambruș?), nume care apare atât incizat (scrijelit), cât și în textul scris cu roșu "a lui Petru Imburuș...".

Vă așteptăm cu drag!