miercuri, 6 noiembrie 2019

Conferinţa Națională de Conservare-Restaurare Doina Darvaş.




Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti 


București 


6 - 8 noiembrie 2019




   În perioada 6-8 noiembrie 2019, la Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti se desfăşoară a XIII-a ediţie a Conferinţei Naționale de Conservare-Restaurare Doina Darvaş. Dedicată Anului Omagial al Satului Românesc, conferința cu tema Quo vadis? Practici curente și tendințe în prezervarea patrimoniului cultural oferă prilejul unui schimb de experienţă între specialiştii în cercetarea, conservarea şi restaurarea patrimoniului şi posibilitatea evaluării realizărilor din domeniu.
    Conferinţa din acest an, cu acronimul CONScience 2019, are următoarele secţiuni:
Studii de caz în conservarea și restaurarea patrimoniului construit
Strategii moderne în conservarea și restaurarea patrimoniului mobil
Cercetarea științifică de laborator
   În cadrul conferinţei se va deschide si expoziția Restituiri – Forme, culori, timp, în sala de expoziții H. H. Stahl.
   Prin contribuţiile ştiinţifice ale specialiştilor din instituţiile dedicate se doreşte aducerea în prim plan a evoluţiei restaurării în timp şi a priorităţilor momentului în ceea ce priveşte cercetarea și prezervarea patrimoniului.

Pe simezele Capitalei - Nu este drum în cer




Arta plastică contemporană românească 


George Mircea 


Elite Art Gallery, București 


1 - 22 noiembrie 2019




   În perioada 1-22 noiembrie 2019, Elite Art Gallery în parteneriat cu galeria Arcade 24 din Bistrița vă invită la o expoziție comemorativă a pictorului George Mircea. Deschiderea oficială a expoziţiei va avea loc pe data de 6 noiembrie, ora 18:30. 
   Evenimentul expozițional este curatoriat de Ana Neagoe și aduce pe simeze o selecție de lucrări din ultimul deceniu de creație a artistului. Prin prisma relației tematice și stilistice acestea îmbracă conceptul memoriei creative ca reper de analiză critică și plastică. În cheia unei activități prolifice, expoziția invocă natura ca instrument de percepție a realității prin a cărei căi sunt devoalate intuiții mistice, fațete ale subconștientului și fragilitatea condiției artistului ca subiect apofatic.
   George Mircea (1979-2018) își începe studiile în anul 1998 la Academia de Arte Ion Andreescu din Cluj-Napoca la clasa pictorului Ioan Sbîrciu, iar apoi, un an mai târziu, se transferă la Universitatea Națională de Arte din București, secția Pictură, la clasa pictorului Horea Paștina. Din anul 2006 artistul este Lector Universitar Doctor al Universității Naționale de Arte din București iar în perioada 2006-2011 profesează și cu titlul de colaborator asociat al Universității București-Facultatea de Istorie. Tot în cadrul Universității Naționale de Arte din București artistul își susține teza de doctorat cu tema Ordine și Carnaval. Începînd cu anul 2003 devine membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România și Membru al Școlii Române din Roma. Parcursul expozițiilor personale începe la Palatele Brâncovenești de la Mogoșoaia cu un program îndeaproape gândit și înfăptuit sub îndrumarea criticului de artă Dan Hăulică.     
    George Mircea este autorul a treizeci și nouă de expoziții personale de pictură. Expune în galerii importante din România ( Bacău, Bistrița, Cluj, Tîrgu Mureș, Ploiești, Deva) și are expoziții în galerii semnificative din Paris, Nurenberg, Munchen, Roma, Veneția, Pisa, Madrid, Santiago de Compostela, Budapesta,Chișinău etc. De-a lungul anilor George Mircea se face remarcat în peste 150 expoziții de grup, colective, saloane naționale și internaționale în țară și în străinătate. Lucrările artistului fac parte din colecții particulare și de stat din Italia, S.U.A., Germania, Belgia, Canada, Ungaria, Elveţia, Grecia, Franța, România și Spania.

