Se afișează postările cu eticheta Muzeul Cetății și Orașului Oradea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Muzeul Cetății și Orașului Oradea. Afișați toate postările

miercuri, 29 noiembrie 2017

Semn.Ornament.Simbol. Bihorean




Lansare de carte 


Emilia Negru 


Muzeul Cetății și Orașului Oradea 


5 decembrie 2017



    Marți, 5 decembrie 2017, de la ora 17:00, va avea loc, la Muzeul Cetății și Orașului Oradea, lansarea cărții Semn.Ornament.Simbol. Bihorean, autor prof. Emilia Negru.
    Cartea Semn.Ornament.Simbol. Bihorean, apărută în aceste zile la Editura Duran’s Oradea, a fost tipărită în cadrul unui proiect finanțat de către Direcția de Dezvoltare și Implementare Proiecte din cadrul Consiliului Județean Bihor. Proiectul, în valoare de 3.200 lei, prevede editarea și tipărirea a 250 de exemplare. Lucrarea vine în sprijinul elevilor și profesorilor de Educație plastică dar se adresează și celor interesați de arta populară tradițională și de simbolistica ornamentelor din creațiile populare .
    "Trăim într-o eră a imaginii, în care <uitatul la televizor> impune modele kitsch şi standarde de uniformizare, stereotipuri culturale şi prejudecăţi, nonvalori şi ignoranţă, transformând societatea în oameni uşor de manipulat. Educaţia artistică contribuie la sensibilizarea tinerei generaţii faţă de valorile culturale moștenite astfel încât acestea să fie descoperite, promovate şi conservate.Arta populară şi elementele de cultură locală şi naţională se dovedesc noi resurse didactice ce pot favoriza abordări individuale, valoroase și originale cu beneficii atât pentru elevi, cât şi pentru comunitate” scrie Emilia Negru.
Invitaţi: prof. univ. dr. Cornel Teodor Durgheu şi prof. Mircea Boţog.
Evenimentul va fi moderat de Dr. Cristina Liana Pușcaș
- muzeograf la Muzeul Cetății și Orașului Oradea.

vineri, 7 iulie 2017

Renaștere prin restaurare




Muzeul Cetății și Orașului Oradea 


Oradea 


7 iulie - 31 decembrie 2017





    Muzeul Cetăţii şi Oraşului Oradea oferă marelui public expoziţia Renaștere prin restaurare, începând cu vineri, 7 iulie 2017, ora 13:00. La parterul Palatului Princiar, (corpul B) vor fi expuse obiecte conservate şi restaurate în spaţiile dotate în acest scop ale muzeului.     
    Publicul va avea ocazia să vadă parte a activităţii celor trei restauratori, dr. Constantin Costea, Ştefan Lipot şi dr. chim. Olimpia Mureşan, respectiv material arheologic dar şi pictură sau mobilier restaurat. Postere explicative, studii de caz, materiale folosite în intervenţii, vor acompania exponatele.
    Vase din bronz , monede, scut, toate de factură turcească (secol XVII), lamă de sabie, amnare şi lacăte din fier, vase din ceramică (cahle, tigaie cu trei picioare), corn de bovină prelucrat, fragmente de încălţăminte (secol XVI-XVII) pot fi văzute în premieră.