Minerale şi asociaţii minerale din România




Complexul Muzeal de Științele Naturii Răsvan Angheluță


Galați 


7 noiembrie 2019 - 17 februarie 2020 




   Joi, 7 noiembrie 2019, ora 15:00, la Complexul  Muzeal de Ştiinţele Naturii Răsvan Angheluţă Galaţi va avea loc vernisajul expoziţiei temporare naționale itinerante Minerale şi asociaţii minerale din România, manifestare organizată de Muzeul Județean de Mineralogie Victor Gorduza Baia Mare în colaborare cu muzeul gălățean și în parteneriat cu Academia Română – Secția Științe Geonomice, Institutul Geologic al României – Muzeul Național de Geologie, Universitatea din București – Facultatea de Geologie și Geofizică, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj Napoca – Facultatea de Biologie și Geologie, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași – Facultatea de Geografie și Geologie.


      Este o expoziţie în premieră, care face parte din proiectul cultural Minerale românești – contributor la patrimoniul cultural european, confinanțat de cofinanțată de Administrația Fondului Cultural Național și cuprinde 121 eșantioane de mineralogice importante din punct de vedere științific și muzeografic, precum și informații despre asociaţiile minerale de pe teritoriul României.
      Evenimentul promovează zestrea minerală a Romȃniei, cu accent pe contribuţia adusă patrimoniului mineralogic universal cu un număr de 38 de minerale descoperite şi descrise pentru prima dată de pe teritoriul ţării noastre.
      Expoziţia Minerale şi asociaţii minerale din România de la Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii Răsvan Angheluţă Galaţi va fi deschisă pentru vizitare până pe 17 februarie 2020 (program 9:00 – 17:00). Vă aşteptăm !

Să ne cunoaștem artiștii




Arta plastică contemporană românească 


Constantin Baciu (1930 - 2005)







Ilustrații publicate în Revista Albina, Nr. 433, de miercuri, 11 aprilie 1956.


Schiță din mină.
Desen publicat în Gazeta Literară, Nr. 31, de joi, 31 iulie 1958.


Ilustrație publicată în Gazeta Literară, Nr. 37, de joi, 11 septembrie 1958.


Ilustrație publicată în Gazeta Literară, Nr. 38, de joi, 18 septembrie 1958.


Ilustrație publicată în Gazeta Literară, Nr. 40, de joi, 2 octombrie 1958.


Portret. 
Revista Gazeta literară, Nr. 46, de joi, 9 noiembrie 1961.


În lanul colectivei.
Desen publicat în Gazeta Literară, Nr. 51, de joi, 14 decembrie 1961.



Consemnare publicată în Revista Arta plastică, Nr. 5. 1962. 







Desene publicate în programului Teatrului Național I. L. Caragiale, 
la piesa Moartea unui artist (Horia Lovinescu). 
Premieră: 15 aprilie 1964.


Desen publicat în Revista Luceafărul, Nr. 8, de sîmbătă, 25 aprilie 1964.



Desene publicate în Revista Luceafărul, Nr. 3, sîmbătă, 30 ianuarie 1965.






Brigadier oșan.


Colocviu.
Desene publicate în Revista Gazeta Literară, Nr. 7, de joi, 16 februarie 1967.


Portret. 
Desen publicat în Revista Gazeta Literară, Nr. 20, de joi, 18 mai 1967.


Ilustrație publicată în Revista Gazeta Literară, Nr. 48, de joi, 30 noiembrie 1967.




Desene publicate în Revista Gazeta Literară, Nr. 2, de joi, 11 ianuarie 1968.



Consemnare publicată în Revista România literată, Nr. 22, de joi, 29 mai 1969.



Desene publicate în Revista România literară, Nr. 52, de joi, 25 decembrie 1969.


Consemnare publicată în Revista Flacăra, Nr. 44. 31 octombrie 1970.




Ilustrații publicate în Almanahul Femeia 1971. Decembrie 1971.




Interviu (luat de Sanda Faur) publicat în Revista Flacăra, Nr. 32. 7 august 1971.








Coperta și ilustrațiile. Editura Ion Creangă. 1975.


Coperta a IV-a și mai multe ilustrații. Almanahul Copiilor. 1979.


Coperta și ilustrațiile. Editura Ion Creangă. 1981.




Ilustrații, Almanahul Copiilor 1984. Decembrie 1983. 


Coperta și ilustrațiile. Editura Ion Creangă. 1986.

***Mai multe despre acest artist puteți afla și de aici: ColoRo