Machete de corăbii




Colecții și Colecționari 


Călin Raț 


Muzeul Cetății și Orașului Oradea, Oradea 


5 iulie - 31 august 2017






   Expoziția se află în Palatul Princiar al Cetății Oradea, etajul I sala 18 și cuprinde 6 modele de corăbii, din care două sunt în etape de lucru, însoțite de planuri și explicații.
   Călin Raț s-a născut în 1965 la Oradea, a terminat Facultatea de Metalurgie în 1990 la Brașov dar nu a profesat în domeniu deoarece chemarea lui era alta.
   Pasiunea pentru corăbii o are de la vârsta de 8 ani când împreună cu mai mulți copii din cartier construiau corăbii fără nici o îndrumare. La 14 ani s-a înscris la cercul de navomodelism de la casa pionierilor, dar datorită faptului că acolo nu se lucrau corăbii, fiind considerate prea complexe pentru copii a abandonat după câteva luni.
   După anul 1990 a reluat interesul pentru construirea corăbiilor, aflând ulterior că în cadrul Federației Române de Modelism există o secție de modelism naval, categoria machete statice de vitrină. Pentru cei care nu știu, modelismul naval este recunoscut ca sport neolimpic în România și se organizează Campionate Naționale, Campionate Europene și Campionate Mondiale.
    Pentru participarea la aceste competiții sportivii se deplasează pe banii clubului la care sunt afiliați sau ai Federației Române de Modelism fiind vorba de competiții oficiale.
Începând cu anul 1996 a participat prima dată la Campionatele Naționale de la Constanța urmând ca după anul 2001 să participe și la Campionate Europene și Mondiale în Cehia, Polonia, Franța, România, Bulgaria, Germania, Italia, Croația câștigând mai multe medalii de bronz și argint pentru care a primit titlul de Maestru Emerit al Sportului la disciplina Modelism Naval.
    Acest gen de competiții sunt de fapt concursuri de măiestrie în execuția unei nave, modelistul se prezintă în fața unei comisii de arbitri cu macheta și planurile de execuție. Arbitrii punctează calitatea execuției machetei, volumul de muncă, gradul de dificultate și corespondența machetei cu planul de execuție.
    La machetele executate de el, Călin Raț folosește lemn de prun, păr, nuc, gutui, fără baiț, construcția fiind executată de la zero adică fără componente cumpărate. Se folosește doar lemn, pânză, sfoară, sârmă. O piesă de competiție înseamnă mii de ore de muncă pe parcursul mai multor ani.
    Expoziția va rămâne deschisă publicului până în data de 31 august. Realizatorul expoziției este Cristi Negru –bibliotecar. Programul de vizitare al Muzeului Cetății și Orașului Oradea este de marți-duminică de la 10:00-18:00. Taxa de vizitare 5 lei-adulți, 3 lei –copii și pensionari.

joi, 22 iunie 2017

Arta Restaurării




Muzeul Cetății și Orașului Oradea 


22 iunie - 25 august 2017





    În perioada 22 iunie - 25 august 2017, Muzeul Cetății și Orașului Oradea va fi gazda Salonului Interjudețean de Restaurare intitulat: Arta Restaurării.
    Expoziția itinerantă cuprinde peste 30 de piese de patrimoniu restaurate de specialiști în domeniul restaurării și conservării patrimoniului cultural mobil de la Muzeul Județean Satu Mare, Muzeul Etnografic al Transilvaniei Cluj-Napoca, Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei Cluj-Napoca, Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău și Muzeul Cetății și Orașului Oradea.
    Vernisajul expoziției Arta Restaurării va avea loc în data de 22 iunie 2017, ora 13:00, în Palatul Princiar, etajul I, bastionul A-B, Muzeul Cetății și Orașului Oradea.
    Majoritatea obiectelor expuse sunt proprietatea muzeelor partenere în organizarea acestei expoziții, dar sunt și obiecte care aparțin unor colecționari privați.
   Exponatele sunt însoțite de postere care cuprind informații privind procesul de restaurare-conservare a bunurilor culturale expuse.
   Printre acestea se numără vase ceramice din epoca bronzului; un tezaur de vase dacice, arme și accesorii de luptă, manuscrise și cărți vechi, accesorii vestimentare, icoane pe lemn și sticlă și machete statuare.
   Expoziţia ilustrează aspectele specifice profesiei de restaurator și conservator, mai puţin cunoscute publicului larg, demers prin care ne propunem să prezentăm publicului responsabilitatea pe care o au restauratorii și conservatorii faţă de bunurile culturale de patrimoniu național și internațional, ei fiind cei care datorită muncii și pasiunii lor salvează artefacte ale trecutului.
   Cunoscutul istoric și critic de artă Cesare Brandi afirmă că restaurarea „constituie momentul metodologic al recunoașterii operei de artă, în consistența sa fizică și în dubla sa polaritate, estetică și istorică, în vederea transmiterii ei în viitor".